اخبار وام خود اشتغالی

“خوداشتغالی” یا “خویش‌فرمایی” نوعی از اشتغال است که در آن فرد برای خود کار کرده و کارفرمای خویش می‌باشد. از مشخصات بارز خوداشتغالی، ریسک‌پذیری می‌باشد زیرا درآمد فرد شاغل ثابت نبوده و به شرایط محیطی و داخلی کارگاه بستگی دارد.

همچنین از این نوع اشتغال به “اشتغال در مشاغل آزاد” نیز نام برده می‌شود و دلیل این نام گذاری می‌تواند آن باشد که فرد خودشاغل از سیطره‌ی استخدام کارفرما رها بوده و از آزادی عمل برخوردار می‌باشد

کسب‌ وکارهای خوداشتغالی عمدتاً در زمره‌ی کارگاه‌های کوچک قرار گرفته و در بخش خدمات غالب هستند. فعالیت‌ های خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی، بازرگانی، فنی، مشاوره‌ای، ساختمانی و غیره از این سنخ به شمار می‌آیند. در بخش کشاورزی واحدهای کوچک تولید محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزیان در این حیطه قرار می‌گیرند. سرانجام در بخش صنعت، کارگاه‌های کوچک تولیدی غیرکشاورزی (صنایع نساجی، غذایی، شیمیایی، فلزی، چوبی، دستی و غیره) قابل ذکر می‌باشند.

اگرشما نیز به دنبال دریافت وام خود اشتغالی هستید. می توانید از طریق این صفحه از سایت هونام از آخرین اخبار و اطلاعیه های وام خود اشتغالی مطلع شوید.

اخبار وام خود اشتغالی
 مشاور هونام

 • اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه برای اشتغالزایی روستاها شتابزده است (95/10/14)

  هیات اجرایی انجمن اقتصاد‌دانان ایران بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور و رئیس مجلس، درباره بودجه سال ۹۶ کشور صادر کرد.
  در این بیانیه آمده است، با توجه به بررسی بودجه سال ۱۳۹۶ در مجلس شورای اسلامی، انجمن اقتصاد‌دانان ایران توصیه های زیر را خدمت شما و همکاران محترمتان تقدیم می‌دارد.
  ۱-با توجه به جهات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بحران اشتغال، توجه ویژه به آن در بخش های مختلف بودجه از اولویت بالائی برخوردار است که این مهم زمینه ساز رشد پایدار در کشور نیز خواهد بود. در این راستا از آنجا که ایجاد شغل پایدار و مولد در کشور توسط بخش خصوصی امکان‌پذیر است توصیه ما بر آن است تلاش و تمرکز بیشتری بر رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری در مواد مرتبط در بودجه صورت گیرد.
  ۲-رقم بودجه عمرانی امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که شایسته قدردانی است. متأسفانه بودجه عمرانی مصوب سال های گذشته هیچ گاه کاملا تخصیص نیافته و به ردیف های جاری انتقال یافته است. توصیه می شود با تفاهم مجلس و دولت، ماده‌ای تصویب شود که انتقال ردیف های بودجه عمرانی به بودجه جاری ممنوع شود.
  ۳- تامین و مصرف درست آب از معضلات اساسی حال و آینده کشور است. توصیه می شود در بودجه سال آینده توجه و اهتمام بیشتری بر روی آن صورت گیرد.
  ۴- با توجه به حاد شدن مسایل و آسیب های اجتماعی در کشور، تخصیص بودجه به امور اجتماعی اولویت بیشتری یابد و زمینه های ورود سازمان های مردم نهاد به خدمات اجتماعی، که با وجود محدودیت های موجود عملکرد خوبی داشته اند، بیشتر مهیا گردد.
  ۵- از اقدامات شتاب زده و مطالعه نشده مانند تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به امور روستائی اجتناب شود. اختصاص چنین بودجه هائی یادآور وام‌های خوداشتغالی و بنگاههای زودبازده است که خاطره ناخوشایندی را در اذهان زنده می کند.
  ۶- امر کوچک سازی دولت در دستور کار قرار گیرد و از اهرم های بودجه ای ادغام و حذف سازمانها و وظایف موازی، غیرضرور و غیر مرتبط به دولت استفاده شود. امید است با اتکال به خداوند متعال و واقع نگری بیشتر دولتمردان و نمایندگان، بودجه کشور در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گیرد.


 • اعطاء وام خوداشتغالی به معتادان پاک شده (95/09/25)

  فرماندار هشترود حسن مستفید در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان هشترود اظهار داشت: برای پاک‌شدگان از مواد مخدر وام خود‌اشتغالی داده خواهد شد.
  وی گفت: با هماهنگی‌های ادارات بهزیستی و کمیته امداد به هر معتادی که پاک شود وام قالی‌بافی داده می‌شود.
  فرماندار هشترود اضافه کرد: توسط خیر هشترودی برای ۵۰ معتاد پاک‌شده نیز کمک مالی برای فرش‌بافی و قالی‌بافی صورت گرفته است.


 • بیش از 9 میلیارد ریال وام خوداشتغالی به مددجویان کمیته امداد ایوان پرداخت شد (95/09/13)

  رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) ایوان گفت: 9 میلیارد و 60 میلیون ریال وام خوداشتغالی به مددجویان زیر پوشش این نهاد که واحد شرایط بودند در این شهرستان پرداخت شده است.
  حمید ایراندوست روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این میزان اعتبار از محل اعتبارات بانکی و داخلی کمیته امداد در راستای توانمند سازی مددجویان و ایجاد اشتغال پایدار در قالب تسهیلات خوداشتغالی پرداخت شده است.
  وی افزود: 40 فقره وام اشتغالزایی از محل منابع بانکی به مبلغ چهار میلیارد و 700 میلیون ریال و 28 مورد نیز به مبلغ چهار میلیارد و 360 میلیون ریال از محل منابع امداد در سال جاری به مددجویان تحت پوشش این شهرستان پرداخت شد.
  ایراندوست یادآور شد: 29 مورد وام اشتغالزایی نیز مصوب شده و پرونده پرداخت آنها در بانک های عامل در دست بررسی و اقدام است.
  رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) ایوان گفت: وام اشتغالزایی تامین شده از محل اعتبارات بانکی برای فرزندان مددجو 150 میلیون ریال است و از محل اعتبارات امداد نیز300 میلیون ریال پرداخت می شود.
  وی تاکید کرد: این اعتبار برای ایجاد شغل در در زمینه های دامپروری، پرورش گاو شیری، حمل و نقل و صنایع دستی پرداخت شده است.
  ایراندوست افزود: با توجه به اینکه بیکاری از مهمترین دغدغه های جوانان و خانواده ها است همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات، زمینه بهره مندی تعداد بیشتری از جوانان برای ایجاد شغل را فراهم می کند.
  وی اضافه کرد: 310 مددجوی آقا و خانم زیر پوشش این نهاد نیز از کلاس های آموزشی در زمینه آرایشگری، خیاطی و کامپیوتر با اعتبار 133 میلیون و 640 هزار ریال بهره مند شدند.
  2 هزار و 370 نفر در شهرستان ایوان زیر پوشش خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.
  شهرستان 55 هزار نفری ایوان در 35 کیلومتری شمال استان قرار دارد.


 • پرداخت ۱۳میلیارد و ۲۷۰میلیون ریال وام خوداشتغالی به مددجویان دلفانی (95/09/13)

  مراد کاکایی روزشنبه درگفت وگو خود افزود: این میزان اعتباراز محل اعتبارات بانکی و داخلی کمیته امداد در راستای توانمند سازی مددجویان واشتغال پایدار به ۹۵ فقره به صورت تسهیلات خوداشتغالی پرداخت شده است
  وی بیان داشت: برای پرداخت این میزان اعتبار ۱۲ طرح از منابع امدادی و ۸۳ طرح نیز از طریق منابع بانکی تامین اعتبار شده است.
  این مسئول اظهار داشت: این اعتبار در زمینه های خیاطی ، کشاورزی، دامپروری و خدمات به مددجویان شهرستان دلفان پرداخت شده است.
  کاکایی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بیکاری از مهمترین دغدغه های جوانان بیکار در شهرستان دلفان است همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات، زمینه بهره مندی تعداد از جوانان برای ایجاد شغل فراهم می شود.


 • پرداخت بیش از 1200 فقره وام خوداشتغالی در استان اصفهان (95/09/04)

  به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان شهرضا، رسول شهرکی در جلسه شورای اداری شهرستان شهرضا بیان کرد: صندوق کارآفرینی امید مجموعه‌ای از خدمات را به کارفرمایان و افراد جویای کار ارائه می‌دهد.
  وی اظهار کرد: صندوق کارآفرینی امید برای ایجاد مشاغل خانگی تسهیلاتی را تا سقف 10 میلیون تومان و با کارمزد 4 درصد ارائه می‌کند، این تسهیلات به مشاغلی همچون قالیبافی، آرایشگری و خیاطی تعلق می‌گیرد.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان اضافه کرد: اولویت اعطای این تسهیلات با زنان سرپرست خانوار و دختران بالای 30 سال یا خانم‌هایی که شوهران آنها شغل خود را از دست داده‌اند، می‌باشد.
  شهرکی گفت: بخش دیگری از تسهیلات این صندوق شامل تسهیلات خویش فرمایی است که تا سقف 30 میلیون تومان و با کارمزد 4 درصد پرداخت می‌شود.
  وی ادامه داد: تسهیلات کارفرمایی این صندوق مختص طرحهای کوچک و متوسط می‌باشد و این در حالی است که پرداخت این تسهیلات به صنایع بزرگ ممنوع است.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان عنوان کرد: اگر کارفرمایی قصد ایجاد کارگاه و اشتغال چند نفر را داشته باشد، تسهیلات تا سقف 100 میلیون تومان و در شهرها با کارمزد 4 درصد و دوره پرداخت 4 سال و در روستای با دوره پرداخت 5 سال پرداخت می‌شود.
  شهرکی گفت: صندوق کارآفرینی امید شهرستان در سال جاری 1202 فقره وام خودشتغالی به ارزش 153 میلیون تومان، 119 فقره تسهیلات کارفرمایی به ارزش 61 میلیارد و 900 میلیون تومان پرداخت کرده است.
  وی ادامه داد: در شهرستان شهرضا این صندوق 48 فقره وام خوداشتغالی به ارزش 9 میلیارد تومان و 2 فقره تسهیلات کارفرمایی به ارزش یک میلیارد تومان پرداخت کرده، این در حالی است که 3 میلیارد و 348 میلیون تومان از تسهیلات صندوق شهرضا نیز باقی مانده است که تا پایان سال توزیع می‌شود.


 • بیست میلیارد ریال وام خوداشتغالی به مددجویان شهرستان نهاوند پرداخت شد (95/09/03)

  رئیس کمیته امداد شهرستان نهاوند گفت: ۲۰ میلیارد ریال وام خوداشتغالی و خودکفایی به ۱۴۵ خانوار از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد نهاوند پرداخت شد.
  علی کاویانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نهاوند با اشاره به پرداخت 20 میلیارد ریال وام خودکفایی و خوداشتغالی به مددجویان شهرستان نهاوند اظهار داشت: نیمی از این وام از محل کمک‌های مردمی و مابقی از منابع بانکی و اعتبارات این نهاد به مددجویان پرداخت شده است.
  وی افزود: از آغاز اجرای طرح خودکفایی و اشتغال در کمیته امداد تاکنون تعداد 9 هزار فقره وام خوداشتغالی به مددجویان کمیته امداد ‌نهاوند پرداخت شده است و همچنین 1200 خانوار زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتند.
  رئیس کمیته امداد شهرستان نهاوند گفت: این وام‌ها در زمینه‌های دامداری، خرید خودرو، کشاورزی، صنایع دستی، آرایشگری، نجاری و منبت‌کاری پرداخت شده و مددجویانی که وام خوداشتغالی دریافت کرده‌اند در قالب فعالیت‌هایشان تحت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به صورت کوتاه‌ مدت و بلند‌ مدت قرار گرفته‌اند‌.
  وی بیان کرد: برای نخستین بار 104 خانواده مددجوی زیر پوشش کمیته امداد بازنشسته شدند و در حال حاضر از تأمین اجتماعی مستمری دریافت می‌کنند و همچنین 389 خانوار از ابتدای سال تاکنون خودکفا شده‌اند.
  کاویانی عنوان کرد: طرح‌هایی که توسط وام‌های خوداشتغالی ایجاد شده هر دو هفته یک بار توسط کارشناسان کمیته امداد تحت نظارت و بازرسی قرار می‌گیرند و بر همین اساس این نهاد در امسال در بین تمامی ادارات در شهرستان نهاوند در اجرای طرح صیانت از حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع رتبه نخست ارزیابی را کسب کرد.
  وی اظهار داشت: در شهرستان نهاوند بیش از 5 هزار و 200 خانوار به تعداد 11 هزار نفر زیرپوشش طرح‌های مختلف کمیته امداد قرار دارند که تعداد 1365 خانوار از آمار مددجویان زیرپوشش طرح شهید رجایی هستند.
  رئیس کمیته امداد نهاوند تأکید کرد: در شهرستان نهاوند بیش از 33 هزار صندوق صدقات کوچک، متوسط و بزرگ وجود دارد که در آمد ماهانه آنها 850 میلیون ریال است که صرف کارهای کارهای مختلفی در این نهاد می‌شود.
  وی عنوان کرد: 10 درصد خانوارهای شهرستان نهاوند زیرپوشش کمیته امداد هستند و از نظر تعداد نفرات 6 درصد جمعیت شهرستان نهاوند زیرپوشش این نهاد قرار گرفته‌اند‌.
  کاویانی در ادامه به واحد درمان کمیته امداد شهرستان نهاوند اشاره کرد و افزود: تعدا مددجویان بیمه شده شهری 2 هزار و 450 نفر، کودکان سوء تغذیه زیرپوشش 190 نفر، تعداد مراکز طرف قرارداد 19 مورد، بیمه شده تأمین اجتماعی هزار و 115 نفر و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی 102 خانوار تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.
  وی تصریح کرد: در قالب فعالیت‌های عمرانی کمیته امداد شهرستان نهاوند در بحث مسکن و ساختمان فعالیت‌های متعددی از جمله کمک به خرید احداث، نوسازی و بهسازی مسکن روستایی و احداث سرویس‌های بهداشتی حدود 6 میلیارد ریال پرداخت شده است.
  رئیس کمیته امداد نهاوند گفت: در حال حاضر تعداد 1020 نفر از دانش‌آموزان و تعداد 196 نفر از دانشجویان ‌نهاوند زیرپوشش کمیته امداد قرار دارند و از خدمات فرهنگی و آموزشی این نهاد بهره‌مند می‌شوند.
  کاویانی افزود: مجموع زکات جمع‌آوری شده و سهم محرومان در شهرستان نهاوند بیش از 143 میلیون و 377 هزار تومان است.
  وی عنوان کرد: ماهیانه کمیته امداد شهرستان نهاوند 300 میلیون تومان مستمری به مددجویان تحت پوشش این نهاد پرداخت می‌کند و همچنین ماهانه مبلغ 85 میلیون تومان از صندو‌ق‌های صدقه شهرستان نهاوند جمع‌آوری می‌شود.


 • اعطای وام اشتغالزایی در شهرستان بستک (95/08/24)

  مددجویان کمیته امداد بستک در ۷ ماه امسال، ۶۷ طرح اشتغالزایی اجرا کردند .
  سلیمان رحمانی مدیر کمیته امداد شهرستان بستک گفت: برای اجرای این طرح ها در بخش های خدماتی، دامداری و کشاورزی بیش از 2 میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از محل تسهیلات بانکی و اعتبار کمیته امداد پرداخت شده است.
  وی پیش بینی کرد تا پایان سال برای ۱۵۰ نفرازمددجویان کمیته امداد بستک شغل ایجاد شود که ۲۵ درصد مشاغل خانگی است.
  مدیر کمیته امداد شهرستان بستک گفت: کل اعتبار اختصاص داده شده به این نهاد در شهرستان بستک ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال است که هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال آن جذب شده است.
  شهرستان بستک با ۸۰ هزار نفرجمعیت در ۲۳۵ کیلومتری بندرعباس قرار دارد.


 • پرداخت ۶۷ مورد تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان کمیته امداد کامیاران (95/08/17)

  مدیر کمیته امداد شهرستان کامیاران گفت: در طی هفت ماه گذشته ۶۷ مورد تسهیلات اشتغالزایی و کسب معیشت از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) به مددجویان این نهاد پرداخت شده است.
  مرتضی پویا روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پرداخت این تسهیلات از طریق تسهیلات بانکی و منابع مالی کمیته امداد شهرستان به مبلغ ۷ میلیارد و ۵۱۰ میلیون ریال بوده است.
  وی با اشاره به اینکه ۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال آن از طریق پرداخت تسهیلات بانکی بوده است افزود: این مبلغ برای ایجاد کسب و کار و رونق تولید داخلی به ۳۴ مورد اشتغالزایی داده شده است.
  وی با اشاره به اینکه هدف این نهاد افزایش به تولیدکنندگان داخلی در راستای رسیدن به سیاست های اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: ۲ میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال این تسهیلات از سوی منابع مالی کمیته امداد به ۳۳ مورد اشتغالزایی پرداخت شده است.
  پویا با بیان اینکه یکی از سیاست‌های کمیته امداد، توانمندی و خود اتکایی خانواده‌های تحت حمایت و جلوگیری از بازگشت مددجویان به چرخه حمایت است، گفت: کمیته امداد در راستای اهداف تعریف شده در نظر دارد با برگزاری دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای، حرفه‌ آموزی فرزندان، کاریابی و اجرای طرح اشتغال به اهداف مورد نظر اقتصاد مقاومتی در شهرستان دست پیدا کند.
  او به اجرای طرح‌ های خوداشتغالی و ایجاد فرصت‌ های شغلی مناسب برای خانواده‌های نیازمند اشاره کرد و افزود: هدف کمیته امداد به کارگیری روش‌های مؤثر و کارآمد با حفظ کرامت، تامین عزت و استقلال اقتصادی مددجویان است.
  ‏وی در خصوص پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان و غیرمددجویان این سازمان مردمی گفت: تعداد ۱۷۴ فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش ۳ میلیارد و ۶۶۰ میلیون ریال در طی این هفت ماه پرداخت شده است.
  شهرستان کامیاران در ۶۵ کیلومتری جنوب استان کردستان دارای جمعیتی ۱۰۰ هزار نفری است که از این جمعیت چهار هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند و ۲ هزار و ۷۰۰ خانوار از این مددجویان در روستاهای این شهرستان زندگی می کنند.


 • ایجاد تعاونی دانشجویی از سوی وزارت کار (95/08/17)

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد تعاونی‌های دانشجویی در جهت آمادگی دانشجویانی که در رشته‌هایی که به فعالیت‌های تولیدی تحصیل می‌کنند خبر داد.
  اتاق خبر: سیدحمید کلانتری، معاونت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حرکت جدیدی را برای تعاون دانشجویان در دانشگاه‌هایی که زمینه کار و تولید را دارند ایجاد کرده است تا بدین منظور زمینه برای آموزش و اشتغال دانشجویان در رشته‌هایی مانند کشاورزی فراهم شود.
  او افزود: یکی از رشته‌هایی که بیکاران زیادی دارد رشته کشاورزی است و ما حرکت برای ایجاد تعاونی دانشجویی در این رشته را آغاز کرده‌ایم و اکنون این اقدام در این رشته و برخی دیگر از رشته‌ها در پنج دانشگاه کشور آغاز شده است.
  کلانتری اضافه کرد: اکنون اساتید دانشگاه از به وجود آمدن چنین ظرفیتی در دانشگاه‌ها استقبال می‌کنند، چرا که دانشجویان آماده می‌شوند تا در رشته‌هایی که زمینه تولید را دارند در دانشگاه تمرین کرده و بعد از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار شوند. این اقدام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همه دانشگاه‌های کشور تعمیم پیدا خواهد کرد. نقش وزارت رفاه در این جریان این است که این جریان را به رسمیت شناخته و ثبت کند.


 • شهرداری یزد از طرح‌های اشتغالزایی به طور ویژه حمایت کند (95/08/16)

  سخنگوی شورای شهر یزد با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی مردم اشتغال است، خواستار حمایت ویژه شهرداری یزد از طرح‌های اشتغالزایی شد.
  عزت یادگار شامگاه شنبه در سیصد و بیست و پنجمین نشست علنی شورای شهر یزد اظهار داشت: بسیاری از مشکلاتی که توسط مردم بیان می‌شود، مرتبط با اشتغال و بیکاری است.
  وی خاطرنشان کرد: در صورتی که شهرداری بتواند برخی از کمک‌های موردی خود را به طرح‌های اشتغالزایی اختصاص دهد، اقدام قابل توجهی در این زمینه انجام می‌شود.
  امیرحسین رادمنش عضو شورای شهر یزد هم در این نشست با اشاره به اینکه نیروی انتظامی و بهزیستی متولیان جمع‌آوری متکدیان هستند، گفت: شهرداری وظیفه تامین مکان لازم برای ساماندهی این افراد را بر عهده دارد و باید این محل را در اختیار بهزیستی و نیروی انتظامی قرار دهد.
  وی به اجرای طرح دوام از سوی شهرداری یزد اشاره کرد و گفت: نباید برای اجرای این طرح هزینه‌های جانبی و زیاد بر شهرداری تحمیل کرد و به این وسیله، جلوی تداوم اجرای آن را گرفت.
  عضو شورای شهر یزد افزود: طرح دوام باید در ادامه فعالیت‌هایی که شهرداری در این زمینه و برای آموزش مردم در مواقع بحران آنجام داده، ادامه پیدا کند و به این وسیله هزینه و امکانات زیادی نیاز نیست.
  ملیحه امینی اصل نائب رئیس شورای شهر یزد هم در این نشست با بیان این مطلب که مردم باید از زمانی که در ایستگاه‌ها باید منتظر اتوبوس باشند مطلع شوند، گفت: یکی از راه‌های مناسب برای این کار، استفاده از سامانه پیامکی است.


 • پرداخت۴۸۰میلیاردتومان وام خوداشتغالی/تامین نیاز یک درصد متقاضیان (95/08/10)

  بابیان اینکه پنج هزار و ۱۳۵ مددجو در سال جاری از این مرکز با مبلغی بیش از ۱۸۰ میلیارد ریال حقوق دریافت کردند افزود: میانگین ماهیانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از صندوق صدقات شهرستان جمع‌آوری می‌کنیم.
  علی پور با اشاره به اینکه ۲۰۰ هزار حامی که میانگین یک‌میلیون ریال پرداخت می‌کنند بیان کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) آمل ۱۲ هزار مددجو را تحت پوشش دارد و در سال گذشته ۷۰ میلیارد ریال وام اشتغال به ۴۰۰ نفر ۳۸ میلیارد ریال حقوق به مددجویان پرداخت کردیم.
  وی گفت: سال گذشته اعتبار این مرکز ۱۴۰ میلیارد بوده است که برای کمک‌های درمانی و عمرانی، ساخت و خرید و تعمیرات مسکن، فرهنگی، دانشجویی، دانش‌آموزی، وام‌های کارگشایی تا سقف ۵۰ میلیون ریال و تأمین جهیزیه نو عروسان پرداخت شد.
  علی پور با اشاره به اینکه کمیته امتداد به‌ تنهایی قادر به رفع مشکل نیست گفت: انتظار ما از همشهریان عزیز این است که با کمک شما خیرین و مؤسسات خیریه می‌توانیم مشکلات مردم را مدیریت کنیم.
  وی ادامه داد: معتقد نیستیم مشکلات در خانواده‌ها را رفع کنیم اما این امکان وجود دارد مدیریت بر مشکلات مردم می‌تواند در خدمات‌ دهی و رفع مشکلات مؤثر باشد.


 • ۷۴ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان آمل پرداخت شد (95/08/08)

  غلامرضا بهنمیری با بیان اینکه پنج هزار و ۱۳۵ مددجو در سال جاری از این مرکز با مبلغی بیش از ۱۸۰ میلیارد ریال حقوق دریافت کردند افزود: میانگین ماهیانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از صندوق صدقات شهرستان جمع‌آوری می‌کنیم.
  علی پور با اشاره به اینکه ۲۰۰ هزار حامی که میانگین یک‌میلیون ریال پرداخت می‌کنند بیان کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) آمل ۱۲ هزار مددجو را تحت پوشش دارد و در سال گذشته ۷۰ میلیارد ریال وام اشتغال به ۴۰۰ نفر ۳۸ میلیارد ریال حقوق به مددجویان پرداخت کردیم.
  وی گفت: سال گذشته اعتبار این مرکز ۱۴۰ میلیارد بوده است که برای کمک‌های درمانی و عمرانی، ساخت و خرید و تعمیرات مسکن، فرهنگی، دانشجویی، دانش‌آموزی، وام‌های کارگشایی تا سقف ۵۰ میلیون ریال و تأمین جهیزیه نوعروسان پرداخت شد.
  علی پور با اشاره به اینکه کمیته امتداد به‌ تنهایی قادر به رفع مشکل نیست گفت: انتظار ما از همشهریان عزیز این است که با کمک شما خیرین و مؤسسات خیریه می‌توانیم مشکلات مردم را مدیریت کنیم.
  وی ادامه داد: معتقد نیستیم مشکلات در خانواده‌ها را رفع کنیم اما این امکان وجود دارد مدیریت بر مشکلات مردم می‌تواند در خدمات‌دهی و رفع مشکلات مؤثر باشد.


 • پرداخت بیش از ۲۰ میلیارد ریال وام خوداشتغالی به مددجویان کمیته امداد سمنان (95/08/03)

  خبرگزاری فارس : سرپرست اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان سمنان از پرداخت بیش از ۲۰ میلیارد ریال وام خوداشتغالی به مددجویان کمیته امداد استان خبر داد.
  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از روابط عمومی اداره کل کمیته امداد امام (ره) استان سمنان، علیرضا خدابنده با اشاره به برخی برنامه‌های حوزه اشتغال‌زایی این اداره کل اظهار داشت: اجرای طرح‌ های خود اشتغالی و ایجاد زمینه اشتغال برای خانواده‌های تحت پوشش از عمده برنامه‌های حوزه اشتغال کمیته امداد استان سمنان است.
  سرپرست اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام (ره) استان سمنان از وجود ۴ هزار و ۳۵ طرح اشتغال در کمیته امداد استان سمنان خبر داد و تصریح کرد: ایجاد اشتغال و خودکفایی برای مددجویان از مهم‌ترین برنامه‌های کمیته امداد امام(ره) استان سمنان است.
  وی توانمندسازی و خودکفایی مددجویان در زمینه کار و اشتغال‌زایی را از اولویت اصلی برنامه‌های کمیته امداد دانست و گفت: در این راستا تعداد ۶۲ نفر از مددجویان از ابتدای امسال صاحب شغل شدند.
  خدابنده در ادامه از اعطای بیش از ۲۰ میلیارد ریال وام خوداشتغالی به مددجویان کمیته امداد امام(ره) استان سمنان در ۶ ماهه نخست سال خبر داد و گفت: در این مدت تعداد ۱۶۲ فقره وام خوداشتغالی و مشاغل خانگی به مددجویان پرداخت‌ شده است.
  این مسؤول با بیان اینکه این طرح‌ها با هدف توانمندسازی مددجویان کمیته امداد استان سمنان اجرایی شده است تصریح کرد: توانمندسازی مددجویان کمیته امداد در استان سمنان اولویت است.
  خدابنده با اشاره به اینکه توانمندسازی مددجویان سیاست مهم کمیته امداد کشور است بیان کرد: با توجه به تأکیدات رئیس کمیته امداد کشور و برنامه‌های کمیته امداد استان در این راستا برنامه‌ های ویژه‌ای برای توانمندسازی مددجویان این نهاد تدارک دیده‌ شده است.


 • پرداخت ۱۴۱۱ مورد تسهیلات اشتغالزایی در کردستان (95/08/02)

  خبرگزاری فارس: مدیر صندوق کارآفرینی امید کردستان از پرداخت یک‌هزار و ۴۱۱ مورد تسهیلات با صرف اعتباری بالغ بر ۱۶۵ میلیارد و ۵۷۷ میلیون ریال توسط این صندوق در ۶ ماهه نخست امسال خبر داد.
  به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، فرزان عزت‌پور ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام گرفته صندوق کارآفرینی امید کردستان در ۶ ماهه امسال، اظهار کرد: یک هزار و ۴۱۱ مورد تسهیلات به مبلغ ۱۶۵ میلیارد و ۵۷۷ میلیون ریال توسط صندوق کارآفرینی امید کردستان پرداخت شده است.
  وی با بیان اینکه پرداخت این میزان تسهیلات توسط صندوق کارآفرینی امید کردستان موجب ایجاد اشتغال برای یک‌هزار و ۶۹۴ نفر شده است، خاطرنشان کرد: ۴۹۴ مورد از این تسهیلات اشتغال خانگی، ۴۴۰ مورد اشتغال خویش فرمایی، ۳۰۸ مورد ازدواج، ۵ مورد اشتغال پشتیبان، ۶۰ مورد اشتغال کارفرمایی، ۱۱ مورد طرح مالی خردو ۹۵ مورد نیز در سایر حوزه‌ها بوده است.
  عزت پور خاطرنشان کرد: در راستای اجرای طرح تکاپو در کردستان که به عنوان پایلوت کشوری در رشته IT اجرا می‌شود، صندوق کارآفرینی امید به عنوان بانک عامل انتخاب و در همین راستا ۵ مصوبه به مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای اجرای این طرح در کردستان در دستور کار قرار گرفته است.
  پرداخت ۱۳۶ مورد تسهیلات در بخش کشاورزی
  وی گفت: ۱۳۶ مورد از مجموع تسهیلات پرداخت شده در قالب فرآوری و تولید محصول کشاورزی بوده است که از آن جمله می‌توان به شرکت تولید لوله زرین آوران سنه واقع در روستای دولت آباد سنندج با پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان، تولید پنیر لیقوان در مریوان با اعطای ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات و … اشاره کرد.
  مدیر صندوق کارآفرینی امید کردستان از مصوب شدن دو طرح دیگر روستایی توسعه هتل شادی اورامان و تولید و فرآوری گیاهان دارویی روستای سراب قامیش اشاره کرد و افزود: ۴۵ میلیارد ریال اعتبار ویژه برای این دو طرح در نظر گرفته شده است که در مرحله تشکیل پرونده هستند.
  وی ادامه داد: به منظور تکمیل زنجیره‌های تولید برای انتقال محصولات کشاورزی به مراکز عرضه و فروش، تفاهم نامه‌ای با مدیرکل امور روستایی استانداری کردستان منعقد شد که بر اساس آن صندوق به متقاضیان خرید خودروهای مناسب جهت انتقال و جابه‌جایی محصولات کشاورزی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت کند.
  عزت پور از تشکیل ۱۴ صندوق خُرد محلی برای زنان روستایی به منظور ایجاد درآمد برای آن ها در رشته‌های قالیبافی، بافندگی، پرورش مرغ، پرورش زنبور و … و پرداخت ۱۵ میلیون تومان به هر صندوق خبر داد.
  وی با اشاره به پرداخت ۳۰۸ مورد تسهیلات ازدواج در شش ماهه نخست سال جاری، اظهار کرد: بیش از ۸۵ درصد بودجه تخصیص یافته در مدت کمتر از ۴ ماه پرداخت شده و افرادی که در سامانه دریافت وام ازدواج بانک مرکزی، صندوق کارآفرینی امید را انتخاب کنند، در کمتر از دو هفته موفق به دریافت وام خواهند شد.
  عزت‌پور تصریح کرد: به خانواده‌ های شهدا و ایثارگران به ازای هر نفر ۲۰ میلیون تومان وام ۴ درصد ازدواج پرداخت می‌شود.
  کاهش ۱۴ درصدی اعتبارات صندوق
  وی با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی اعتبارات صندوق در شش ماهه نخست سال‌ جاری، اظهار داشت: علیرغم این کاهش با برنامه‌ ریزی‌های هدفمند حداکثر بهره‌ وری و ایجاد اشتغال توسط صندوق کارآفرینی امید صورت گرفته است.
  مدیر صندوق کارآفرینی امید کردستان اعلام کرد: اعتبار صندوق در سال‌ جاری ۲۰۰ میلیارد ریال بوده است که تاکنون ۱۶۵ میلیارد تومان آن جذب شده است که درصد جذب و پرداخت تسهیلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۴ درصد افزایش داشته است.
  وی خاطرنشان کرد: نظارت بر اجرای طرح‌ هایی که از صندوق تسهیلات دریافت کرده‌اند و ایجاد اشتغال در آن ها، جزو دستورالعمل‌ ها و الزامات قانونی صندوق است که بر این اساس پس از پرداخت تسهیلات هر سه ماه یکبار ناظرین محلی اقدام به بازرسی و نظارت می‌کنند.
  عزت‌پور راستی آزمایی نظارت‌های این صندوق توسط دستگاه‌های نظارتی استان و به ویژه استانداری کردستان نیز اظهار شده است.
  وی با اشاره به اینکه توسعه زنبورداری در کردستان به عنوان یکی دیگر از رشته‌ های مورد نظر در اجرای طرح تکاپو در کردستان انتخاب شده است، افزود: برنامه‌ریزی لازم برای تامین اعتبار توسط صندوق کارآفرینی امید کردستان به منظور پرداخت تسهیلات در این رشته انجام گرفته است.
  به گفته عزت پور، در ۶ ماهه نخست سال طرح‌های ویژه‌ای توسط این صندوق دنبال شده است که می‌توان به طرح‌های ویژه روستاییان از جمله ایجاد کمپ‌ های گردشگری بین راهی و ساخت هتل سلین واقع در این روستا به منظور تحقق شعار هر روستا یک محصول و هر خانه یک کارخانه اشاره کرد.
  وی خاطرنشان کرد: روستاهای شیان و توریور قطب اصلی تولید توت فرنگی کردستان هستند و صندوق آمادگی لازن را برای اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به متقاضیان فعالیت در ایجاد صنایع تبدیلی به منظور نگهداری و فرآوری این محصول در قالب احداث سردخانه‌های محلی و کارگاه‌های کوچک خانگی دارد.
  مدیر صندوق کارآفرینی امید کردستان عنوان کرد: پس از شناسایی ظرفیت‌های روستایی از طریق بخشداری روستای نوره سنندج، صندوق کارآفرینی امید کردستان به متقاضیان فرآوری و عرق گیری گیاهان دارویی و به ویژه بیدمشک در قالب کارگاه خُرد و مشاغل خانگی آمادگی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه را دارد.
  عزت پور در پایان با اشاره به دولتی بودن صندوق کارآفرینی امید و دارا بودن مجوز بانک مرکزی و همچنین با توجه به اینکه کل اعتبارات این صندوق در زمینه اشتغالزایی هزینه می‌شود، از مسئولین خواست تا با سرمایه‌گذاری خود در این صندوق، به تامین و تجهیز منابع آن کمک کنند و مردم نیز با پرداخت به موقع اقساط در بازگشت و گردش منابع با صندوق همکاری کنند.


 • عملکرد مثبت صندوق توسعه کارآفرینی امید در پرداخت تسهیلات اشتغالزا (95/07/06)

  به گزارش ایسنا منطقه گیلان، مراسم تودیع و معارفه رئیس صندوق کارآفرینی امید شهرستان بندرانزلی با حضور فرماندار بندرانزلی و مدیر صندوق کارآفرینی امید استان گیلان در دفتر فرماندار بندرانزلی برگزار شد.
  مهندس عبدالصمد صفرنژاد در این مراسم با اشاره به اینکه صندوق توسعه کارآفرینی امید در پرداخت تسهیلات اشتغال زا خیلی خوب عمل کرده است، اظهار کرد: صندوق کارآفرینی امید استان با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه توانسته است در اشتغالزایی نقش بسیار مهمی ایفا کند.
  فرماندار بندرانزلی افزود: امیدواریم امسال نیز با بهره گیری از حمایت های مالی صندوق کارآفرینی امید بتوان با حمایت از کارآفرینان، تولید کنندگان و تعاونی ها در نهادینه کردن اشتغال پایدار در استان قدم های مثبتی برداشت.
  در پایان این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از زحمات آقای شریفی، آقای عزیز اوقلی به عنوان رئیس صندوق کارآفرینی امید شهرستان بندرانزلی منصوب شد.


 • اعطای وام ۳۰۰ میلیون ریالی با سود ۳ درصد به روستائیان برای اشتغال (95/06/18)

  خبرگزاری فارس: فرماندار هشترود از اعطای وام ۳۰۰ میلیون ریالی با سود ۳ درصد به روستائیان برای اشتغال خبر داد.
  به گزارش خبرگزاری فارس از هشترود، حسن مستفید ظهر امروز در جلسه شورای اداری شهرستان هشترود اظهار داشت: برای اشتعال روستائیان وام ۳۰۰ میلیون ریالی با سود ۳ درصد به روستائیان داده خواهد شد.
  وی گفت: هر شرکتی که به عنوان کارگاه تولیدی در روستاها تاسیس شود و اشتغالزایی کند می‌تواند از این وام بهره‌مند شود.
  مستفید در ادامه اظهار داشت: امسال همچنین با صرف ۶۰ میلیارد ریال اعتبار به ۴۸ روستای این شهرستان آبرسانی خواهد شد.
  وی افزود : با آبرسانی به این روستاها جمعیت بیش از ۱۱ هزار نفر از روستائیان از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند خواهند شد.
  مستفید همچنین از صرف اعتبار بیش از ۱۰ میلیارد ریال برای آبرسانی به شهرک پروفسور هشترودی خبر داد و گفت: اکنون تمام زیرساخت‌های این شهرک تمام شده و آماده برای سرمایه‌گذاری است.
  حجت‌الاسلام علی رحیمی امام جمعه هشترود نیز در این جلسه از عقیم ماندن فرمایشات رهبری در مورد فرهنگ و اقتصاد توسط مسؤولان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه تاکنون فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد فرهنگ و اقتصاد عملیاتی نشده است.
  وی گفت: طیف خاص و ویژه تمام سیاست‌هایی دولت‌ها را اجرا می‌کنند و به شکل خاص و زیرکانه اجازه پیاده‌سازی فرامین رهبری را نمی‌دهند.
  وی با اشاره به اینکه اقتصاد کلان کشور در دست افراد و طیف خاصی است گفت: عده‌ای می‌خواهند اقتصاد لیبرالی در کشور حاکم باشد و نمی‌گذارند اقتصاد در خدمت به مردم باشد.
  در این جلسه با حکم وزیر کشور غلامعلی محمدزاده به عنوان بخشدار بخش مرکزی هشترود معرفی و ازخدمات دوساله محمدرضا سلیم‌پور تجلیل شد.
  محمد‌زاده یکی از آزادگان سرافراز بوده که دارای فوق لیسانس اقتصاد بوده و ۲۵ سال سابقه کارمندی فرمانداری هشترود است.
  سلیم‌پور نیز به عنوان بخشدار خواجه هریس معرفی شد.


 • آغاز ثبت نام “وام اشتغال” دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهارت محور (94/11/12)

  با اشاره به جلسه اخیر هیات امنای صندوق رفاه گفت:اعطای وام اشتغال در جلسه اخیر هیات امنا مصوب شده و شیوه‌نامه اجرایی تفاهم‌نامه‌ای که بین صندوق رفاه و صندوق کارآفرینی و صندوق کارآفرینی امید امضا شده بود عملیاتی شد و بدین ترتیب همزمان با آغاز ایام الله دهه فجر عملیات اجرایی آن انجام می شود.
  وی ادامه داد: به دانشگاه‌ هایی که کارگاه های مهارت محور و کارآفرین داشته باشند و دانشجویان در آن کارگاه‌ ها اشتغال داشته باشند تا ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با بازپرداخت ۶۰ ماهه پرداخت می‌شود.البته اولویت با دانشگاه هنر،دانشگاه های صنعتی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای است و اگر دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها کارگاهی داشته باشند که منتج به تولید شده باشد می توانند به سامانه صندوق رفاه دانشجویان به نشانی www.bp.swf.ir مراجعه و ثبت نام کنند تا پس از بررسی “صندوق کارآفرینی امید” از این وام بهره مند شوند.
  رشد ۸۰ درصدی اعتبار وام تحصیلی
  رییس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه از رشد ۸۰ درصدی اعتبار وام تحصیلی در نیم سال دوم سال تحصیلی ۹۵_۹۴ نسبت به نیم سال اول خبر داد و افزود: امسال علی رغم محدودیت‌های موجود در بخش وام شهریه، هم کمبود اعتبار سال قبل جبران شده و هم امسال به اندازه عملکرد سال گذشته پرداخت صورت گرفته است،از طرف دیگر به دانشگاه هایی که با وجود مواجه شدن با تقاضاهای وام از طرف دانشجویان، اعتباری برای وام شهریه نداشتند، اعتبار تخصیص داده شد و امسال وام شهریه به همه متقاضیان پرداخت شد.


 • پرداخت تسهیلات خود اشتغالی در بانک قرض الحسنه مهر (94/11/14)

  مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گلستان در مورد اهداف این دیدار گفت: از مهم ترین محورهای مطرح شده در این جلسه، فراهم کردن زمینه همکاری متقابل درجهت پرداخت تسهیلات درجهت کمک به متقاضیان طرح های خوداشتغالی می باشد.
  امراله عباسی افزود: بانک قرض الحسنه مهر ایران ظرفیت بسیار خوبی در حمایت تسهیلاتی ارزان قیمت دارد که با عنایت به وجود پتانسیل معرفی افراد واجدالشرایط توسط این اداره کل، تسریع و تسهیل سازی و به ویژه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی ، می توانیم گام های موثری را در جهت کاهش نرخ بیکاری برداریم.
  تقوی سرپرست امور شعب بانک قرض الحسنه مهر گلستان نیز در این جلسه گفت: بانک قرض الحسنه مهر ایران با وجود پتانسیل بالا و عزم جدی در حمایت از اقشار آسیب پذیر، باتوجه به ارائه آمار و اطلاعات و عملکرد انجام شده ،آمادگی خود را در حمایت از واحدهای تولیدی و کارگران این واحدها را اعلام نمود.
  گفتنی است در این دیدار در خصوص چگونگی پرداخت وام قرض الحسنه به پرسنل اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی نیز بحث و تبادل نظر گردید.


 • دولت برای رونق اشتغال وام های صفر درصد پرداخت می کند (94/11/25)

  عزت کمال زاده روز شنبه در نشست اعضای شورای اداری شهرستان قشم، افزود: حل مشکل اشتغال نیازمند کار بیشتر است تا بتوان با استفاده از امکانات موجود و تسهیلات دولت، به تولید و اشتغال پایدار دست یافت.
  وی افتتاح شبکه آبرسانی رمکان پس از ۱۳ سال از آغاز به کار این طرح و تامین هزینه های آن از محل اعتبارات استانی و کشوری را نوید بخش روزهای خوش برای روستاییان این شهرستان دانست.
  وی با بیان اینکه مردم حق دارند از بهترین امکانات استفاده کنند، اضافه کرد: مسئولان شهرستانی با وجود کمبودها و محدودیت ها، با تمام توان به دنبال از بین بردن محرومیت ها و دستیابی به رشد و توسعه متوازن هستند.
  فرماندار قشم با تاکید بر یافتن راهکاری جهت حل مشکل مسکن مهر شهروندان، افزود: جلسه های متعددی برای حل مشکل مسکن مهر قشم با وزیران، استاندار و مسئولان ارشد دولتی برگزار شده است و همگی به دنبال حل مشکلات موجود در این عرصه هستند.
  وی تاکید کرد: به طور قطع اجازه نخواهیم داد منافع مردم این شهرستان به خطر بیافتد و از تمام توان برای حل مشکلات مردم استفاده می کنیم.
  شهرستان قشم شامل جزایر هرمز، هنگام، لارک و قشم با یک هزار و ۷۲۵ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۰ کیلومتری بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است و شامل چهار شهر قشم، درگهان، سوزا و هرمز و حدود ۷۰ روستاست.


 • اعطای وام اشتغال به دانشجویان در دهه فجر (94/11/13)

  به گزارش فرهنگ امروز به نقل از مهر؛ ذوالفقار یزدان مهر در گفتگویی با اشاره به هدفمند شدن وام های دانشجویی گفت: اعتبار وام تحصیلی در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۵-۹۴ نسبت به نیم سال اول ۸۰ درصد رشد داشته است.
  وی ادامه داد: امسال در وام شهریه نیز علی رغم محدودیت هایی که با آن مواجه بودیم، هم کمبود اعتبار سال قبل جبران شده و هم به اندازه عملکرد سال گذشته وام شهریه پرداخت کردیم.
  رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: همچنین دانشگاه‌هایی که برای وام شهریه ثبت نام کرده بودند ولی به علت کمبود اعتبار نتوانسته بودند از وام شهریه استفاده کنند، مجدد نامه زده و به آن ها نیز وام اختصاص داده شد.
  وی تاکید کرد: می توان گفت به تمام متقاضیان، وام شهریه اختصاص دادیم.
  رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه با اشاره به وام اشتغال گفت: در جلسه اخیر هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان وام اشتغال مصوب و تفاهم نامه آن نیز با صندوق کارآفرینی امید امضا شد.
  وی با بیان اینکه شیوه نامه اجرایی وام اشتغال عملیاتی شده است. ادامه داد: پرداخت وام اشتغال از دهه فجر عملیاتی می شود و دانشگاه‌هایی که کارگاره‌های مهارت محور و کارآفرین داشته و دانشجویان آن جا اشتغال داشته باشند، تا ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه با بازپرداخت ۶۰ ماهه می توانند دریافت کنند.
  یزدان مهر درباره اینکه آیا فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه‌ها نیز می توانند از وام اشتغال استفاده کنند، گفت: آن ها نیز می توانند، ولی بیشتر این وام برای دانشگاه‌های هنر، دانشگاه‌های صنعتی و دانشگاه های که فنی و حرفه ای محور هستند در نظر گرفته شده است. فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه‌ها درصورتی که کارگاه داشته و فعالیت آن ها منتج به تولید شده باشد، می توانند ثبت نام کرده و با بررسی صندوق کارآفرینی امید وام دریافت کنند.

 • ادامه مطلب …


 • پرداخت ۱۰۰ هزار وام خودکفایی در کشور (94/11/13)

  رئیس کمیته امداد امام خمینی کشور در ارومیه گفت: ۱۰۰ هزار وام اشتغال و خودکفائی در سال جاری به مددجویان تحت پوشش این نهاد پرداخت شده است.
  فتاح افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، در هر سال، ۱۰ درصد از مددجویان این نهاد با ایجاد اشتغال، در مسیر خودکفایی قرار خواهند گرفت.
  وی با ابراز رضایت از میزان مشارکت های مردمی تصریح کرد: میزان بالای مشارکت های مردمی نشان از اهتمام هموطنان به امر انفاق و احسان در کشور و افزایش مشارکت های مردمی هدف این نهاد است.


 • ۴۲ میلیارد ریال وام اشتغال به مددجویان بهزیستی پرداخت شد

  بجنورد – مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی از پرداخت ۴۲ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان این نهاد طی سال گذشته خبر داد.
  رضا الله وردی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام این خبر گفت: این مبلغ تسهیلات اشتغال به ۴۴۱ نفر از مددجویان متقاضی پرداخت شده است.
  وی اظهار داشت: سال گذشته ۷۸۴ مددجوی تحت پوشش بهزیستی این استان برای دریافت ۶۸ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغال به بانک های عامل معرفی که از این تعداد ۴۴۱ نفر موفق به اخد تسهیلات شدند.
  الله وردی تصریح کرد: طرح های اشتغال مددجویان این استان بیشتر در زمینه های کشاورزی، دامداری، مشاغل خانگی اعم از قالی بافی و … بوده است.
  وی افزود: به دلیل بالا بودن نرخ سود تسهیلات اشتغال، مددجویان نسبت به دریافت تسهیلات مشاغل خانگی استقبال خوبی نداشتند.
  الله وردی منابع پرداخت تسهیلات اشتغال مددجویان بهزیستی را از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان و بودجه سال ۹۳ عنوان کرد.
  مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی افزود: کارفرمایانی که از مددجویان تحت پوشش بهزیستی خراسان شمالی اعم از زنان سرپرست خانوار، معلولین و … حمایت کنند تمام سهم بیمه کارفرمایی از سوی سازمان بهزیستی استان پرداخت می شود.
  هم اکنون در استان ۹۱۱ هزار نفری خراسان شمالی بیش از ۵۵ هزار مددجو و خانواده های آنان از خدمات بهزیستی استان استفاده می کنند.


 • ۸۱۲ میلیارد ریال تسهیلات به بخش اشتغال لرستان پرداخت شد

  علی آشتاب عصر امروز در مراسم روز کارگر که در سالن اجتماعات کمیته امداد دورود برگزار شد اظهار داشت: مسئولان کشور امسال رونق اقتصادی را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند که در حال انجام است.
  وی افزود: در سال دولت و ملت همدلی و هم‌زبانی که از سوی مقام معظم رهبری اعلام‌ شده است رونق اقتصادی کشور با تعامل ملت و دولت انجام‌ شدنی است زیرا مردم ایران مردمانی بزرگ هستند که کارهای بزرگی در انقلاب انجام داده‌اند.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: در ۱۵ جلسه کارگروه اشتغال استان در سال ۹۳ تعداد ۲۶۲ مصوبه صادرشده است که ۸۱۲ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت‌شده است.
  وی تصریح کرد: یکی از اهداف مسئولان استانی فعال کردن ظرفیت‌ های خالی اشتغال در سطح استان است که مجموعه کفش غزال شهرستان دورود که به سرمایه‌گذاران واگذار شده است نمونه این تلاش است.
  آشتاب گفت: صیانت از نیروی انسانی از وظایف اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی است که در این راستا ۴۰ درصد از پرونده‌های تشکیل‌ شده در این اداره به سازش منجر شده است.
  وی عنوان کرد: در سال گذشته ۱۱ هزار مشاوره شغلی به کارگران داده‌ایم و در ۱۱ هزار ۳۵۲ مورد از واحدهای تولیدی صنعتی خدماتی و کشاورزی نیز بازرسی‌ شده است.
  مدیرکل کار رفاه و تعاون اجتماعی استان لرستان افزود: شهرستان دورود رتبه نخست جذب تسهیلات بخش اشتغال کار گروه اشتغال استان را به خود اختصاص داده به‌ نحوی‌ که از ۸۱ میلیارد تومان این تسهیلات ۳۰ میلیارد تومان آن در شهرستان دورود جذب‌ شده است.


 • ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه اشتغال

  مدیرعامل بانک توسعه تعاون با اشاره به اینکه از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تسهیلات اشتغال زایی با اعتباری بالغ بر ۹۰۰ میلیارد ریال به بانک ابلاغ شده است، گفت: پرداخت این تسهیلات از طریق معرفی اداره کل استان ها صورت می گیرد که سقف آن ۱۵ میلیون تومان است و برای واحد های پشتیبان به ۱۰۰ میلیون تومان نیز می رسد.
  به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمدعلی سهمانی ماموریت اصلی بانک توسعه تعاون را علاوه بر حمایت و تقویت بنیه مالی بخش تعاون، حمایت مالی از بنگاه های کوچک و متوسط عنوان کرد.
  وی گفت: از مجموع پنج بانک تخصصی دولتی در کشور، بانک توسعه تعاون تنها بانک تخصصی بخش تعاون است که رئیس مجمع آن وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می باشد.
  سهمانی افزود: این بانک پیشتر در قالب صندوق تعاون کشور فعالیت می کرد و به همین دلیل شعب آن در سراسر کشور فعال است و در حال حاضر ۸۰ شعبه فعال در کشور دارد.
  وی با بیان آنکه نیمی از دارایی های بانک مربوط به تسهیلات اعطایی است، گفت: بخش عمده سبد تسهیلات بانک به فعالان بخش تعاونی اختصاص دارد و عمده مشتریان بانک بنگاه های خرد و متوسط هستند و اغلب تسهیلات اعطایی بانک نیز غیر کلان و خرد است.
  مدیرعامل بانک توسعه تعاون، تصریح کرد: از سال ۹۲ به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور و همچنین به دلیل وجود تحریم ها، اولویت اول در اعطای تسهیلات، احیای واحدهای غیرفعال یا واحدهای تعطیل شده و یا حفظ اشتغال موجود با هدف بالفعل کردن ظرفیت های بالقوه واحدهای اقتصادی و همچنین دعوت به کار نیروهای بیکار شده کشور است.
  وی ادامه داد: اولویت بعدی اعطای تسهیلات به سرمایه های در گردش است و پس از آن برای اتمام طرح های نیمه تمام و اولویت آخر پرداخت تسهیلات به طرح های ایجادی و طرح های سرمایه ثابت است.
  مدیرعامل بانک توسعه تعاون تاکید کرد: اولویت دولت نیز آن است که ظرفیت های موجود را به حداکثر برساند تا آن ها بتوانند با حداکثر ظرفیت فعالیت کنند.
  وی با بیان اینکه ردیف دیگر تسهیلات بانک مربوط به موارد تکلیفی قرض الحسنه کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی است، افزود: هر ساله بانک مرکزی تکالیفی را برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به این دو نهاد متوجه بانک ها می کند.


 • ۱۰۰۰ کردستانی تسهیلات صندوق کارآفرینی دریافت کردند

  مدیر صندوق کارآفرینی و امید کردستان عنوان کرد: بیش از ۱۰۰۰ نفر در کردستان سال گذشته تسهیلات صندوق کارآفرینی دریافت کردند.
  صلاح گل محمدی ظهر امروز پنج شنبه در نشستی با خبرنگاران استان در سنندج به دلایل تغییر نام صندوق امام رضا (ع) به کارآفرینی امید اشاره کرد وگفت: برای اعطای مجوز از سوی بانک مرکزی به صندوق مهر امام رضا(ع) و با توجه به اینکه طبق قانون صندوق های قرض الحسنه نباید نام ائمه را داشته باشند، عنوان صندوق به کارآفرینی امید تغییر پیدا کرد.
  وی به تغییر رویکرد و سیاست صندوق کارآفرینی در سال گذشته اشاره و عنوان کرد: قبل از سال ۹۳، تسهیلات این صندوق به صورت انفرادی به متقاضیان پرداخت می شد ولی از سال گذشته و با تغییر رویکرد این صندوق تسهیلات به صورت زنجیره ای، تعاونی و پشتیبانی به متقاضیان پرداخت می شود.
  وی از پرداخت ۲۸۹ میلیارد و ۸۵۳ میلیون ریال تسهیلات به متقاضیان اشتغال در کردستان خبرداد و اظهارداشت: این میزان تسهیلات به یک هزار و ۳۹۹ نفر در استان برای ایجاد اشتغال پرداخت شده است.
  مدیر صندوق کارآفرینی امید کردستان ادامه داد: با اعطای میزان تسهیلات مذکور در طول سال گذشته برای بیش از ۲ هزار نفر در کردستان شغل ایجاد شده است.
  گل محمدی اظهارداشت: بعد از پرداخت تسهیلات به متقاضیان در حوزه اشتغال بر روند کار آنها هم نظارت می کنیم.
  وی عنوان کرد: در سال جاری هم برای راه اندازی مجتمع های گاوداری دارای واحدهای ۱۰ تا ۱۵ راسی ، ایجاد سردخانه در روستاها تا ظرفیت ۵۰ تُن هم چنین از شرکت های دانش بنیان با پرداخت تسهیلات حمایت می کنیم.
  وی بیان کرد: علاوه بر موارد مذکور در تمامی زمینه ها از افرادی که ایده و طرح دارای توجیه اقتصادی داشته باشند، حمایت خواهیم کرد.


 • اختصاص ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات کارآفرینی دراستان بوشهر

  مدیرعامل صندوق کارآفرین و امید استان بوشهرگفت: دریک سال اخیر ۱۳۰میلیارد ریال تسهیلات برای اجرای طرح های اشتغال زایی و کارآفرینی از سوی این صندوق اختصاص یافته است.
  به گزارش ایرنا، مرتضی شهبازی روز دوشنبه در نشست با مسوولان شهرستان دشتی افزود: تاکنون ۹۲ درصد این اعتبار جذب شده است که زمینه اشتغال یک هزار نفر دراستان بوشهر را فراهم کرده است.
  وی اضافه کرد: درسفر دی ماه سال گذشته رییس جمهوری وهیات دولت به استان بوشهر نیز ۱۰۰میلیارد ریال برای طرح های اشتغال زایی از سوی صندوق کارآفرین و امید تامین اعتبار شده که تاکنون ۳۰ درصد این اعبتار جذب و پرداخت شده است.
  شهبازی ادامه داد: این صندوق از طرح های تولیدی که زمینه اشتغال زایی دارند با توجه به ظرفیت های هر شهرستان حمایت می کند و آماده تامین اعتبار آن هاست.
  فرماندار دشتی گفت: مردم این شهرستان به کارهای تولیدی و اشتغال زا علاقه دارند و با توجه به ظرفیت های منطقه وظیفه ما مسوولان فراهم کردن زمینه های سرمایه گذاری و برطرف کردن مشکلات وموانع در راه تولید واشتغال زایی است.
  غلامرضا مهرجو با اشاره به مهمترین مشکلات وموانع تولید واشتغال زایی در این شهرستان افزود: باید فرآیند اخذ تسهیلات آسان تر شود و منابع اعتباری برای سرمایه گذاری وتولید با توجه به ظرفیت های شهرستان دشتی بویژه درزمینه های دریا، کشاورزی ومعادن افزایش یابد.
  وی همچنین خواستارتامین اعتبار برای پرداخت تسهیلات ضروری و ازدواج در شهرستان دشتی شد.
  شهرستان دشتی با ۸۰ هزارنفرجمعیت در۸۰ کیومتری جنوب بوشهر واقع است.


 • اختصاص ‌۱۵۸ میلیارد ریال اعتبار به صندوق کارآفرینی امید استان مرکزی

  احسان مهدوی پیش از ظهر امروز در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان مرکزی با اشاره به میزان اعتبارات پرداخت شده از سوی این صندوق در بحث اشتغال زایی استان مرکزی اظهار داشت: ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی در بحث اشتغال زایی از سوی این صندوق به متقاضیان پرداخت شده است.
  وی افزود: این صندوق با تغییر رویکرد فعالیت خود در بحث ایجاد اشتغال روند فعالیت خود را ادامه داده و در راستای شناسایی پشتیبانان مشاغل خانگی تفاهم‌نامه‌هایی با سازمان‌های میراث فرهنگی، صنعت و معدن، فنی‌و حرفه‌ای و غیره منعقد کرده است.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان مرکزی تصریح کرد: ۲۲ مصوبه با ۷ میلیارد و ۷۸۰ میلیون ریال در بخش تسهیلات پرداختی به خوشه‌ها و برند هر کدام یک‌مورد، ۲ مورد آبزی‌ پروری و ۷ مورد نیز به سایر مشاغل تسهیلات اعطا کرده است.
  مهدوی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه این صندوق با میراث فرهنگی گفت: اعتبارات تخصیص یافته در این بخش در کشور ۵۰۰ میلیارد ریال و در استان یک‌میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده، تفاهم‌نامه همکاری صندوق کارآفرینی امید با مجموعه تولیدی، توزیعی حجاب نفیس در کشور نیز ۵۰۰ میلیارد ریال و در استان ۵ میلیارد و ۶۷۵ میلیون ریال اعتبار برای آن در نظر گرفته شده که با اجرائی شدن ۲۲ فرصت شغلی در بخش پوشاک فراهم می‌شود.
  وی افزود: تفاهم نامه‌ای با تاکسیرانی شهرداری اراک منعقد و ۲۴ میلیارد ریال اعتبار در اختیار متقاضیان به مدت ۲ سال قرار می‌گیرد که این مهم نیز ۸۰ فرصت شغلی را در اراک فراهم می‌سازد و در تفاهم‌نامه دیگر با جهاد کشاورزی، فنی و حرفه‌ای، اداره کار و تعاون که با صندوق منعقد شد به منظور بهره‌گیری از توان‌ کارشناسان در کشور ۲ هزار میلیارد ریال و در استان ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته تا گامی در راستای رفع مشکلات بیکاری و روند رفع مشکلات موجود باشد.
  مهدوی با اشاره به اهداف صندوق کارآفرین امید گفت: حمایت از افراد توانمند و کارآفرین واجد شرایط در ایجاد کسب و کارهای ارزش‌آفرین با رویکرد توسعه فعالیت در پشتیبانی‌ها، خوشه‌ها و زنجیره‌های تولید موضوع تفاهم‌نامه‌ها و اولویت‌ های اصلی صندوق به شمار می‌رود.
  وی افزود: در استان ۴۸ نفر در راستای این تفاهم‌نامه به این بانک معرفی و ۳۵ نفر حائز شرایط دریافت تسهیلات شدند که ۴ نفر تسهیلات مورد نظر در بخش خوداشتغالی، پشتیبانی و کارآفرینی دریافت کردند.
  مهدوی با اشاره به تفاهم‌نامه این صندوق با میراث فرهنگی گفت: موضوع این تفاهم‌نامه توسعه کسب و کارهای خرد و کوچک، حمایت از افراد توانمند کارآفرین، اشتغال هنرمندان، صنعتگران و فارغ التحصیلان حوزه صنایع دستی و گردشگری در ایجاد کسب و کارهای ارزش‌آفرین با رویکرد توسعه فعالیت خوشه‌ها و پشتیبان‌ها است.


 • اختصاص اعتبار تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان جهت راه‌اندازی تعاونی‌های روستایی

  وی در ادامه با اشاره به اینکه جوانان پای کار بیایند ما پشتیبانی می‌کنیم، عنوان کرد: سقف اعتبار راه‌اندازی هر طرحی تا ۱۰۰ میلیون تومان بوده که با افزایش اعتبار کلی صندوق شهرستان به ۱۰۰ میلیارد تومان امکان همکاری بیشتری با متقاضیان وجود دارد.
  این مقام مسئول در ادامه سخنان خود با تاکید بر لزوم ترویج تعاونی‌های روستایی، تصریح کرد: اگر ما بتوانیم تعاونی‌های روستایی را ترویج دهیم که در درون روستاها رونق یابند تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان نیز اعتبار اختصاص خواهیم داد.
  اختصاص بیش از ۳۳ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه اشتغال به شهرستان بیرجند (منبع: باشگاه خبرنگاران)
  باشگاه خبرنگاران : به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران؛ مرکی افزود: از این میزان ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در سرفصل مشاغل خانگی است.
  وی با اشاره به اختصاص ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه در سرفصل خود اشتغالی، تصریح کرد: همچنین امسال مبلغ ۱۶ میلیارد ریال تسهیلات در سایر سر فصل‌ ها برای شهرستان بیرجند ابلاغ‌ شده است.
  رئیس صندوق کارآفرینی امید شهرستان بیرجند افزود: در مجموع ۳۳ میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال تسهیلات به این شهرستان اختصاص‌یافته که این اعتبار به‌صورت ۳ ‌ماهه برای شهرستان شارژ می‌شود و میزان آن نیز بستگی به میزان وصولی اقساط تسهیلات سال‌های گذشته دارد.
  مرکی از اختصاص ۲۸ میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغال برای شهرستان بیرجند در سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه ویژه دولت به بخش اشتغال و سفر هیئت دولت به خراسان جنوبی این اعتبار به ۴۶ میلیارد ریال افزایش یافت.
  به گفته وی در سال گذشته شهرستان بیرجند موفق به جذب ۱۶۵ درصدی تسهیلات ابلاغ‌ شده در بخش اشتغال شد.
  رئیس صندوق کارآفرینی امید شهرستان بیرجند با بیان اینکه سال گذشته ۲۴۰ فقره تسهیلات مشاغل خانگی با اعتباری بیش از۳۶ میلیارد و ۷۳۷ میلیون ریال به متقاضیان اعطا شده، افزود: همچنین در این مدت تعداد ۱۵ فقره تسهیلات اشتغال در بخش پشتیبان و پنج فقره نیز در بخش کارفرمایی اعطا شد.
  مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به جمعیت ۸۶ هزار و ۳۴۱ نفری فعال شهرستان بیرجند، گفت: نرخ مشارکت اقتصادی شهرستان حدود ۴.۵ درصد است که نشان می‌دهد چقدر از جمعیت فعال این شهرستان تمایل به کاردارند.
  فاطمی، نرخ بیکاری در استان را ۷.۷ درصد عنوان کرد و افزود: این رقم برای زنان ۱۵.۶ درصد و برای مردان نیز شش درصد است.
  وی از فعال بودن پنج مرکز کاریابی در سطح شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: در سال گذشته هشت هزار و ۴۳۱ جوینده کار به این مراکز مراجعه کرده‌اند که ۷۵ درصد از این افراد آقا و مابقی نیز خانم بوده‌اند.
  مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی تصریح کرد: ۳۶ درصد افراد جویای کار استان دارای مدرک تحصیلی دیپلم به بالا و ۶۴ درصد نیز زیر دیپلم بودند.
  به گفته فاطمی ۶۵ درصد از این افراد فاقد هرگونه مهارت برای ورود به بازار کار بودند و تنها ۳۵ درصد آن‌ ها دارای مهارت‌های لازم بودند.
  وی با اشاره به اینکه در سال ۹۳ تعداد ۱۰ هزار فرصت شغلی از سوی کاریابی‌های شهرستان بیرجند اعلام شد، افزود: از مجموع جویندگان کار شهرستان هزار و ۷۲۴ نفر توسط کاریابی‌ ها جذب بازار کار شدند که ۵۶ درصد از آن‌ها مردم و ۴۶ درصد زن بودند.
  مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۳۵ درصد جویندگان کار شهرستان بیرجند جذب بازار کار شدند، یادآور شد: حدود ۴۳ درصد از این افراد در بخش صنعت، ۵ درصد در بخش کشاورزی و ۵۲ درصد در بخش خدمات مشغول به کار شدند.


 • اختصاص بیش از ۱۲۱ میلیارد ریال به صندوق کارآفرینی امید چهارمحال و بختیاری

  بختیار شهریارپور ظهر امروز در شورای اشتغال استان اظهار داشت: امسال ۱۲۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال به صندوق کارآفرینی امید اختصاص یافت که این رقم سال گذشته برابر با ۱۰۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بود.
  وی افزود: این صندوق سال گذشته، تعداد ۵۷۵ فقره پرداخت تسهیلات با میزان اعتبار ۱۲۸ میلیارد و ۷۹۰ میلیون ریال داشت و توانست برای ۸۳۱ نفر زمینه اشتغال را فراهم کند.
  معاون صندوق کارآفرینی امید چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه ۶۶ درصد تسهیلات پرداختی این صندوق مربوط به خوداشتغالی است، بیان کرد: تعداد ۱۲۳ فقره مشاغل خانگی با اعتبار ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و ۳۲۹ فقره تسهیلات خوداشتغالی از خدمات این صندوق در سال گذشته بوده است.
  شهریارپور بیشترین اعطای تسهیلات کارفرمایی را در شهرکرد اعلام و خاطر نشان کرد: سال گذشته ۶۷ مورد پرداخت تسهیلات کارفرمایی و ۱۴۹ شغل در این راستا، ۱۰ مورد پرداخت تسهیلات شرکت تعاونی با اعتبار ۵ میلیارد و ۵۴۵ میلیون ریال و اشتغال زایی برای ۲۲ نفر توسط صندوق صورت گرفت.
  وی تصریح کرد: سال گذشته ۱۳۸ فقره تسهیلات اصناف با مبلغ پرداختی ۱۳ میلیارد و ۴۳۶ میلیون ریال و ۷۸۱ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه وجوه مردمی به افرادی که دارای مدرک فنی و حرفه‌ای یا پروانه کسب بودند به مبلغ ۴۸ میلیارد و ۴۱۴ میلیون ریال پرداخت شد.
  معاون صندوق کارآفرینی امید چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: مردان با تعداد ۳۷۷ فقره و ۶۶ درصد دریافت تسهیلات و زنان با ۳۴ درصد ۱۹۸ فقره دریافت تسهیلات صندوق را به خود در سال گذشته اختصاص دادند.
  شهریارپور گفت: بخش خدمات ۱۹۴ مورد، صنعت ۲۶۰ و کشاورزی ۱۲۱ مورد تسهیلات دریافتی را داشتند که صنعت با ۴۵ درصد بیشترین و کشاورزی با ۲۱ درصد کمترین سهم را دارد.


 • اختصاص وام ارزان به تعاونی‌ های دارای طرح توجیهی

  معاون وزیر تعاون گفت: تعاونی‌های تولیدی دارای طرح‌های توجیهی، وام و تسهیلات ارزان قیمت دریافت می‌کنند.
  سید حمید کلانتری در گفت‌ و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در راستای حمایت از شرکت های تعاونی به ویژه تعاونی‌های تولیدی علاوه بر اختصاص منابع صندوق توسعه ملی، پیش‌بینی شده تا وام و تسهیلات ارزان قیمت به تعاونی‌های دارای طرح‌های توجیهی پرداخت شود.
  وی بهره‌ مندی تعاونگران از منابع بانک توسعه تعاون را از دیگر اقدامات صورت گرفته جهت توانمندسازی تعاونی‌ها برشمرد و تصریح کرد: بخش اعظمی از تسهیلات بانک توسعه تعاون به شبکه تعاونی‌ها اختصاص دارد و تسهیلات این بانک با نرخ دو درصد در اختیار شرکت های تعاونی قرار می‌گیرد.
  کلانتری در ادامه از تدوین اصلاحیه حذف یا کاهش درصدی از مالیات بر ارزش افزوده تعاونی‌ ها خبر داد و گفت: متاسفانه شیوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده میان بخش خصوصی و تعاونی عادلانه نیست و این امر بی رغبتی و کاهش قدرت رقابت پذیری تعاونی‌ها را به دنبال دارد از این رو وزارت تعاون با توجه به نقش تاثیرگذار تعاون در امر اشتغال و توسعه اقتصاد، تدوین اصلاحیه حذف یا کاهش درصدی از مالیات بر ارزش افزوده تعاونی‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.
  وی درباره عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون گفت: علی رغم آنکه بخش تعاون از ظرفیتها و قابلیت‌ های بالایی برخوردار است ولی سهم آن در اقتصاد ملی به شکل مطلوبی محاسبه نشده است.
  به گفته معاون امور تعاون وزیر تعاون، هم اکنون سهم بخش تعاون بین ۶ تا ۷ درصد تخمین زده می‌شود که بسیار اندک است از این رو باید با اتخاذ سیاست های مناسب و تامین زیر ساخت های لازم سهم بخش تعاون در اقتصاد را افزایش داد و به جایگاه حقیقی رساند.


 • اختیار اعطای وام تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان به صندوق کارآفرینی امید داده شد

  عادل امینی:با اشاره به برگزاری جلسات مختلف در راستای تقویت اشتغال خرد در شهرستان، اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون جلسات بسیاری در خصوص اشتغال خرد در این شهرستان برگزار شد که به علت تعامل خوب بین مسئولان نیز موجب شد که این شهرستان در سطح کشور در این راستا مقام اول را به خود اختصاص دهد.
  وی با بیان اینکه در حال حاضر گچساران در رابطه با اشتغال خرد به عنوان پایلوت اول کشور تعریف شده است، افزود: این شهرستان تاکنون موفق به بستن ۱۳ تفاهم‌نامه بین بخش‌های دولتی و خصوصی در صندوق کارآفرینی امید یا صندوق مهر امام رضا(ع) شده است.
  دبیر کارگروه اشتغال خرد گچساران تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ های فوق‌الذکر در بخش‌های مختلف کشاورزی، دامداری، دامپروی، صنعتی و … بوده که با استقبال خوبی هم رو به‌ رو شد.
  امینی عنوان کرد: عملکرد خوب این کارگروه در شهرستان باعث شد که سقف اعتبارات را برای این شهرستان آزاد بگذارند تا ما بتوانیم به خوبی در سطح شهرستان در مقابله با بیکاری گام برداریم.
  این مقام مسئول با بیان اینکه اکنون تا سقف یک میلیارد تومان به شهرستان‌های گچساران و باشت اختیار اعطای وام داده شده تا بتوانیم اشتغال خرد را در این شهرستان‌ها سرو سامان بدهیم، اذعان کرد: هدف ما تنها توزیع پول نیست بلکه تا راه‌اندازی شغل پیگیر خواهیم بود.
  وی با اشاره به اینکه توزیع پول آسان است اما آنچه مهم است ایجاد شغل است، خاطرنشان کرد: جوانان ما باید بدانند که در شرایط کنونی نباید فقط به دنبال مشاغل اداری باشند بلکه باید خود شغل ایجاد کنند.
  دبیر کارگروه اشتغال خرد گچساران یادآور شد: از مجموع پرداختی‌ های سال گذشته در حوزه پرورش زنبور جهت راه‌ اندازی هر واحدی مبلغ ۱۶ میلیون تومان پرداخت شد که به علت شرایط اقلیمی خوب در بین تولید‌کنندگان افرادی بودند که تنها در زمینه فروش بچه زنبور ۶۰ میلیون تومان سود کردند.
  امینی با بیان اینکه این میزان سود دهی نشان از این دارد که خواستن توانستن است و جوانان باید خود پای کار بیایند، ادامه داد: وقتی با سرمایه‌ ۱۶ میلیون تومانی که طی پنج سال باید پرداخت شود این مقدار سود حاصل می‌شود چرا جوانان ما تنها به دنبال شغل اداری هستند.


 • ارائه تسهیلات برای اشتغال زایی جوانان جویای کار

  اصغر نورالله زاده: پیش‌بینی می‌کنیم امسال از سوی صندوق کارآفرینی امید در سطح کشور ۵۰ هزار شغل ایجاد شود.
  وی بیان کرد: صندوق کارآفرینی امید در سال گذشته توانست با ارائه تسهیلات اشتغال زایی، ۵۰ هزار شغل ایجاد کند.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفت: این صندوق ارائه تسهیلات برای اشتغالزایی جوانان جویای کار را در برنامه کار کاری خود قرار داده و امسال رویکرد جدیدی را در پیش می‌گیرد.
  نورالله زاده تصریح کرد: صندوق کارآفرینی امید از طرح‌های اشتغالزایی در رشته‌های مختلف در سطح کشور حمایت می‌کند.


 • از پرداخت وام اشتغال با کارت یارانه تا جزییات جدید بازنشستگی

  اعلام جزییات بازنشستگی با کمتر از ۱۰ سال سابقه و پرداخت وام اشتغال به روستاییان با کارت یارانه از مهمترین اخبار هفته جاری بود.
  به گزارش خبرنگار ایسنا، در هفته‌ای که گذشت معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از پرداخت تسهیلات اشتغال به متقاضیان تاسیس واحدهای اقتصادی و تولیدی در روستاها و مناطق مرزی خبر داد.
  سید ابوالفضل رضوی گفت: این تسهیلات به ۲۰۰ خانوار متحد شده برای تشکیل واحدهای اقتصادی و تولیدی یا تعاونی اختصاص می‌یابد که در روستاها با کارمزد ۳ درصد و در مناطق مرزی با کارمزد صفر درصد پرداخت خواهد شد.
  وی میزان تسهیلات پرداختی به روستاییان را چهار برابر رقم آورده ذکر کرد و گفت: به دلیل آن که بسیاری از روستاییان فاقد سند مالکیت برای املاک خود هستند «کارت یارانه» این افراد به عنوان وثیقه و ضمانت بازپرداخت اقساط تسهیلات در نظر گرفته شده است.
  افزوده شدن ۲۶ هزار نفر به تعداد بیکاران کشور در سال گذشته خبر دیگری بود که این هفته انتشار یافت.
  مرکز آمار ایران گزارشی از تازه‌ترین نرخ بیکاری را منتشر و نرخ بیکاری در بهار امسال را ۰.۱ درصد اعلام کرد.
  گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در سال گذشته ۰.۲ درصد به تعداد بیکاران ۱۰ ساله و بیشتر افزوده‌ شده‌ و در بهار امسال نیز ۰.۱ درصد نرخ بیکاری نسبت به بهار سال قبل بیشتر شده‌ است؛ بدین ترتیب در سال گذشته مجموعا حدود ۲۶ هزار نفر به تعداد بیکاران کشور اضافه شده‌ است.
  بر اساس این گزارش، در سال گذشته نرخ بیکاری جمعا به ۱۰.۶ درصد رسیده‌ که از رشد ۰.۲ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۲ حکایت دارد، همچنین تعداد بیکاران ۱۰ ساله و بیشتر کشور به بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر طی سال قبل رسیده که از این میزان، تعداد بیکاران مرد بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و تعداد بیکاران زن ۷۵۰ هزار نفر است.
  یکی دیگر از اخبار منتشره در هفته جاری، اعلام جزییات بازنشستگی با کمتر از ۱۰ سال سابقه تامین اجتماعی بود.
  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی از اجرای این قانون در تمام شعب تامین اجتماعی سراسر کشور خبر داده و گفته است که تاکنون ۲۰ هزار نفر با این قانون خود را بازنشسته کرده‌اند.
  بر اساس این قانون، اشخاصی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته و سن آن ها ۶۰ سال باشد می‌توانند نسبت به درخواست بازنشستگی اقدام کنند که در این صورت میزان برقراری مستمری به نسبت سنوات پرداختی خواهد بود.
  همچنین بیمه شدگانی که دارای ۶۰ سال سن بوده اما میزان سابقه پرداخت حق بیمه آنان کمتر از ۱۰ سال باشد، می‌توانند نسبت به پرداخت حق بیمه تا ۱۰ سال اقدام و از مزایای بازنشستگی با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه برخوردار شوند.
  به گفته به گفته محمد حسن زدا – معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی – بازماندگان افراد فوت شده‌ای که کمتر از ۱۰ سال سابقه کار داشته‌اند نیز از طریق قانون جدید می‌توانند به نسبت سال‌های فعالیت خود مستمری دریافت کنند.
  این هفته همچنین گزارشی از فرصت های شغلی ایجاد شده در بخش تعاون توسط وزارت کار منتشر شد که نشان می‌داد در سال گذشته ۳۹ هزار و ۱۸۹ فرصت شغلی و ۱۸ هزار و ۷۶۲ شغل جدید در بخش تعاون به وجود آمده است.
  بر این اساس تعداد تعاونی‌ های فعال ثبت شده در کشور ۱۲۰۶ تعاونی بوده که برای ۱۸۷۶۲ نفر اشتغال زایی داشته است.
  موکول شدن جلسه بررسی افزایش حق مسکن کارگران به بعد از ماه رمضان خبری بود که از سوی دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اعلام شد.
  آن طور که رحمت الله پورموسی گفته قرار است تا موضوع عدم تصویب افزایش حق مسکن کارگران در اولین جلسه شورای عالی کار پس از ماه مبارک رمضان مورد بررسی قرار گیرد و پیشنهاد مشخص نمایندگان گروه کارگری به کارفرمایان در این جلسه مطرح شود.
  به گفته وی در صورت مخالفت با افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران این رقم باید به بن خواربار کارگران افزوده شود.


 • اعطای ۴۰۰ فقره وام اشتغال به مددجویان زیرپوشش کمیته امداد قوچان

  حسن دهقانی‌امیرآبادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قوچان اظهار کرد: کمیته امداد قوچان توانست در سال گذشته با عملکرد مناسب خود در حوزه‌های مختلف رتبه‌های مناسبی از جمله رتبه نخست تحقق برنامه‌های حساب‌های انتظامی و رتبه برتر آموزش‌‌ های فنی و حرفه‌ ای را در سطح استان خراسان رضوی کسب کند.
  وی با بیان اینکه در سال گذشته رتبه برتر استان در جذب درآمد های تکلیفی با تحقق ۷۷ درصدی به قوچان اختصاص پیدا کرد، گفت: در یک سال گذشته ۴۰۰ فقره وام اشتغال به ارزش ریالی ۳۲ میلیارد و ۹۸ میلیون ریال به مددجویان زیر پوشش این نهاد در شهرستان اعطا شد.
  دهقانی یادآور شد: تعداد یک‌هزار و ۵۶۸ مورد آموزش بلندمدت و کوتاه‌ مدت فنی و حرفه‌ای به مددجویان داده شده که نسبت به سال گذشته با رشد ۳۳ درصدی روبه‌رو بود.
  وی، تعداد تعمیرات و تکمیل مسکن منازل مددجویان را ۱۲۳ مورد برشمرده و تصریح کرد: تعداد واحدهای تحویلی به مددجویان در طرح نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی ۵۴ مورد بود که مبلغ هزینه شده در مورد عمران مسکن مددجویان ۸ میلیارد و ۲۹۶ میلیون ریال است که نسب به سال گذشته رشد ۸۰ درصدی دارد.
  مدیر کمیته امداد قوچان با اشاره به این موضوع که ۶۰۷ یتیم مورد حمایت یک هزار و ۵۶۸ نفر حامی در سال گذشته قرار گرفتند، بیان کرد: مبلغ کمک حامیان به ایتام در سال گذشته ۵ میلیارد و ۱۲۲ میلیون ریال بوده که در مقایسه با سال ۹۲ دارای رشد ۲۶ درصدی است.
  وی، تعداد بهره‌مندان از خدمات مشاوره‌ای کمیته امداد قوچان در سال گذشته را یک هزار و ۹۹۳ نفر دانست و عنوان کرد: ۲۴ هزار و ۷۱۶ صندوق کوچک، ۲۹۶ صندوق متوسط و ۵۴۹ صندوق بزرگ در سطح این شهرستان برای جمع‌آوری صدقات وجود دارد.
  دهقانی خاطرنشان کرد: حوزه مشارکت‌های مردمی این نهاد در سال گذشته سه مرکز نیکوکاری را در نقاط مختلف شهر به بهره‌برداری رسانده و ۲ هزار و ۷۱۵ نفر از مددجویان را طی ماه مبارک رمضان اطعام و افطاریه داده است.


 • خبر ۱۱ شهریور ۹۴: اعطای وام اشتغال زایی با کارمزد ۳درصد به روستائیان کشور

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از اعطای تسهیلات اشتغال زایی روستایی با کارمزد سه درصد به روستاییان کشور خبر داد و گفت: ۳۸ هزار روستای کشور بالای ۱۰۰ نفر جمعیت دارند.
  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، سید ابوالفضل رضوی در حاشیه سفر روز چهارشنبه خود به شهرستان مهدیشهر و بازدید از طرح ۴۰۰ هکتاری جنگل کاری، اقتصادی، مشارکتی(جام) اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان که با همکاری صندوق توانمندسازی جوامع محلی روستا فولاد محله اجرا شده است، اظهار کرد: در راستای ایجاد توسعه پایدار و اشتغالزایی در روستاهای کشور، دولت تدبیر و امید نسبت به پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به روستاییان کشور اقدام می کند.
  وی با اشاره به اعطای وام اشتغالزایی به روستائیان با کارمزد سه درصد ادامه داد: برای دریافت این تسهیلات روستاییان می توانند تا چهار برابر میزان نقدینگی خود، وام دریافت کنند.
  معاون رئیس جمهور در امور توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تعداد روستا های کشور از جمعیت یک خانوار به بالا را ۶۳ هزار روستا برشمرد و گفت: از این تعداد، ۳۸ هزار روستا بالای ۱۰۰ نفر جمعیت دارند.
  رضوی ضمن تاکید بر اینکه با مشارکت روستاییان و اعطای وام به آنان، باید شرایط اشتغال و توسعه روستاها فراهم شود، گفت: خوشبختانه اعتبارات تخصیص یافته برای توسعه روستاها از ۱۵۰ میلیارد تومان به ۳۵۰ میلیارد تومان افزایش داشته و مقرر است با مشارکت روستاییان، برنامه تولید در روستاها و ایجاد شغل های مناسب برای آن ها انجام شود.
  وی عنوان کرد: اگر مردم را در فعالیت های اقتصادی کشور وارد نکنیم دربرنامه ششم توسعه به نرخ رشد اقتصادی هشت درصدی نخواهیم رسید.
  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور افزود: پس از تکریم می بایست به مردم خدمت شود که این خدمت به حرف نیست و تا عمل نباشد محقق نخواهد شد، بنابراین باید با کوچک کردن دولت و بزرگ ساختن بخش خصوصی، آن ها را در فعالیت های اقتصادی وارد کنیم.
  رضوی به مهاجرت روستاییان به شهرها اشاره کرد و افزود: این افراد برای گذراندن زندگی حداقل امکانات را ندارند و زندگی از توان آن ها ساقط شده است در نتیجه به حاشیه شهرها پناه می برند و این مهم موجب افزایش مشکلات می شود.
  وی با بیان اینکه مشارکت مردم در کارهای اقتصادی همواره مورد تاکید امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده است، گفت: رهبر انقلاب در سیاست های ابلاغی برنامه ششم توسع، که روستاها را کانون تولید و ارزش آفرینی معرفی کرده اند، اگر این ارزش آفرینی را در پتانسیل های کشور ایجاد نکنیم توان رقابت با سایر کشورها را نخواهیم داشت.
  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور مطرح کرد: در بحث توسعه، باور به مردم شرط اول است و پس از آن باور به هدف که همان توان افزایی مردم روستا است، سپس باور به راهی که درحال طی کردن آن هستیم یعنی مشارکت اقتصادی، این سه شرط باید در وجود مدیران و مسئولان عجین شود.
  رضوی همچنین در خاتمه با بیان اینکه سرمایه گذاری در طرح های اشتغال زایی و مسکن روستاها موجب رشد و رفع محرومیت از چهره روستاها خواهد شد، گفت: باید از ظرفیت های روستاهای استان در جذب سرمایه گذاری و کاهش مهاجرت به شهر و همچنین توسعه گردشگری استان سمنان استفاده کرد.


 • اولویت صندوق کارآفرینی امید استان آذربایجان شرقی

  علیرضا آخوندزاده، در جلسه شورای مدیریت بحران شهرستان اهر گفت: برای ایجاد اشتغال در بخش های کشاورزی و تولیدی، برای طرح های مشارکتی و زنجیره ای تسهیلات مورد نیاز با مبالغ مختلف پرداخت می شود.
  وی افزود: تاکنون برای ۳ هزار و ۵۸۸ واحد مسکونی آسیب دیده از زلزله اعم از شهری و روستایی توسط صندوق کارآفرینی امید استان آذربایجان شرقی در شهرستان اهر تسهیلات تکمیلی و احداثی به میزان ۲۰۸ میلیارد و ۸۶۸ میلیون تومان پرداخت شده است.
  مدیر صندوق کارآفرینی امید استان آذربایجان شرقی گفت: یکی از مشکلات عدم بازگشت تسهیلات پرداختی می باشد که از مسئولان و به خصوص مردم انتظار داریم با پرداخت به موقع معوقات خود صندوق کارآفرینی امید را در ارایه خدمات بهتر به سایر مردم کمک کنند.
  آخوند زاده گفت: در روستاهای که دهیاری ها با همکاری بخشداری معوقات بانکی روستائیان را جمع آوری کنند، پرداخت تسهیلات ویژه ای نیز برای آن روستاهر در نظر گرفته شده است.
  در این جلسه فرماندار شهرستان اهر نیز با بیان اینکه جاده اهر – تبریز یکی از حادثه خیزترین جاده هاست احداث پایگاه امداد و نجات جاده ای را در این جاده ضروری دانست.
  عابدی همچنین با اشاره به اینکه در جریان زلزله ۹۱ به زیر ساخت های شهرستان اهر آسیب وارد شده است خواستار اختصاص اعتبارات لازم برای تکمیل این زیرساخت ها شد.در این جلسه دادستان عمومی و انقلاب اهر نیز گفت: دادستانی برای دریافت مطالبات بانکی درکنار مسئولان بانک هاست.
  شهبازپور همچنین با بیان اینکه ایجاد امنیت و سلامت در جامعه یکی از نیازهاست گفت: با متخلفات در این زمینه و به خصوص عرضه کنندگان مواد غذایی که مسایل بهداشتی را رعایت نکنند به شدت برخورد قانونی خواهد شد.


 • با تاسیس صندوق قرض الحسنه امداد، وام اشتغالی مددجویان از 150 میلیون ریال به 200 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد

  رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: با تاسیس صندوق قرض الحسنه امداد، وام های خود اشتغالی مددجویان از 150 میلیون ریال به 200 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد و هیچ سودی نیز از آن ها دریافت نمی شود.
  پرویز فتاح پنجشنبه شب در حاشیه دیدار با مراجع عظام تقلید در گفت و گو با خبرنگاران در قم خاطرنشان کرد: تمام وام های کمیته امداد بر اساس ضوابط شرعی و قانونی و فاقد دریافت سود می باشد، خدمات صندوق قرض الحسنه امداد صرفا برای تامین نیازمندیهای مددجویان است و ارتباطی با کارمندان امداد ندارد.
  وی ادامه داد: با تاسیس این صندوق که مجوز آن از بانک مرکزی اخذ و به تصویب هیات امنا نیز رسیده است از خیرین و افراد نیکوکار که می خواهند سرمایه خود را به ودیعه بگذارند دعوت می کنیم که در این امر مشارکت نمایند.
  فتاح گفت: هم اکنون هر خانواده پنج نفره مبلغ 100 هزار تومان در ماه از کمیته امداد دریافت می کند ولی در کنار آن ما خدمات بیمه درمان، بیمه سلامت و تامین اجتماعی، کمک هزینه اموزشی، تعمیر و تهیه مسکن و… را داریم.
  رییس کمیته امداد امام خمینی در پاسخ به سوالی پیرامون برخی شبهات مبنی بر وارد کردن خودرو توسط کمیته امداد گفت: این خبر توسط وزیر کشور تکذیب شد و امداد هیچ سابقه وارد کردن خودرو نداشت.
  فتاح همچنین گفت: یکی از دغدغه های ما در کمیته امداد مسکن است، اگر دولت بودجه عمومی را صد در صد پرداخت کند و خود امداد هم منابع اختصاصی خوبی داشته باشد می توانیم هم در تعمیر و هم مسکن شهری و روستایی اقدامات مهمی را انجام دهیم.
  وی ادامه داد: تمام تلاش ما در کمیته امداد خودکفایی و ریشه کن کردن فقر است.
  فتاح با اشاره به دیدار خود با مراجع تقلید گفت: ما به نصایح و تذکرات علما و مراجع عظام تقلید عمل خواهیم کرد و در هیات امنا نیز مباحث مطرح شده توسط این بزرگان را جمع بندی و آن ها را در تصمیمات خود مد نظر قرار خواهیم داد.
  اعضای هیات امنای کمیته امداد از روز گذشته با حضور در قم با حضرات آیات و مراجع عظام تقلید دیدار و گفت و گو کردند.


 • بیش از ۲ میلیارد ریال به ایتام کمیته امداد اسلامشهر اهدا شد

  سعید فلاح مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) اسلامشهر گفت: حدود ۲ میلیارد ریال به ایتام تحت حمایت این کمیته توسط حامیان نیکوکار اهدا شد.
  وی با اشاره به کمک های نقدی و غیرنقدی حامیان نیکوکار گفت: خیرین در روزهای پایانی اسفند ماه گذشته ضمن دلجویی از فرزندان معنوی خود به رسم ترویج سنت حسنه انفاق در اقدامی خداپسندانه بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به صورت نقدی و غیرنقدی به آنان اهدا کردند.
  مدیر کمیته امداد شهرستان اسلامشهر خاطرنشان کرد: هدایای نقدی و غیرنقدی اهدایی قبل از آغاز سال نو، میان ایتام تحت حمایت توزیع شد.


 • بیش از ۱۶ هزار نفر از صندوق امام رضا(ع) تسهیلات اشتغال دریافت کردند

  مدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) استان زنجان با اشاره به اشتغالزایی صندوق مهر امام رضا(ع) زنجان گفت: تاکنون ۱۶ هزار و ۲۵۰ نفر از طریق تسهیلات این صندوق در استان اشتغال زایی کرده‌اند.
  به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ”ناصر وفائی” در گفت و گو با خبرنگار عصرزنجان با اشاره به اینکه تاکنون ۱۶ هزار و ۲۵۰ نفر از طریق تسهیلات این صندوق در استان اشتغال زایی ایجاد کرده است، اظهار داشت: ۴ هزار و ۱۱۵ نفر از این تعداد بانوان سرپرست یا خود سرپرست یا بد سرپرست بودند.
  وی بیان کرد: ۳۴ درصد تسهیلات اعطائی این صندوق به بانوان سرپرست یا بد سرپرست یا خود سرپرست بوده است.
  مدیر عامل صندوق مهر امام رضا (ع) استان زنجان با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت این صندوق تاکنون ۱۲ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات ارائه شده است، عنوان کرد: در سال‌ های گذشته تسهیلات پرداختی خویش فرمایی بوده است.
  وی به تغییر رویکرد این صندوق در اعطا تسهیلات اشاره کرد و افزود: این صندوق در اعطا تسهیلات تغییر رویکرد برای پشتیبانان مشاغل خانگی و کارگاهی ایجاد کرده است.
  وفایی با بیان اینکه در این زمینه چند تفاهم نامه با سازمان های مربوطه انعقاد شده است، ابراز کرد: تولید محصولات خانه و آشپزخانه از جمله اقداماتی است که در برنامه وجود دارد.
  وی با بیان اینکه برگزاری کارگاه‌ های تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی نیز در اولویت برنامه‌ای این صندوق است، تاکید کرد: در ابتدا ۵۰ نفر تحت نظر فنی حرفه‌ای مشغول به آموزش می‌ شوند و پس از ۶ ماه شروع به تولید و درآمد زایی می‌کنند.
  مدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) استان زنجان خاطر نشان کرد: ۹۰ درصد افراد که تحت آموزش فنی و حرفه‌ای برای فعالیت در بخش تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی بانوان هستند.
  وی با اشاره به اینکه در ۹ ماهه امسال این صندوق ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات ارائه داده است، ابراز کرد: ۹۰ نفر از این دریافت کنندگان تسهیلات بانوان بودند.
  وفایی با تاکید بر ایرادات ارئه تسهیلات به مشاغل خانگی گفت: این تسهیلات با نرخ عادی انجام می شد و برخی بانک های عامل نیز در پرداخت آن ها مشکل داشتند.
  مدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) استان زنجان با بیان اینکه برای کاهش پرت تسهیلات تفاهم نامه ای با سازمان های فنی و حرفه‌ای، کشاورزی و میراث فرهنگی و غیره انجام شده است، بیان کرد: این سازمان‌ها افراد واجد شرایط را شناسایی کرده و به این صندوق معرفی می‌کنند.
  وی خاطر نشان کرد: در بخش تولیدات گلخانه‌ای نیز آماده پرداخت تسهیلات با نرخ ۴ درصد هستیم.


 • پرداخت ۱۲ میلیارد ریال وام اشتغال در سلطانیه

  زنجان، محسن احمدی ظهر امروز در جلسه اشتغال مجریان طرح‌های اشتغال سلطانیه اظهار کرد: کمیته امداد نهادی حمایتی است که خدمت‌رسانی به خانواده‌های محروم و نیازمند و همچنین فقر زدایی را در اولویت کاری خود دارد.
  وی با اشاره به اینکه طی چهار دهه فعالیت کمیته امداد سیاست‌های مختلف راهبردی توسط این نهاد دنبال شده است، اضافه کرد: در دهه چهارم نیز ارائه خدمات هدفمند و کمک به توانمندسازی مددجویان در اولویت کاری این نهاد قرار گرفته است.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان سلطانیه با بیان اینکه سال گذشته نیز در راستای عملیاتی کردن اهداف این نهاد در کمک به محرومان چهار سیاست مهم و عملیاتی اجرایی شد، اظهار کرد: این برنامه‌های راهبردی شامل تلاش برای تعالی فکری فرهنگی خانواده، استحکام اقتصادی، توسعه مشارکت مردمی با محوریت مساجد و سبک مدیریت جهادی بود.
  وی با اشاره به توفیقات کمیته امداد سلطانیه در این زمینه تصریح کرد: سال قبل با پرداخت ۱۲ میلیارد و ۶۲۴ میلیون ریال وام اشتغال زمینه فعالیت تعدادی از مددجویان کمیته امداد که دارای مهارت لازم بودند فراهم شد.
  احمدی با بیان اینکه تسهیلات پرداختی با همکاری بانک‌‎ های عامل پرداخت شد، اظهار کرد: ایجاد شغل برای مددجویان کمیته امداد شامل چرخه‌ ای است که در آن از ظرفیت دستگاه‌های مختلف برای ارائه خدمات استفاده می‌شود.
  وی با اشاره به همکاری فنی‌ و حرفه‌ای شهرستان در برگزاری دوره‌های آموزشی افزود: بانک‌‎های عامل نیز در پرداخت تسهیلات و همچنین تسریع در ارائه خدمات این بخش کمیته امداد را همراهی می‌کنند.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان سلطانیه در ادامه از دیگر خدمات ارائه شده توسط این نهاد را پرداخت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال وام کارگشایی اعلام کرد و گفت: این وام‌ها نیز برای حل مشکلات مددجویان در زمینه‌های مختلف از جمله درمان، تحصیل، فرهنگی، کمک معیشت، ازدواج و … پرداخت شده است.
  وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یک هزار و ۷۰۰ مددجو ساماندهی شده در قالب دو طرح شهید رجایی و مددجویی از خدمات کمیته امداد بهره‌مند هستند، تصریح کرد: سالانه ۳۵ سرفصل خدماتی در حمایت از جامعه هدف ارائه می‌شود.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان سلطانیه با اشاره به بهره‌گیری این نهاد از ظرفیت‌های مردمی در کمک به مددجویان افزود: در این راستا نیز ۴۵ طرح مشارکتی متشکل از طرح اکرام ایتام، کمک‌های مردمی صدقات، جشن‌های نیکوکاری و جشن عاطفه‌ها، طرح هبه، رضوان، ماعون، کوثر، احسان زائر و احسان حسینی اجرایی می‌شود.


 • پرداخت ۱۵ میلیارد ریال وام اشتغال در ایجرود

  حسن سهرابی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان گزارشی از اقدامات سال گذشته کمیته امداد ایجرود ارائه کرد و اظهار داشت: چهار هدف مهم کمیته امداد ایجرود در بازه زمانی اعلام شده، تعالی فکری فرهنگی خانواده، استحکام اقتصادی، توسعه مشارکت مردمی با محوریت مساجد و سبک مدیریت جهادی بود.
  وی با اشاره به اینکه در تحقق اهداف تعیین شده کمیته امداد ایجرود اقدامات مختلفی را با همکاری خیرین، مردم و مسئولان انجام داد، تصریح کرد: یکی از عمده خدمات ارائه شده به مددجویان طی سال قبل، پرداخت وام اشتغال بود که به واجدان شرایط پرداخت شد.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان ایجرود با اعلام اینکه سال قبل برای ۱۴۱ خانوار ایجرودی اشتغالزایی شد، اضافه کرد: برای اشتغال زایی این خانوارها ۱۵ میلیارد ریال اعتبار هزینه شد.
  وی همچنین از برگزاری دوره‌های آموزشی برای مجریان طرح‌های اشتغال خبر داد و گفت: در این دوره که با همکاری فنی و حرفه‌ای شهرستان برگزار شد، همه مجریان طرح‌های اشتغال حضور پیدا کرده و مهارت‌های مورد نیاز را کسب کردند.
  سهرابی در ادامه به سایر خدمات ارائه شده توسط کمیته امداد نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته در راستای ارائه خدمات هدفمند و کمک به مددجویان وام‌های کارگشایی نیز پرداخت شد.
  وی با اشاره به اینکه طی سال گذشته ۲۸۰ فقره وام کارگشایی در ایجرود پرداخت شد، تصریح کرد: در این راستا ۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون ریال اعتبار هزینه شد.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان ایجرود ادامه داد: وام‌های کارگشایی با هدف رفع مشکلات تحصیلی، درمانی، معیشتی، فرهنگی، بدهی‎های مالی و… پرداخت شد.
  وی در ادامه ارائه خدمات فرهنگی و تحصیلی به دانش‌آموزان را از دیگر خدمات کمیته امداد در حمایت از جامعه هدف اعلام کرد و افزود: سال قبل علاوه بر دانش‌آموزان به دانشجویان و خانواده‌های زیرپوشش نیز خدمات فرهنگی کمیته امداد ارائه شد.
  سهرابی با تاکید بر اینکه ۲۲۰ میلیون و ۶۳۰ هزار ریال برای ارائه خدمات فرهنگی در کمیته امداد ایجرود هزینه شده است، اظهار داشت: این خدمات در قالب برگزاری دوره‌ های آموزشی برای خانواده‌ها و دانش‌آموزان و دانشجویان، برگزاری اردو های مختلف، توزیع بسته‌های آموزشی و… ارائه شده است.


 • پرداخت ۲۱ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در خراسان‌جنوبی

  امین‌اسعد اکبرنیا ظهر امروز در نخستین کارگروه اشتغال خراسان جنوبی اظهار داشت: در سال گذشته ۱۱۲ درصد اعتبارات اشتغال استان محقق شده است.
  وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۷۲۹ فقره تسهیلات داشتیم، تصریح کرد: سهمیه ابلاغی جهاد کشاورزی ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال بوده است که از این میزان ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.
  مدیر صندوق کارآفرینی امید خراسان جنوبی سهمیه ابلاغی میراث فرهنگی استان را مبلغ ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: از این میزان مبلغ ۶ میلیارد و ۲۶۰ میلیون ریال پرداخت شده است.
  اکبرنیا با بیان اینکه مبلغ ۱۰ میلیارد ریال سهمیه ابلاغی مرکز ملی فرش استان بوده است، ادامه داد: از این میزان، ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.
  وی مجموع تفاهم‌نامه‌ های این صندوق را در سال گذشته مبلغ ۲۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: از این میزان، ۲۱ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال پرداخت شده است.
  مدیر صندوق کارآفرینی امید خراسان جنوبی با بیان اینکه ۹۹ میلیارد ریال تسهیلات در بخش خوداشتغالی و مشاغل خانگی پرداخت شده است، افزود: اعتبار ابلاغی امسال ۱۱۹ میلیارد ریال بوده که در بخش‌های مشاغل خانگی، خود اشتغالی و پشتیبان است.
  اکبرنیا اضافه کرد: در سال گذشته دو تفاهم‌نامه با جامعه نیکوکاری ابرار به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال برای دو سال شمسی بسته شده است.
  سرمایه‌گذاران خارجی خواستار سرمایه‌گذاری در گلخانه‌ها هستند.
  مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی در این جلسه، با بیان اینکه باید برآیند کاری جلسات در اواخر هر سال به سمع و نظر اعضای جلسه برسد، تصریح کرد: ما باید بررسی کنیم در پایان سال گذشته از تعداد بیکاران چند درصد کم شده است.
  محسن اسفندیاری با بیان اینکه ما در تلاش برای ایجاد اشتغال در گلخانه‌های استان هستیم، یادآور شد: از کشورهای ترکیه و ایتالیا درخواست کردند در گلخانه‌ های ما سرمایه‌گذاری کنند.


 • پرداخت ۲۶میلیارد ریال تسهیلات صندوق کارآفرینی کهگیلویه و بویراحمد

  مدیر صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه وبویراحمد از پرداخت ۲۶ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی و مشاغل خانگی به متقاضیان در سه ماه نخست امسال خبر داد.
  صندوق کارآفرینی کهگیلویه و بویراحمد ۲۶میلیاردریال تسهیلات پرداخت کرد.
  ارسلان حسن پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان تسهیلات به ۳۲۰ نفر متقاضی در حوزه اشتغال زایی و مشاغل خانگی پرداخت شد.
  وی با بیان اینکه ۸۰درصد این میزان تسهیلات در حوزه اشتغال زایی بود، افزود: از آنجا که میزان منابع محدود و متقاضیان دریافت تسهیلات نیز زیاد است ارائه تسهیلات در این صندوق بیشتر گروهی است.
  وی با اشاره به تغییر نام صندوق مهر امام رضا (ع) در دولت گذشته به صندوق کارآفرینی و امید در دولت یازدهم، گفت: مهمترین سیاست و رویکرد این صندوق ، اشتغال زایی و حمایت از تولیدات داخلی است.
  صندوق حمایت از ظرفیت های شغلی از سال ۷۳ در کشور تاسیس شد و در سال ۸۵ با ادغام در یک صندوق دیگر به صندوق مهر امام رضا (ع) تغییر یافت و در سال ۹۳ در دولت یازدهم نیز به صندوق کارآفرینی امید تغییر پیدا کرد.


 • پرداخت ۴۰ میلیارد ریال وام اشتغال توسط کمیته امداد نکا

  سیدرضا ساداتی اظهار کرد: کمیته امداد امام خمینی شهرستان نکا با هدف توانمندسازی مددجویان اقدامات خوبی را در طول سال‌های گذشته انجام داده و این اقدامات همچنان ادامه دارد.
  وی افزود: سال گذشته ۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات بانکی به بخش اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) نکا اختصاص یافت که ۲۶۲ طرح به بانک‌های عامل معرفی و تشکیل پرونده داده و از وام و تسهیلات برخوردار شدند.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان نکا ادامه داد: علاوه بر اعتبارات بانکی اعلام شده، از منابع امداد نیز بیش از ۶۰ طرح با مبلغ بیش از ۴ میلیارد و ۶۱۰ میلیون ریال از مانده اعتبارات سال ۹۲ در سال ۹۳ جذب شد که علاوه بر این از محل منابع فرمانداری نکا نیز برای زنان سرپرست خانوار اشتغال‌ زایی مناسبی انجام شد.
  ساداتی گفت: در سال گذشته در مجموع ۴۲۱ طرح با مبلغ بیش از ۴۰ میلیارد ریال از اعتبارات بانکی و امدادی برای شهرستان نکا جذب شد تا با اشتغال‌ زایی مناسب برای افراد مددجوی این نهاد، این افراد از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج شوند.
  وی بیان کرد: طرح‌های معرفی و اجرا شده در شهرستان نکا شامل دامپروری، کشاورزی، خدماتی، خیاطی، تولیدی پوشاک و در بخش حمل و نقل باری و غیره بوده است.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان نکا با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کمیته امداد در خدمت‌ رسانی به جامعه هدف ارائه خدمات اشتغال‌ زایی است، تصریح کرد: در گام نخست به منظور ارتقای سطح مهارت‌های فنی و حرفه‌ای مددجویان دوره‌های آموزشی مرتبط به صورت بلندمدت و کوتاه‌مدت برگزار می‌شود تا متناسب با مدرک اخذ شده اشتغال ایجاد شود.
  ساداتی با بیان اینکه اغلب این وام‌‎ها به مددجویان در مناطق محروم شهرستان پرداخت شده است، یادآور شد: با ارائه وام به مددجویان و ایجاد اشتغال، مددجویان رها نمی‌شوند بلکه کمیته امداد برای جلوگیری از انحراف طرح‌های اشتغال، سالانه از هر طرح بازدید دوره‌ای داشته و ناظر فنی در حین انجام کار تا پنج سال هر سه ماه یکبار از این طرح‌ها بازدید می‌کند تا ضمن ارائه مشاوره‌های لازم نسبت به پایداری آن ها اقدام شود.


 • پرداخت ۵۷ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی در گچساران

  فرماندار گچساران گفت: ۵۷ میلیارد ریال تسهیلات بانکی در قالب طرح اشتغال زایی از سال گذشته تاکنون در این شهرستان پرداخت شده است.
  به گزارش خبرنگار ایرنا، عبدالرحیم رحیمی روز شنبه در نشست با خبرنگاران گچساران افزود: ۷۵۰ نفر با دریافت این تسهیلات مشغول به کار شده اند.
  وی تصریح کرد: این میزان اعتبار به طرح های پرورش زنبور عسل، گیاهان دارویی، مرغ تخم گذار، بوقلمون و صنایع دستی اختصاص یافت.
  وی بیان کرد: این تسهیلات در بخش های یادشده از سوی صندوق کارآفرینی امید به افراد بدون شغل تا ۵۰۰ میلیون ریال و با کارمزد چهار درصد پرداخت شده است.
  رحیمی در ادامه افزود: ۱۴ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات تملک دارایی و دو درصد درآمد نفت و گاز به تکمیل طرح مجمتع فرهنگی هنری شهرستان گچساران در سال ۹۳ اختصاص یافت که از این میزان ۱۰ میلیارد ریال جذب شد.
  وی بیان کرد: طرح مجتمع فرهنگی این شهرستان در زمینی به مساحت ۹ هزار متر مربع و سه هزار و ۷۰۰ متر مربع زیر بنا از سال ۸۳ آغاز شده است که در این مجتمع بزرگ ۱۰ واحدی سالن آمفی تئاتر، محل استقرار انجمن های ادبی و کتابخانه و تالار نمایش پیش بینی شده است.
  رحیمی تصریح کرد: در سال های گذشته اعتبارات بسیار کمی به این پروژه عمرانی اختصاص داده می شد.
  فرماندار گچساران با اشاره به مشکل بیکاری در گچساران، گفت: مشکل بیکاری در همه شهرها استان وجود دارد.
  فرماندار گچساران به وضعیت پروژه پتروشیمی شهرستان گچساران اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تنها پروژه پتروشیمی فعال در ایران مربوط به پتروشیمی گچساران است.
  وی گفت: با بهره برداری از این واحد صنعتی تعدادی از جوانان این شهرستان به صورت مستقیم به اشتغال مشغول خواهند شد.
  رحیمی گفت: تنها سینمای دوگنبدان مرکز شهرستان نفت خیز گچساران که سال ۱۳۳۱ تاسیس شد از ۲۰ سال پیش بدلیل بدهی بانکی و کمبود نقدینگی تعطیل و به یک ساختمان متروکه تبدیل شده است.
  وی ادامه داد: سینمای گچساران در سال ۷۶ به بخش خصوصی واگذار شد که پیمانکار برای راه اندازی این سینما تسهیلات بانکی به مبلغ ۴۵۰ میلیون ریال از یکی از بانک های عامل دریافت کرد.
  رحیمی با اشاره به اینکه سینمای گچساران به بخش خصوصی واگذار خواهد شد گفت: دانشگاه آزاد گچساران یکی از متقاضیان خرید سینمای این شهرستان است.
  فرماندار گچساران افزود: این سینما در حمایت از سکونت گاه های غیر رسمی جزو آثار تاریخی محسوب شده که ستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی کشور قصد تعمیر و در اختیار قرار دادن آن به شهرداری دوگنیدان را دارند.


 • پرداخت ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی در هرمزگان

  مدیر صندوق کارآفرینی و امید هرمزگان از پرداخت ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی در استان در سال گذشته خبر داد.
  به گزارش خبرنگار ایرنا، فرزاد میراب زاده چهارشنبه اظهار داشت: این تسهیلات در بخش های مشاغل خانگی، خوداشتغالی، کارآفرینی و دانش بنیان، خوشه های صنعتی خرما و حمل و نقل پرداخت شده است.
  وی با بیان اینکه امسال اعتبار پرداخت تسهیلات اشتغال زایی در استان افزایش یافته، گفت: امسال بیش از ۱۸۴ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی به صندوق کارآفرینی و امید هرمزگان اختصاص یافته است.
  میراب زاده خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات این صندوق با کارمزد چهار درصد و و بازپرداخت ۳۶ ماهه و دوره تنفس دو تا شش ماهه است.
  وی نداشتن چک های برگشتی یا بدهی بانکی، نداشتن بیمه دولتی، همراه داشتن گواهی مهارت و سن زیر ۶۰سال را از مهمترین شرایط متقاضیان دریافت وام از صندوق کارافرینی و امید عنوان کرد


 • پرداخت ۱۷۴ میلیارد ریال وام اشتغال در زنجان

  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان زنجان با اشاره به تسهیلات این صندوق گفت: سال گذشته برای ایجاد اشتغال ۱۷۴ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.
  به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، ناصر وفایی در بازدید از دفتر تسنیم استان زنجان با تاکید بر لزوم ارزش‌گذاری به کار خبرنگاران اظهار داشت: باید جایگاه و نقش خبرنگاران در جامعه حفظ شود چرا که هر خبری که مخابره می‌شود به وسیله خبرنگاران است.
  وی تصریح کرد: باید یک وحدت رویه بین فعالان عرصه خبر برای برطرف کردن مشکلات خبرنگاران ایجاد شود چرا که جامعه خبرنگاران جامعه‌ای مظلوم بوده و نیاز است مشکلات این قشر مرتفع شود.
  تغییر رویکرد صندوق
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان زنجان در مورد عملکرد صندوق کارآفرینی امید زنجان نیز گفت: قبلا تسهیلاتی که در صندوق پرداخت می‌شد به این شکل بود که یک فرد دارای مدرک مهارتی یا دانشگاهی به دفاتر صندوق مراجعه و تسهیلات خردی دریافت می‌کرد.
  وی افزود: با این روش افراد وام‌های خردی دریافت کرده و کاری را راه‌اندازی می‌کردند ولی از طرفی با توجه به اینکه بازار نقش مهمی در کسب و کار دارد این افراد در فروش محصولات خود با مشکل مواجه می‌شدند چرا که در بازار تولیدکنندگانی بزرگی وجود دارند که رقابت را مشکل می‌کنند.
  وفایی با بیان اینکه صندوق کارآفرینی امید بعد از ارائه تسهیلات هر ۶ ماه نظارت‌‌های خود را انجام می‌دهد، تصریح کرد: ما با ارزیابی این روش ارائه تسهیلات به این نتیجه رسیدیم که در گذشته وام‌های پرداخت شده در مسیر صحیح قرار نمی‌گیرند.
  وی گفت: باور ما این است که وقتی پول یارانه‌ دار دولت را در اختیار مردم قرار می‌هیم به سمت اشتغال برود نه اینکه در جای دیگری صرف شود.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان خاطرنشان کرد: با تغییر رویکردی که در دولت تدبیر و امید ایجاد شد، از حمات انفرادی به سمت حمایت جمعی و گروهی رفته‌ایم.
  وی افزود: در استان زنجان در بحث پشتیبان مشاغل خانگی تفاهم‌نامه‌های ملی منعقد شده و تنها استانی که دو تفاهم نامه را اجرا می‌کند استان زنجان است.
  حمایت از اشتغال بخش خدمات
  وفایی ابراز کرد: با توجه به اینکه استان زنجان در اشتغال بخش خدمات از میانگین کشوری پایین‌ تر بوده و از طرفی قیمت تمام شده یک شغل در خدمات پایین است و استاندار محترم نیز بر ارائه تسهیلات به بخش خدمات تاکید دارد، ما به ارائه تسهیلات در این حوزه مترکز شدیم به طوری که سال گذشته ۱۷۴ میلیارد ریال در سطح استان وام قرض‌الحسنه پرداخت کردیم که رتبه اول کشوری را در پرداخت تسهیلات به خود اختصاص داد‌ه‌ایم.
  وی بیان کرد: این عملکرد حاصل تلاش همکاران و حمایت‌های مسئولان استان زنجان بود که امیدواریم امسال نیز در پرداخت تسهیلات مقام نخست کشور ار از آن خود کنیم.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان عنوان کرد: در مورد شناسایی پشتیبانان مشاغل خانگی با دستگاه‌ های اجرایی از جمله میراث فرهنگی، صنعت و معدن، جهاد و فنی و حرفه‌ای تفاهم‌نامه‌ هایی داریم.
  وی اظهار داشت: این دستگاه‌ ها در شناسایی پشتیبانان و کار آفرینان صندوق را یاری می‌کنند و ما با بررسی‌ هایی که انجام می‌ دهیم اگر طرحی توجیه اقتصادی داشته باشد و از نظر بازار نیز با مشکل مواجه نشود به آن طرح تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌کنیم.
  وفایی تصریح کرد: باید گفت که برخلاف گذشته که ما صفر تا ۱۰۰ موضوع را می‌ دیدیم ولی اکنون از ۱۰۰ تا صفر نگاه می‌کنیم، یعنی بازار در اولویت قرار دارد.
  وی ابراز کرد: ما در حوزه مشاغل خانگی تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال، برای خود اشتغالی تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال و برای کارآفرینانی که ایده نو داشته و علاوه بر خود برای چند نفر دیگر نیز ایجاد اشتغال کنند تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات پرداخت می‌کنیم.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان افزود: برای پشتیبانان مشاغل خانگی و کارگاهی هیچ گونه سقفی نداریم، یعنی پشتیبان به ازای هر فردی که بتواند در خانه خود تحت پوشش قرار داده و توانمند کند بدون اینکه کارخانه‌ ای وجود داشته باشد، تسهیلات دریافت می‌کند.
  وی اظهار داشت: دو تفاهم‌نامه‌ای که ما در استان منعقد کرده‌ایم، یکی در بخش سنگ‌های قیمتی که ۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده‌ ایم و دیگری تولید محصولت خانه و آشپزخانه است که ۱۰۰ نفر از بانوان را که بی‌سرپرست و بدسرپرست هستند را تحت پوشش قرار داده که این طرح نیز ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات ۴ درصدی دریافت کرده است.
  وفایی با اشاره به حمایت‌ های انجام شده از پشتیبانان خاطرنشان کرد: ما قراردادی سه نسخه‌ای را بین پشتیبان و افراد تحت پوشش منعقد می‌کنیم و بر روند کار نیز نظارت داریم و همه حقوق‌هایی که پشتیبان پرداخت می‌کند از حسابی جابه‌جا می‌شود که نزد صندوق افتتاح شده است.
  شناسایی واحدهای تولیدی مشکل‌دار
  وی افزود: واحدهای تولیدی مشکل‌دار را با تعاملی که با شرکت شهرک‌های صنعتی داریم شناسایی کرده و برای مواردی که توجیه اقتصادی دارند کمک می‌کنیم.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان عنوان کرد: سال گذشته ۹۴۰ فقره تسهیلات پرداخت کرده‌ایم که با ۱۷۴ میلیارد ریال ذکر شده برای ۲۰۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده‌ایم که ۶۰ درصد این تسهیلات در بخش خدمات بوده است.
  وی گفت: ۲۵ درصد تسهیلات سال گذشته صندوق در بخش کشاورزی و ۱۵ درصد در بخش صنعت بود و امسال نیز با کمک دستگاه‌ ها و رسانه‌ ها که در شناسایی پشتیبانان می‌توانند راهنمایی کنند، قصد داریم برای ایجاد اشتغال در استان قدم‌ های خوبی برداریم.
  وفایی ابراز کرد: سال ۹۲ در شبکه استانی اشراق گزارشی از تولید کفش در هیدج پخش شد که بنده برای بازدید از این کارگاه تولیدی به این شهر رفته و مشاهده کردم که ۱۳۲ واحد تولید کفش به صورت جداگانه فعالیت می‌کنند که با رایزنی با این تولید کنندگان قصد داریم این ۱۳۲ واحد را در یک زنجیره تولید قرار داده و ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات برای خوشه کفش هیدج در نظر گرفته‌ایم.
  وی عنوان کرد: ما قصد داریم در همه شهرستان‌ها بازارچه‌های محلی را برای عرضه محصولات استان ایجاد کنیم که در مرحله نخست این ایده در هیدج پیاده می‌شود.


 • پرداخت ۴۸۷ فقره وام اشتغال و کارگشایی در نطنز

  محمدرضا مومی اردستانی اظهار کرد: خوشبختانه با مساعدت بانک‌ های شهرستان تعداد ۴۸۷ فقره وام‌های اشتغال، خود کفایی و کارگشایی در سال گذشته با اعتباری بالغ بر ۳۲ میلیارد و ۷۴۹ میلیون ‏ریال برای اشتغال و رفع مشکلات خانواده‌های تحت حمایت و نیازمند توسط کمیته امداد ‏شهرستان نطنز پرداخت شده است‎.‎
  وی تعداد وام‌ های کارگشایی را ۱۸۷ فقره به مبلغ ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: این ‏وام‌ها برای رفع مشکلات خانواده‌ های تحت حمایت کمیته امداد در سر فصل‌های درمان، ‏جهیزیه، تعمیر مسکن و هزینه تحصیلی پرداخت شد.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان نطنز تصریح کرد: تعداد وام‌ های اشتغال و خودکفایی ۳۰۰ فقره بوده و ‏با اعتباری بالغ بر ۲۹ میلیارد و ۴۶۱ میلیون ریال برای طرح‌های پرورش دام و طیور، صنایع ‏دستی، کشاورزی و گلخانه‌ای، قالی‌بافی و طرح‌های صنفی و صنعتی و خدماتی پرداخت شده است.‏
  وی اضافه کرد: برای تمامی وام‌ های پرداختی نظارت کامل صورت گرفته و هر روزه تیمی از بازرسان این اداره با سرکشی به طرح‌ های در حال اجرا از روند فعالیت و پیشرفت طرح‌ها بازدید می‌کنند.


 • پرداخت بیش از ۱۳ میلیارد ریال وام اشتغال به مددجویان ماهنشان

  خبرگزاری تسنیم: مدیر کمیته امداد شهرستان ماهنشان گفت: امسال ۱۳ میلیارد و ۵۸۵ میلیون ریال برای ایجاد اشتغال مددجویان شهرستان ماهنشان پرداخت شده است.
  ذبیح‌الله غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان با اشاره به اینکه در مجموع برای ۱۴۱ خانوار با تعداد ۴۲۳ نفر وام پرداخت شده است، اظهار داشت: امسال با اعتباری بیش از ۱۳ میلیارد و ۵۸۵ میلیون ریال در شهرستان ماهنشان به مددجویان وام پرداخت شده است.
  وی با اشاره به اینکه پرداخت وام‌های خود اشتغالی مددجویان از دو منبع بانکی و محل اعتبارات کمیته امداد پرداخت شده است، گفت: مبلغ بیش از ۱۱ میلیارد ریال از محل منابع بانکی با سود چهار درصد با بازپرداخت چهار تا پنج سال پرداخت شده است.
  مدیر کمیته امداد شهرستان ماهنشان با بیان اینکه وام‌های پرداختی از محل منابع کمیته امداد بدون سود است، عنوان کرد: مبلغ بیش از ۲ میلیارد ریال از محل منابع خود کمیته امداد برای ایجاد اشتغال مددجویان وام‌هایی با بازپرداخت سه تا هفت ساله پرداخت شده است.
  وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات انجام شده در راستای توانمند‌سازی خانواده‌های مددجویان شهرستان ماهنشان برای ایجاد اشتغال، پرداخت وام است، خاطرنشان کرد: برای اشتغال مددجویان و فرزندانشان وام‌های کار انگیزی، توان افزایی، خود کفایی و خود اشتغالی پرداخت می‌شود.
  غفاری با اشاره به وام‌های پرداخت شده برای مددجویان شهرستان ماهنشان ابراز کرد: امسال در واحد کشاورزی برای سه خانوار، در واحد دامپروری، گاوداری و گوسفند داری برای ۹۹ خانوار، در واحد صنایع دستی برای چهار خانوار و در واحد صنفی و صنعتی و فروش برای ۳۵ خانوار مددجو وام پرداخت شده است.
  وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی برای بیش از ۷۹۳ نفر در شهرستان ماهنشان تصریح کرد: در راستای دوام طرح‌های ایجاد اشتغال و عدم شکست آن دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برای مددجویان ماهنشان برگزار شده است.
  مدیر کمیته امداد شهرستان ماهنشان خاطرنشان کرد: در طول یک سال گذشته ۳ هزار و ۶۹۵ مورد بازدید از طرح‌های فعال خود کفایی در شهرستان ماهنشان بازدید کرده‌ایم.


 • پرداخت بیش از ۳۵ میلیارد ریال وام اشتغال توسط کمیته امداد جنوب غرب تهران

  مدیر کمیته امداد جنوب غرب تهران از پرداخت بیش از ۳۵ میلیارد ریال وام اشتغال به مددجویان این نهاد خبر داد.
  به گزارش ایرنا از روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان تهران، ابوالفضل نوبخت اظهار داشت: کمیته امداد جنوب غرب تهران با هدف توانمند سازی مددجویان تحت حمایت اقدامات مختلفی را در طول سال انجام می دهد.
  وی افزود: در نخستین گام به منظور ارتقاء سطح مهارت های فنی و حرفه ای مددجویان تحت حمایت در سال گذشته برای یک هزار و ۲۸۷ نفر دوره های آموزشی بلند مدت و کوتاه مدت برگزار شد.
  مدیر کمیته امداد جنوب غرب تهران با تأکید بر اینکه دوره های آموزشی فوق با همکاری سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود؛ تصریح کرد: در این راستا مهارت های لازم در مشاغل مختلف از جمله صنایع دستی، مشاغل خانگی و غیره آموزش های لازم به مددجویان ارائه می شود.
  وی یادآور شد: سال گذشته پس از برگزاری دوره های آموزشی و تشکیل پرونده وام اشتغال به مددجویان ۳۵۳ فقره وام اشتغال و خود کفایی توسط کمیته امداد جنوب غرب تهران پرداخت شد.
  نوبخت گفت: کمیته امداد جنوب غرب تهران مبلغ ۶۹۴ میلیون و ۱۹۷هزار و ۹۰ ریال برای دوره های آموزشی مددجویان هزینه کرده است.
  مدیر کمیته امداد جنوب غرب تهران با تاکید بر اینکه از مجموع وام های پرداختی این نهاد ۳۵۳ فقره وام اشتغال زایی پرداخت شده ابراز کرد: در این راستا ۳۵ میلیارد و ۳۰۷ میلیون ریال اعتبار از محل منابع امدادی و بانکی به افراد تحت پوشش پرداخت شده است.
  وی با بیان اینکه در طی سال گذشته بالغ بر یک هزار و ۹۰۰ بازدید از طرح های اشتغال انجام شده، خاطرنشان کرد: از طرح های خودکفایی به صورت دوره ای و مستمر بازدید می شود.


 • پرداخت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید ۲۹۰ میلیارد ریال در کردستان

  مدیر صندوق کارآفرینی امید کردستان با اشاره به رویکرد دولت یازدهم در زمینه حمایت از تولید داخلی از پرداخت ۲۸۹ میلیارد و ۸۵۳ میلیون ریال تسهیلات از سوی این صندوق به هزار و ۳۹۹ نفر در استان در سال گذشته خبر داد.
  صلاح گلمحمدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان تسهیلات برای بیش از هزار نفر در سطح استان شغل ایجاد کرده است.
  وی گفت: از این میزان تسهیلات ۱۰ میلیارد ریال در شهرستان بانه، ۱۸ میلیارد ریال بیجار، ۱۵ میلیارد ریال دهگلان، هشت میلیارد ریال سروآباد، ۴۹ میلیارد ریال سقز، ۷۶ میلیارد ریال سنندج، ۱۴ میلیارد ریال قروه، ۱۹ میلیارد ریال دیواندره، ۵۳ میلیارد ریال کامیاران و ۲۳ میلیارد ریال هم در مریوان پرداخت شده است.
  مدیر صندوق کارآفرینی امید کردستان اظهار کرد: این میزان تسهیلات در قالب تسهیلات خود اشتغالی و خُرد و در حوزه سنگ های تزیینی، دامداری، صنایع دستی و شیلات پرداخت شده است.
  او با بیان اینکه در زمینه تسهیلات خُرد تا ۱۰۰ میلیون تومان به هر نفر از اطریق این صندوق می توان پرداخت کرد گفت: بازپرداخت تسهیلات در شهر ها چهار ساله و در روستاها پنج ساله است.
  گلمحمدی افزود: با توجه به اینکه منابع محدود و متقاضی زیاد است تنفس سه تا شش ماه برای بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفته می شود.
  گل محمدی با اشاره به اینکه تسهیلات تا سال گذشته انفرادی بود و هم اکنون تسهیلات گروهی هم پرداخت می شود اظهار کرد: سال گذشته صندوق کارآفرینی استان در میان استان های کشور رتبه سوم را در زمینه پرداخت تسهیلات به خود اختصاص داد.
  صندوق حمایت از ظرفیت های شغلی از سال ۷۳ تاسیس شد و در سال ۸۵ با ادغام در یک صندوق دیگر به صندوق مهر امام رضا(ع) تغییر یافت و در سال ۹۳ نیز به صندوق کارآفرینی امید تغییر پیدا کرد. هدف اصلی این صندوق اشتغال زایی و حمایت از تولیدات داخلی است


 • پرداخت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به ۲۲ طرح اشتغالزای لرستان

  مدیر کل تعاون، کار ور فاه اجتماعی لرستان از پرداخت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به ۲۲ طرح این استان خبر داد.
  علی آشتاب در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تا کنون ۲۲ طرح اشتغالزا استان لرستان توانسته اند تسهیلات لازم را از صندوق کارآفرینی امید دریافت کنند.
  وی بیان داشت: با پرداخت این تسهیلات صندوق کارآفرینی به طرح های استان زمینه ایجاد ۳۰۰ فرصت شغلی جدید در لرستان فراهم شده است.
  مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به میزان پرداخت تسهیلات در این زمینه به طرح های استان تصریح کرد: در مجموع بیش از ۱.۵ میلیارد تومان تسهیلات از طریق صندوق کارآفرینی امید به طرح های استان پرداخت شده است.
  آشتاب با بیان اینکه در آخرین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان مصوب شد که این صندوق به بیش از ۶۷ طرح اشتغالزا استان تسهیلات پرداخت کند گفت: تا کنون از این تعداد ۲۲ طرح موفق به دریافت این تسهیلات شده اند.
  وی همچنین از تصویب پرداخت تسهیلات اشتغالزا به میزان دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به طرح های شهرستان نورآباد خبر داد.


 • پرداخت وام اشتغال با کارت یارانه نقدی

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از پرداخت تسهیلات (وام) به متقاضیان تاسیس واحدهای اقتصادی و تولیدی در روستاها و روستاهای مناطق مرزی خبر داد و جزییات آن را تشریح کرد.
  به گزارش ایسنا، سید ابوالفضل رضوی در این باره گفت: این تسهیلات به ۲۰۰ خانوار متحد شده جهت تشکیل واحدهای اقتصادی و تولیدی یا تعاونی ها در روستاها با کارمزد ۳ درصد و در مناطق مرزی با کارمزد صفر درصد در راستای اجرای سیاست های مهاجرت معکوس پرداخت می‌شود.
  وی میزان تسهیلات پرداختی به روستاییان را چهار برابر رقم آورده خواند و در این باره توضیح داد: به طور مثال اگر ۲۰ خانوار سر جمع مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آورده داشته باشند، دو میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی در قالب ایجاد تعاونی و واحد تولیدی به آن ها پرداخت می‌شود، این در حالی است که به علت آنکه بسیاری از روستاییان فاقد سند مالکیت برای املاک خود هستند، «کارت یارانه» این افراد به عنوان وثیقه و ضمانت بازپرداخت اقساط تسهیلات در نظر گرفته شده است.
  رضوی در تکمیل صحبت‌ های خود گفت: وثیقه افراد زمانی در خطر قرار می‌گیرد که اقساط وام خود را پرداخت نکنند، در آن صورت دولت کارت رایانه آن‌ ها را تحویل نخواهد داد؛ حتی در صورتی که یارانه دولتی قطع شود باز هم این افراد سود می‌کنند زیرا دیگر چیزی به عنوان وثیقه در دست دولت ندارند.
  رضوی همچنین اظهار کرد: زمان آغاز بازپرداخت اقساط وام سه سال پس از دریافت آن و از سال چهارم شروع و ظرف مدت پنج سال باید پرداخت شود.
  به گفته رضوی ۲۰۰ خانوار یاد شده چه ساکنان شهرها و چه روستا (شهروندان علاقه‌مند به امور روستایی) در صورت ایجاد واحد تولیدی یا تعاونی و یا سهامی خاص در روستای دارای ظرفیت، مشمول دریافت تسهیلات مذکور می‌شوند و تنها شرط دریافت مبلغ یاد شده، ایجاد واحد تولیدی یا تعاونی ویا سهامی خاص است، صرفا در روستا و مناطق مرزی است که انتخاب روستا و یا منطقه مرزی بر عهده اعضا خواهد بود و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
  وی شرایط پرداخت وام برای واحد تولیدی و اقتصادی در مناطق روستاهای مرزی را ویژه‌تر دانست و گفت: با دستور شخص رئیس جمهور و با توجه به خاص بودن موقعیت مکانی روستاهای مرزی، هر مقدار آورده برای تشکیل یک واحد تولیدی اقتصادی در این نقاط جغرافیایی وجود داشته باشد ۹برابر آن وام پرداخت شده و کاربرد آن نیز صفر خواهد بود. البته «وثیقه» در این مناطق نیز کارت رایانه خواهد بود.
  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در خصوص پرداخت وام به متقاضیانی که به تنهایی بخواهند در چنین طرحی مشارکت داشته باشند نیز اظهار کرد: اگر فردی مایل به مشارکت در این طرحها باشد و کمتر از ۲۰۰ خانوار باشد به وی نیز وام پرداخت می‌شود با این تفاوت که کارمزد این اشخاص ۱۰ درصد بوده و وثیقه آن نیز ملکی خواهد بود.
  به گفته رضوی، همچنین در روستاهای غیرمرزی نیز اگر این طرح به صورت مشارکت فردی و یا کمتر از ۲۰۰ خانوار باشد کارمزد ۷ درصد تعیین شده است.
  وی در خصوص نحوه استفاده متقاضیان برای مشارکت در این طرح و استفاده از تسهیلات گفت:‌ افراد می توانند به مدیرکل روستایی و شورا های استانداری هر استان مراجعه کنند و یا در راه حل دوم به بخشداری استان و سپس به فرمانداری و از آن جا به استانداری مراجعه کنند تا بتوانند این تسهیلات را دریافت کنند.
  به گفته وی، همچنین در این طرح «صندوق کارآفرین امید» موضوع توجیه فنی مالی شرکت را در همان استان تامین می‌کند تا دیگر افراد مجبور آمدن به تهران نباشند و پس از تائید این صندوق چنانچه مدیرکل روستایی، اقتصادی و برنامه ریزی استانداری هر استان آن شرکت را تائید و تصویب کند، طرح قابل اجرا بوده و تمامی امکانات و تسهیلات به آن‌ ها پرداخت خواهد شد و دیگر نیازی به صدور مجوز از تهران نیست.
  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: روستاییان که این شرکت‌ها را تشکیل می‌دهند همواره با بخشداری‌ ها در ارتباط بوده و بخشداری ها در این طرح مقدمات را فراهم و به آن‌ها کمک می‌کنند و گزارش کار به فرمانداری ها ارائه می‌شود؛ فرمانداران در این راستا کاملا توجیه شده‌اند.
  رضوی در ارتباط با تشکیل این شرکتها و واحدهای اقتصادی در مناطق محروم و حاشیه نشین نیز اظهار کرد: این واحدها حتما باید در مناطق روستایی تاسیس شوند که از نظر جمعیتی کمتر از۱۰ هزار نفر هستند اما هر فرد و خانواری که ساکن هر شهر و یا حاشیه شهرها باشد نیز می تواند در این طرح شرکت کرده اما باید توجه داشته باشد این واحد های تولدی حتما باید در روستا ها مستقر شود.
  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در پایان اظهار کرد: چنانچه خود روستاییان تمایل به تشکیل این واحد های اقتصادی در روستای خود باشند اگر زمینی دولتی در آن روستاها باشد آن زمین به صورت رایگان در اختیار آنان قرارخواهد گرفت.


 • پرداخت وام اشتغال به ۱۸۲ خانوار خدابنده‌ای

  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان خدابنده از پرداخت وام اشتغال به ۱۸۲ خانوار خدابنده‌ای خبر داد.
  پرداخت وام اشتغال به ۱۸۲ خانوار خدابنده‌ای
  به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، غدیر خلجی ظهر امروز در جلسه کارگروه اشتغال کمیته امداد خدابنده اظهار کرد: ایجاد زمینه خودکفایی و توانمندسازی مددجویان نخستین اولویت کمیته امداد است.
  وی با اشاره به اینکه کمیته امداد امام خمینی به منظور ایجاد زمینه خودکفایی در مددجویان نسبت به ارائه خدمات اشتغال اقدام می‌کند، بیان کرد: هدف از ارائه خدمات اشتغال ارتقای سطح اقتصادی مددجویان و همچنین ایجاد توانمندی لازم در آنها برای خودکفایی است.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان خدابنده با اشاره به برنامه‌ های این نهاد در زمینه خودکفایی سالانه ۱۰ درصد از مددجویان این نهاد با ارائه خدمات و تسهیلات اشتغال زایی تصریح کرد: خوشبختانه طی سنوات گذشته این پیش‌بینی به مرحله اجرا رسیده و تعهدات کمیته امداد در این زمینه عملیاتی شده است.
  این مسئول در ادامه با ارائه گزارشی از فعالیت‌ های صورت گرفته توسط این نهاد در زمینه اشتغال زایی مددجویان بیان کرد: گام نخست در این زمینه آموزش مددجویان است که این خدمات با همکاری فنی‌ و حرفه‌ ای ارائه می‌شود.
  خلجی با اشاره به اینکه در این راستا امسال برای ۴۳۴ نفر از مددجویان خدابنده‌ای دوره آموزشی مهارت‌های فنی‌ و حرفه‌ ای برگزار شده است، اظهار کرد: از این تعداد ۱۸۱ مددجو در دوره‌ های آموزشی کوتاه مدت و ۱۵۳ نفر نیز در دوره‌ های آموزشی بلند مدت حضور پیدا کرده‌اند.
  وی خاطرنشان کرد: امسال ۱۰۰ نفر از فرزندان مددجویان خدابنده‌ای از خدمات حرفه‌ آموزی این نهاد بهره‌مند شده‌اند.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان خدابنده با اشاره به اینکه در پایان این دوره‌ها مدرک فنی مربوط به مددجویان ارائه شده است، تصریح کرد: بر اساس برآورد انجام شده کمیته امداد خدابنده در این زمینه یک میلیارد ریال هزینه کرده است.
  این مسئول در ادامه به وام‌های پرداختی این نهاد طی سال جاری نیز اشاره کرد و افزود: امسال ۱۸۲ فقره وام اشتغال به مددجویان خدابنده‌ای پرداخت شده است.
  وی خاطر نشان کرد: برای پرداخت این وام‌ ها و ایجاد مشاغل مربوط از طریق این وام‌ ها ۱۳ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان خدابنده با اشاره به اینکه از مجموع وام‌ های پرداختی ۱۰۰ فقره در بحث دامپروری پرداخت شده است، بیان کرد: در این راستا ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
  این مسئول همچنین از پرداخت ۴۴ فقره وام صنایع دستی نیز خبر داد و گفت: برای پرداخت این وام‌ ها نیز یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
  خلجی پرداخت ۱۸ فقره وام صنایع دستی را از دیگر اقدامات این نهاد در بخش اشتغال زایی مددجویان عنوان کرد و افزود: مبلغ اعتبار هزینه شده برای این وام‌ها نیز یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است.
  وی ادامه داد: بقیه وام‌های پرداختی از سوی کمیته امداد خدابنده نیز در زمینه مشاغل خدماتی بوده که در این زمینه نیز یک میلیارد و ۶۲۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
  مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان خدابنده همچنین از پایداری طرح‌های اشتغال زایی اجرایی خبر داد و گفت: بر اساس نظارت‌هایی که صورت می‌گیرد، میزان پایداری این طرح‌ها بیش از ۹۰ درصد است.


 • پرداخت وام اشتغال در ۱۹ روستای خراسان‌شمالی

  مدیر کل دفتر امور روستایی و شورا های استانداری خراسان‌شمالی از پرداخت وام اشتغال به روستاییان با کارت یارانه در ۱۹ روستای استان خبر داد.
  عبدالله قدرتی در گفت‌ و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، با اشاره به ۱۴ تیرماه سالروز تاسیس دهیاری‌ های خودکفا اظهار کرد: پرداخت وام اشتغال به روستاییان با کارت یارانه به سه حالت همانند مشارکت خصوصی، شرکت تعاونی‌های کم‌ جمعیت بین هفت تا ۲۰۰ نفر و شرکت تعاونی‌ های پرجمعیت با بیش از ۲۰۰ سرپرست خانوار صورت می‌ گیرد.
  وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات اشتغال به شرکت تعاونی‌ هایی با ۲۰۰ سرپرست خانوار در اولویت قرار دارد، افزود: این طرح در استان به صورت پایلوت در هر بخش یک روستا و در مجموع در ۱۹ روستا اجرا می‌ شود.
  قدرتی ادامه داد: میزان سود این تسهیلات در مناطق مرزی صفر درصد و در مشارکت‌ های مردمی از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافته است.
  وی با بیان اینکه کارت یارانه اعضای شرکت تعاونی متناسب با میزان مشارکت آنان در طرح به عنوان ضمانت نزد بانک‌ های عامل تلقی می‌شود، خاطر نشان کرد: در صورت عدم پرداخت اقساط تسهیلات، بانک‌ های عامل می‌توانند مبالغ اقساط خود را از محل یارانه اعضاء برداشت کنند.
  قدرتی با ذکر اینکه محدودیت فعالیت اقتصادی در این طرح وجود ندارد، یادآور شد: شرکت تعاونی‌ ها می‌توانند در حوزه خدمات، صنعت، تولید و بسته بندی فعالیت کنند.
  وی عنوان کرد: میزان تسهیلات اعطایی از سوی بانک‌ ها در این طرح بستگی به میزان آورده شرکت تعاونی‌ ها داشته، به طوری که ۹ برابر آورده افراد به آنان تسهیلات پرداخت خواهد شد. در پرداخت این تسهیلات یک سال تنفس وجود داشته و مدت زمان پرداخت اقساط تسهیلات نیز پنج ساله است. افراد برای آگاهی از جزئیات و دریافت این تسهیلات به بخشداری‌ ها و یا امور روستایی استانداری مراجعه کنند.


 • پرداخت وام به مددجویان کمیته امداد توسط ستاد اجرایی فرمان امام

  تفاهم نامه همکاری ۴۸۰ میلیارد ریالی بین کمیته امداد امام خمینی (ره) و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره ) با هدف هم افزایی و ارائه خدمات حمایتی به محرومان و خانواده‌های تحت پوشش کمیته امدادبه امضای رسید.
  مهندس سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) و دکتر محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام این تفاهم نامه را با هدف تعامل و گسترش همکاری های موثر و کمک به محرومان و نیازمندان تحت حمایت کمیته امداد در قالب ارائه کمک هزینه تهیه جهیزیه، کمک هزینه درمان بیماریهای صعب العلاج، وام قرض الحسنه ضروری و اشتغال امضاء کردند.
  ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در این تفاهم نامه متعهد شده است اعتبار مورد نیاز کمک هزینه جهیزیه و درمان جانبی بیماران صعب العلاج برای ۴۰۰۰ مددجو را به مبلغ ۸۰ میلیارد ریال به صورت بلاعوض فراهم کند.
  همچنین ستاد اجرایی فرمان امام (ره) متعهد شده است وام قرض الحسنه اشتغال و کارگشایی را طی مدت دو سال به مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال در اختیار مددجویان تحت حمایت کمیته امداد قرار دهد.
  کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز دراین تفاهم نامه متعهد شد، خدمات مصوب شده را طی مدت یک ماه بعد از دریافت اعتبارات از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به مددجویان ارائه کند.


 • پرداخت وام خوداشتغالی به ۷۵ نفر از بهبود یافتگان مواد مخدر

  رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنجان گفت: در راستای توانمندسازی بهبودیافتگان مواد مخدر و خانواده‌هایشان، اداره بهزیستی لنجان به ۷۵ نفر از آن ها وام اشتغال پرداخت کرد.
  به گزارش خبرگزاری فارس از لنجان، محمدحسین صادقی صبح امروز در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان لنجان اظهار کرد: اداره بهزیستی شهرستان لنجان در حوزه مبارزه با مواد مخدر بیشتر تمرکز خود را بر روی پیشگیری و فرهنگ‌سازی به منظور مبارزه با مواد مخدر معطوف کرده و با نظارت بر مراکز ترک اعتیاد گام‌های موثری را نیز در این حوزه برداشته است.
  وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت مردم در ریشه‌کن کردن اعتیاد استفاده کرد، افزود: منشأ بسیاری از جرایم و نابسامانی‌ها در جامعه اعتیاد به مواد مخدر بوده بنابراین آموزش و آگاه‌سازی مردم در خصوص خطرات مصرف مواد مخدر، سبب کاهش مصرف این بلای خانمان‌سوز می‌شود.
  رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنجان تصریح کرد: در حال حاضر تعداد ۶ کمپ ترک اعتیاد در نقاط مختلف شهرستان لنجان فعالیت می‌کنند که نظارت بر عملکرد آن ها توسط اداره بهزیستی، نیروی انتظامی، شبکه بهداشت و فرمانداری شهرستان لنجان انجام می‌شود.
  وی اضافه کرد: کمپ‌ های ترک اعتیاد باید دارای مجوز و تحت نظارت کامل باشند تا با نظارت‌های انجام شده آسیب‌ های اجتماعی دیگر را همراه نداشته باشند بنابراین نباید اجازه دهیم کمپ‌ های غیرمجاز در شهرستان فعالیت کنند تا بعداً مشکلاتی بر مشکلات فعالیت‌های این حوزه بیفزایند.
  صادقی با اشاره به اینکه باید از سنین پایه آگاه‌ سازی در خصوص استفاده از مواد مخدر را در دستور کار قرار داد، بیان کرد: اداره بهزیستی شهرستان لنجان در سال گذشته اقدام به برگزاری طرح مصون‌سازی کودکان در برابر خطرات مصرف مواد مخدر در ۱۳ مهد کودک کرد و با اجرای این طرح، خانواده‌ها و کودکان آن ها در این زمینه آگاهی لازم را کسب کردند.
  وی عنوان کرد: کارشناسان حوزه پیشگیری از مصرف مواد مخدر در مهدهای کودک حضور یافتند و در راستای ارتقای سلامت کودکان در مهدهای کودک و خانه، مهارت‌ های لازم را به آن ها آموزش دادند و در سال جاری نیز برگزاری این دوره در سطح ۶۰ مهدکودک دیگر در دستور کار قرار دارد.
  رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنجان متذکر شد: این مرکز با اجرای طرح توانمند سازی بهبود یافتگان مواد مخدر و خانواده‌ هایشان به ۷۵ نفر از آن ها در سطح شهرستان وام اشتغال پرداخت کرد تا از این افراد حمایت‌های اجتماعی به عمل آمده باشد.


 • تسهیلات ۱۰ میلیارد ریالی صندوق کارآفرینی امید با ظرفیت اشتغال ۱۵۰۰ نفری

  مهدی سلامت مدیرعامل رستوران‌های زنجیره‌ای ۳ سین امروز در نشست مطبوعاتی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه صندوق کارآفرینی امید (همان صندوق مهر امام رضا(ع) سابق) اظهار داشت: صندوق کارآفرینی امید با نگاهی حمایتی به موضوع اشتغال و توسعه کسب و کارهای خرد تسهیلات قرض‌الحسنه برای نمایندگی‌ های این مجموعه رستوران‌ ها در نظر گرفته است.
  وی افزود: اولین شعبه این رستوران زنجیره‌ای در ۱۵ اسفند سال ۹۲ در نیاوران افتتاح شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت.
  مدیرعامل مجموعه رستوران‌ های زنجیره‌ای ۳ سین در تشریح فعالیت‌های خود تاکید کرد: در این مجموعه رستوران‌ ها غذای سالم تولید می‌شود که هر کدام از آن ها اشتغال بین ۷ تا ۱۰ نفری دارد.
  وی افزود: برای هر نمایندگی طبق تفاهم‌نامه امضا شده ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده و تا پایان شهریور ماه ۹۵، ۱۰۰ شعبه راه‌اندازی خواهد شد.
  سلامت با بیان اینکه غذاهای تولید شده ایرانی و بدون استفاده از سوسیس، کالباس و روغن به مشتریان عرضه می‌شود گفت: نحوه ارائه نمایندگی به اشخاص طبق استاندارد های بین‌المللی بوده و باید افراد متقاضی شرایط لازم را داشته باشند.
  وی گفت: افرادی که متقاضی دریافت نمایندگی هستند با مراجعه به سایت از شرایط آگاه شده و مراحل دیگر را طی خواهند کرد.
  سلامت تاکید کرد: در فاز نخست ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اعطا خواهد شد و در ادامه ۹۰ میلیارد ریال دیگر طبق تفاهم‌نامه به نمایندگی‌ های متقاضی تسهیلات قرض‌الحسنه ۴ درصد پرداخت خواهد شد.


 • تصویب یارانه ۳۵۰۰ میلیارد ریالی برای پرداخت سود وام اشتغال روستاییان

  عبدالرضا عزیزی در نشستی با مدیران اقتصادی خراسان شمالی اظهار کرد: با این مصوبه قانونی تمام سود تسهیلات روستاییانی که در قالب شرکت های تعاونی تسهیلات اشتغال دریافت کنند؛ از سوی دولت پرداخت می شود.
  به گفته وی سود تسهیلات برای طرح های اشتغال زایی انفرادی نیز بین سه تا هشت درصد است و مابقی سود تسهیلات تا سقف قانون بانکی را دولت می پردازد.
  رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دولت سود آن دسته از طرح های اشتغالزای شرکت های تعاونی روستاییان را پرداخت می کند که از صندوق کارآفرینان امید (مهر امام رضای سابق) وام گرفته باشند.
  عزیزی افزود: صندوق کارآفرینان ۱۵ هزار میلیارد ریال از منابع مالی خود را برای پرداخت تسهیلات برای اشتغال روستاییان مصوب کرده است.
  نماینده مردم شیروان در مجلس گفت: این موسسه مالی و اعتباری طبق قانون موظف شده به ازای سهم آورده سرمایه گذاران در مناطق روستایی تا پنج برابر آورده، تسهیلات پرداخت کند.
  عزیزی این مصوبه قانونی را راهکار مناسبی برای توسعه روستاها و ایجاد اشتغال در راستای جلوگیری از مهاجرت روستاییان دانست.
  وی همچنین از مصوبه ۴۰ هزار میلیارد ریالی اعتبار اشتغال زایی برای سال جاری خبر داد و گفت: تمام کارآفرینان در کشور می توانند از این تسهیلات برای طرح های اشتغال زایی بهره مند شوند.
  به گفته وی این تسهیلات به طرح هایی پرداخت می شود که دارای مصوبه شورای اشتغال استان ها باشند.
  براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در کشور ۱۰.۵ درصد اعلام شده که به نسبت مشابه سال قبل نرخ بیکاری سه درصد کمتر شده است.
  طبق همین گزارش، نرخ بیکاری در استان خراسان شمالی ۱۳.۵ درصد است که ۳ درصد از میانگین کشوری آن بیشتر است.
  استان خراسان شمالی بر اساس سرشماری سال ۹۰، ۸۶۷ هزار نفر جمعیت دارد.


 • جزئیات وام‌ های خود اشتغالی کمیته امداد

  رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن تشریح جزئیات پرداخت وام‌های خود اشتغالی مددجویان این نهاد، گفت: در سال جاری با ابلاغ اعتبارات قرض الحسنه بانک ها ۱۰۰ هزار مددجو صاحب شغل می شوند.
  پرویز فتاح در مورد پرداخت وام‌های اشتغال به مددجویان تحت پوشش این نهاد، افزود: در تبصره بودجه ۹۴ همان تبصره سال ۹۳ برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی تکرار شده و برای این دو نهاد مجموعا دو هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای خود اشتغالی و طرح‌های خود اتکایی اشتغال مددجویان در نظر گرفته شده اما آنچه که ابلاغ شده به بانک ها بدهند حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان است که در قالب وام پرداخت خواهد شد.
  وی در پاسخ به این سوال که چرا تمامی مبلغ مصوب پرداخت نمی شود، گفت: ما نیز این موضوع را از رئیس بانک مرکزی سئوال کردیم و اعلام کردند که مجلس تصویب کرده و باید این اعتبار از محل قرض الحسه پرداخت شود اما کمیته امداد این میزان اعتبار ندارد به همین دلیل نمی توانیم تمامی مبلغ مصوب را تخصیص دهیم.
  وی تاکید کرد: این مبلغ از محل اعتبارات قرض‌الحسنه بانک‌ ها پرداخت خواهد شد که امیدواریم در صورت همکاری نهاد ها و بانک‌ های مرتبط، ۸۰ درصد مبلغ در نظر گرفته شده را جذب کنیم.
  رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه اعتبار سال ۹۳ نیز همین مقدار بوده است، گفت: به همه بانک‌ ها ابلاغ شده که مبلغ مورد نظر برای تسهیلات مددجویان را پرداخت کنند که البته آن ها اعلام کردند که نمی‌توانند بیش از مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد تومان از محل تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان وام بدهند.
  فتاح به مبلغ وام مورد نیاز اشتغال مددجویان اشاره کرد و افزود: این مبلغ بستگی به شغلی دارد که مددجو انتخاب می‌کند و گاهی با پنج میلیون تومان یک مددجو شاغل می‌شود و در برخی موارد نیز ۳۰ میلیون برای اشتغال نیاز دارند. اما به طور متوسط هر اشتغال مددجویی حدود ۱۵ میلیون تومان وام می‌خواهد.
  به گفته وی، چنانچه بتوانیم اعتبار مورد نظر را جذب کنیم، حدود ۱۰۰ هزار نفر وام دریافت کرده و شاغل می‌شوند.
  رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه سال گذشته وام اشتغال ۵ میلیون تومان بود، افزود: سقف وام نیز ۱۵ میلیون تومان بوده که تقاضا کرده‌ایم تا ۲۵ میلیون تومان افزایش یابد.


 • حمایت از کارآفرینی اولویت برنامه های صندوق کارآفرینی و امید کشور است

  مدیرعامل صندوق کارآفرینی و امید کشور (صندوق مهر امام رضا (ع) سابق) گفت: این صندوق در دوره جدید فعالیت کاری؛ به عنوان یک نهاد حمایتی در حوزه کسب و کار ، حمایت از کارآفرینی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.
  اصغر نورالله زاده روز چهارشنبه در دیدار با استاندار استان مرکزی در اراک افزود: پرداخت های انفرادی و رسیدن به پرداخت های درون شبکه ای به صورت زنجیره های تولید کسب و کارهای کوچک در قالب خوشه های تولیدی و خدماتی ، اهم برنامه های صندوق کارآفرینی و امید کشور است.
  وی بیان کرد: ساماندهی واحدهای خانگی ، مشاغل روستایی ، بنگاه های خرد و کارآفرینی در مقیاس خرد (تا ۱۰ نفر کارکن) با یک میلیارد ریال سرمایه گذاری که قبلا در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها مغفول مانده بود ، اخیرا در دستور کار قرار گرفته است.
  وی اظهار کرد: عدم دسترسی کارآفرینان خرد و فاقد رتبه بالای اعتبار سنجی نزد نهاد های رسمی مالی در کشور های در حال توسعه ، موجب افت شکل گیری کسب و کار های خرد جدید با قابلیت توسعه به بنگاه های متوسط و بزرگ می شود که اثر آن در کاهش رشد اقتصادی بروز می کند.
  وی گفت: تامین و تخصیص آسان اعتبارات خرد به همراه نظارت و مشاوره کافی و برخورداری از سایر حمایت های غیر مالی، راهی برای پشتیبانی از این گروه از کارآفرینان نوپا و خواهان ورود به عرصه کسب و کار های کارآفرین خرد (تا ۱۰ نفر کارکن) است.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی و امید گفت: در کشور ما تجربه های مناسب ولی پراکنده ای در امر بهره گیری از اعتبارات خرد وجود دارد و بطور مثال فعالیت صندوق تعاون کشور با هدف کمک به کارآفرینی در میان تعاونی ها ، تشکیل صندوق اشتغال در کمیته امداد امام خمینی (ره) ، صندوق های اعتبارات خرد روستایی و یا زنان ، نمونه هایی از این فعالیت ها است.
  نورالله زاده ادامه داد: تغییر روش پرداخت تسهیلات از خوداشتغالی انفرادی به کسب و کارهای مبتنی بر مدل های خطی ، همکاری با نهادهای تخصصی در شناسایی خوشه ها ، زنجیره های ارزش ، برندها و مانند آن برای پشتیبانی از کسب و کارهای جدید در داخل منظومه تولید، اعزام کارشناسان به دوره های آموزشی بین المللی ، نمایشگاه های تخصصی و مطالعه ، ترجمه و به کارگیری آخرین دستاوردهای نهادهای مرجع و کشورهای همگن ، آغاز مطالعات توسعه تامین مالی خرد در امور بیمه ای ، ضمانت های مشترک و اوراق و سرمایه گذاری مشترک ، مقررات زدایی ، توانمندسازی و بازاریابی از مهمترین راهبرد ها و اولویت های کاری صندوق کارآفرینی امید در سراسر کشور است.
  وی گفت: صندوق کارآفرینی امید؛ اکنون نهادی تخصصی با ابعاد کامل حمایتی دو سویه در کشور است که در دو زمینه ‘تامین مالی خرد’ و ‘حمایت از کسب و کارهای خرد به صورت تخصصی’ فعالیت می کند.
  وی افزود: برای رسیدن به این اهداف ؛ از محل یک هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه ها به دنبال مشارکت های مردمی هستیم و برای نمونه ۶۰۰ صندوق در ۱۴ استان کشور که ۳۰ صندوق در استان مرکزی است به عنوان آزمایشی (پایلوت) با مشارکت مردم توانمند سازی می شوند تا درایجاد فرصت های اشتغال زایی ، کارهای لازم را انجام دهند.
  وی با بیان اینکه در همین راستا ۵۰۰ موسسه خیریه در سطح کشور هدف گذاری شده است، بیان کرد: بهره گیری از خدمات موسسات خیریه اشتغالزای فعال در حوزه کسب و کار و انجمن های مردم نهاد در دستور کار این صندوق برای کارآفرینی قرار دارد.
  در دیدار محمود زمانی قمی استاندار استان مرکزی با مدیرعامل صندوق کارآفرینی و امید کشور مقرر شد اعتباری ویژه برای تداوم فعالیت طرح های فعال روستایی که به دوران بلوغ خود رسیده اند و بهترین موقع برای سرمایه گذاری در آن ها است ، اختصاص داده شود.
  استاندار مرکزی همچنین دستور داد؛ فهرست طرح های روستایی واجد شرایط در این استان برای برخورداری از تسهیلات مذکور تهیه شود و در اختیار صندوق کارآفرینی و امید کشور قرار گیرد.


 • سهم ایثارگران از سبد بودجه سال 94

  گفت و گوی روزنامه ایران با مهدی ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران
  قانون جامع ایثارگران موضوعی است که داستان آن همچنان ادامه دارد.قانونی که از سال 84 در راستای اجرای اصل 123 قانون اساسی در دست بررسی قرار گرفت و سال 86، در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. در طرح جامع ایثارگران که در قالب 76 ماده به تصویب رسید، با ارائه تعریفی دقیق از افراد نسبت به تبیین و اطلاق واژه‌هایی چون شهید، ایثارگر، جانباز و آزاده و رزمنده اقدام و در این قانون مقرر شد، افرادی که در قالب چنین تعریفی قرار می‌گیرند از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیز دستگاه‌ های مرتبط دیگر مورد حمایت قرار گیرند.اما انجام این امر تنها با اختصاص اعتبار لازم محقق می‌شود که به نظر می‌رسد همچنان این چالش با وجود پیش بینی آن در بودجه سال 94 همچنان ادامه یابد. تخصیص اعتبار مکفی می‌تواند یکی از طرح های پیشنهادی نمایندگان مجلس را که همانا خود اشتغالی ایثارگران است تسهیل کند. از این رودر سالروز تأسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با مهدی ایزدی معاون تعاون بنیاد شهید در این خصوص به گفت و گو نشستیم و وی اولین سؤال را در خصوص خوداشتغالی و کار آفرینی ایثارگران این گونه پاسخ داد.
  »در حوزه اشتغال و کار آفرینی مهمتر از میزان تخصیص بودجه که مجلس و دولت طبق قانون انجام می‌دهند، مشکل فرهنگ کار آفرینی است. متأسفانه در بین افراد جامعه کسانی که به دنبال ایجاد کار هستند روز به روز کمتر می‌شوند و اغلب تمایل دارند که شغل دولتی داشته باشند. اگرچه اشتغال در مشاغلی که توسط بخش خصوصی ایجاد می‌شود امکان درآمد زایی بالاتری دارد، اما غالباً افراد ترجیح می‌دهند کار اداری حتی با حقوق و مزایای کمتر را انتخاب کنند.
  یک بخش از این معضل باز می‌گردد به اینکه افراد در بخش کار آفرینی احساس امنیت نمی‌کنند. چون در سرمایه گذاری احتمال ریسک وجود دارد و به تناسب کاری که فرد می‌خواهد انجام دهد تسهیلات به فرد داده نمی‌شود. ازطرف دیگر نرخ سود بانکی، مسائل حاشیه ای و تا حدی نیز بوروکراسی اداری مانع ازاین شده است که حوزه خود اشتغالی آن طور که باید در سطح جامعه با موفقیت همراه باشد، به همین دلیل متأسفانه با پدیده ای تحت عنوان بیکاری مواجه هستیم که همواره رو به افزایش است.» وی با تأکید بر اینکه این روند باید اصلاح شده و آسیب شناسی شود بیان داشت: «باید موانع اشتغال و خود اشتغالی تا آنجایی که ممکن است برطرف شود و فرهنگ خود اشتغالی توسعه یابد.نکته‌ای که لازم است در اینجا به آن اشاره کنم این است که به تناسب بودجه کل کشور و نیازی که دستگاه‌ های حمایتی درزمینه ایجاد اشتغال دارند و سهمیه‌ ای که دولت به این امر اختصاص داده است، یک وجه تکلیفی دارد و یک وجه اعتباراتی، متأسفانه در سال 92و93 مشاغل خانوادگی در بودجه کشور دیده نشده بود و سهم ایثارگران بنیاد شهید حذف شد. علت آن هم این بود که نمایندگان مجلس بر این عقیده بودند که قرار دادن ایثارگران در کنار مددجویان کمیته امداد و معلولان بهزیستی از باب ارزشی اقدام صحیحی نیست. در حالی که می‌شد ردیف بودجه دیگری برای آن تعریف کرد. اما متأسفانه کل این بودجه حذف شد و همین امر موجب بروز مشکلاتی برای بسیاری از این افراد که با اعتبار کم مشاغل خانوادگی ایجاد کرده و معیشت خود را تأمین می‌کردند، شد.
  با پیگیری‌ های انجام شده از سوی بنیاد شهید اصلاحات اولیه در کمیسیون تلفیق مجلس برای ایثارگران، ردیف بودجه ای در سال 94 پیش بینی کرد، اما آن را منوط به تصویب نمایندگان مجلس کرد که تا نهایی نشدن آن هیچ چیزی را نمی‌توان پیش بینی کرد. لکن در کل اعتباراتی که تاکنون به جامعه ایثارگری اختصاص داده شده قابل قبول بوده است.»
  * پاداش پایان خدمت شهدا پرداخت می‌شود
  مهدی ایزدی معاون تعاون بنیاد شهید و ایثارگران با اشاره به اینکه بنیاد شهید با دو هدف اصلی رسیدگی به امور فرهنگی، ارزشی و معیشتی تأسیس شده است گفت: «مسائل معیشتی که مسئولیت آن به معاونت تعاون باز می‌گردد، شامل تشکیل پرونده ایثارگری، صدور کارت شناسایی، تأمین حقوق مستمری بگیران اعم از والدین، فرزندان شهدا، جانبازان و آزادگان است که برابر قانون باید پرداخت شود. همچنین ایجاد اشتغال، حمایت از کارآفرینان، توانمندسازی شغلی، ارائه تسهیلات رفاهی، مشاوره و مددکاری از جمله مسئولیت‌هایی است که انجام آن بر عهده معاونت تعاون است.» این مسئول با بیان اینکه 800 هزارایثارگر تحت پوشش بنیاد شهید قرار دارند افزود: «223 هزار شهید،554هزار جانبازو 43 هزارآزاده تاکنون تحت پوشش بنیاد قرار گرفته‌اند که با احتساب اعضا خانواده تحت پوشش آنان، می‌توان گفت درمجموع حدود 3میلیون نفر از خدمات معیشتی، اشتغال و تسهیلات بنیاد بهره مند می‌شوند.»
  وی در پاسخ به این سؤال که چه میزان ازمطالبات و معوقات افراد تحت پوشش بنیاد تاکنون پرداخت شده است، اظهار داشت: «کلیه ایثارگران اعم از خانواده شهدا و جانبازان که به دلایل مختلفی حقوق آنان در زمان مقرر پرداخت نشده بود معوقات آنان تا پایان سال 90 پرداخت شد ودر حال حاضر بنیاد هیچگونه بدهی به این افراد ندارد. همچنین خانواده شهدایی که سن خدمت شهید آنان در سال 91 و 92 به 30 سال رسیده است و باید از پاداش پایان خدمت برخوردار می شدند بخشی از مطالبات دو سال مذکور پرداخت شده است و گروهی نیز همچنان طلب دارند که پرداخت آن در دست پیگیری است تا در همین دولت پرداخت شود.»
  کاهش بیکاری فرزندان ایثارگر با ایجاد خود اشتغالی
  معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به این سؤال که چه اقدامی برای اشتغال بیش از 60 هزار فرزند ایثارگر که شغلی ندارد کرده‌ اید پاسخ داد: <طبق آمارهای موجود از ابتدای تشکیل دولت تدبیر و امید تا کنون حدود 68 هزار نفر متقاضی شغل ازسراسر کشور در سایت بنیاد ثبت نام کرده‌اند که در مدت 18 ماهه فعالیت دولت یازدهم تاکنون حدود 23 هزارتسهیلات شغلی به متقاضیان داده شده است که خوشبختانه مشکل این تعداد در بحث اشتغال حل شده و جذب دستگاه‌ها شده‌اند. در دولت گذشته سهمیه ای برای جذب این متقاضیان در دستگاه‌ ها درنظر گرفته شد که محقق نشد و متأسفانه موکول به سال 92 و 93 شد. در سال جاری 17 هزار نفر از این سهمیه برخوردار شدند و حدود6هزار نفر نیز تسهیلات خوداشتغالی گرفتند که مجموعاً تاکنون با احتساب فارغ التحصیلانی که به جرگه شاغلین پیوستند 48 هزار نفراستخدام و یا جذب خود اشتغالی شدند. البته این آمار روزانه در حال تغییر است. ایزدی با اشاره به اینکه وام خود اشتغالی برای افراد در سال جاری 150میلیون ریال در نظر گرفته شده است گفت: این مبلغ برای کسانی که کارگاه دارند سقف خاصی نداشته و بنا به ارزش طرح مبلغ وام متغییر خواهد بود. وی افزود: برای کمک به خود اشتغالی ایثارگران و یا فرزندان آنان تسهیلاتی نیز در نظر گرفته شده است، بدین صورت که اگر فرد در اجرای طرح خود موفق باشد می‌تواند 2بار از بخشودگی 6 درصدی سود بانکی بهره‌مند شود و در صورت خوش حسابی و موفقیت آمیز بودن طرح، فرد متقاضی از دومین بخشودگی 6 درصدی سود بانکی نیز برخوردار خواهد شد. بخشودگی مالیاتی و معافیت بیمه ای برای کارفرمایان بخش خصوصی مهدی ایزدی معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ هایی را برای سال 94 در دستور کار دارید گفت: بنیاد در صدد است تا ابعاد معیشتی افراد تحت پوشش با سهولت و به سرعت صورت گیرد، لازمه این کار بردن خدمات به سمت الکترونیکی شدن است. محوریت کار بنیاد شهید پالایش آماری و خدمات الکترونیکی است که سعی شده در سال 94 تمامی خدمات اعم از تشکیل پرونده‌ها تا ارجاع پرونده به کمیسیون پزشکی و کمیسیون ماده 16 به صورت الکترونیکی صورت گیرد. وی افزود: بخش عمده ای از خدمات‌رسانی به جامعه ایثارگران اجرایی شده و بخشی دیگر باقی مانده که تلاش می‌شود در سال 94 آیین نامه‌های آن تصویب و با کمک دولت بودجه آن نیز محقق شود. معاون تعاون بنیاد با اعلام این خبر که برای اولین بار سهمیه استخدامی فرزندان ایثارگران در دو بخش دولتی و خصوصی در قانون جامعی در نظر گرفته شده است، بیان داشت: با هماهنگی‌ های انجام شده این کاردر سال 94 محقق می‌شود. دو اقدام خوب برای کمک به خود اشتغالی افراد در بخش خصوصی صورت گرفته که ابلاغ نیز شده است. یکی آنکه هر کارفرمای بخش خصوصی که یک فرزند شهید یا ایثارگر را به کار گیرد از بخشودگی یک و نیم برابری مالیات حقوقی که به فرد پرداخت می‌کنند برخوردار خواهد شد. نکته دوم اینکه، از آن جایی که پرداخت بخشی از حق بیمه سهم کارفرماست، کارفرمایانی که ایثارگری را به کار گیرند بیمه آنان توسط بنیاد پرداخت خواهد شد و کارفرما از پرداخت بیمه فرد معاف خواهد شد.


 • شرایط و نحوه اعطای تسهیلات برای اشتغال معلولان و مددجویان بهزیستی اعلام شد

  بهزیستی با گروه های مختلفی سر و کار دارد که علیرغم توانائی‌های مختلفی که دارند به دلیل فرهنگ جامعه و موانع و مشکلات استخدام و اشتغال در کشور هنوز نتوانسته‌ انــد به جایگاه مطلوب خود در اشتغال و مشارکت اجتماعی مورد نظر دست یابند.
  در نشستی که با حضور مددجویان شرکت کننده و میترا ترکمان کارشناس مسئول وام اداره کل بهزیستـــــی استان تهران در مرکز آموزش‌های تخصصی بازارکار جهاد دانشگاهی برگزار شد مسائل و مشکلات گروه‌های هدف بهزیستی برای اشتغال و دریافت تسهیلات اشتغالزا مورد بررسی قرار گرفت.
  میترا ترکمان در این نشست از اختصاص بودجه خوب برای اشتغال معلولان در نیمه دوم سال جاری خبر داد و افزود: این تسهیلات تا سقف 15میلیون تومان به مددجویان و متقاضیان اشتغال بهزیستی پرداخت می‌شود.
  بهزیستی با گرو های مختلفی سر و کار دارد که علیرغم توانائی‌های مختلفی که دارند به دلیل فرهنگ جامعه و موانع و مشکلات استخدام و اشتغال در کشور هنوز نتوانسته‌انــــــد به جایگاه مطلوب خود در اشتغال و مشارکت اجتماعی مورد نظر دست یابند.
  در نشستی که با حضور مددجویان شرکت کننده و میترا ترکمان کارشناس مسئول وام اداره کل بهزیستـــــی استان تهران در مرکز آموزش‌های تخصصی بازارکار جهاد دانشگاهی برگزار شد مسائل و مشکلات گروه‌های هدف بهزیستی برای اشتغال و دریافت تسهیلات اشتغالزا مورد بررسی قرار گرفت.
  میترا ترکمان در این نشست از اختصاص بودجه خوب برای اشتغال معلولان در نیمه دوم سال جاری خبر داد و افزود: این تسهیلات تا سقف 15میلیون تومان به مددجویان و متقاضیان اشتغال بهزیستی پرداخت می‌شود.
  وام 15 میلیون تومانی برای مددجویان بهزیستی
  کارشناس وام اداره کل بهزیستی استان تهران درباره میزان وام پرداختی به مددجویان بهزیستی یادآور شد: نه بانک برای پرداخت وام اشتغال بهزیستی اعلام آمادگی دارند و بر اساس اعلام فرد مددجو بانک‌ های پرداخت کننده وام به مددجویان تعیین می‌شود.
  وی افزود: در حال حاضر سقف وام اعطائی به مددجویی 15 میلیون تومان است و مددجویان می‌توانند از طریق ادارات بهزیستی برای دریافت ان اقدام نمایند.
  افراد خانواده معلولان می‌توانند از تسهیلات اشتغال استفاده نمایند.
  ترکمان درباره اینکه آیا افراد خانواده معلولان می‌توانند از تسهیلات اشتغال استفاده نمایند یا نه می‌گوید:‌ چنانچه مددجویان بهزیستی توان انجام کار را نداشته باشند و یا مشکل حاد روانی باشند، خانواده های آن‌ها می‌توانند از تسهیلات اشتغال زایی برخوردار شوند.
  وی افزود: پدر و مادر ، همسر و در صورت قیمومیت برادر و خواهر می‌توانند از وام بهزیستی استفاده نمایند.
  همکاری برای اشتغال سه درصد معلولان
  خانم ترکمان درباره اینکه آیا سازمان‌ها و دستگاه‌ ها برای اشتغال سه یا پنج درصد معلولان همکاری می‌کنند یا نه افزود: همکاری برای اشتغال سه درصد معلولان بسیار ضعیف است و دستگاه‌ ها به خاطر معلولیت مددجویان از استخدام مددجویان بهزیستی حتی در رشته‌هایی هم که امکان جذب وجود دارد سر باز می‌زنند.
  وی افزود: استخدام در دستگاه‌ های دولتی و اجرائی شدن قانون سه درصد مشکل وجود دارد و آن‌ها نمی‌خواهند زیر بار این قضیه بروند.
  همکاری آموزش و پرورش خوب بوده است
  کارشناس وام اداره کل بهزیستی استان تهران درباره اینکه کدام سازمان‌ها برای استخدام مـــــــددجویان همکاری داشته‌اند گفت: همکاری وزارت آموزش و پرورش برای استخدام معلولان خوب بوده و همچنــــــین شرکت نفت همکاری داشته است ولی به غیر از این دو دستگاه‌ها سایر دستگاه‌ها همکاری نداشته‌اند.
  وی درباره معرفی افراد معلول تحت پوشش بهزیستی برای اشتغال به دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌گوید: جهت استفــــاده از سهمیه 3 درصد قانون استخدام کشوری پس از اعلام نیاز از سوی ارگان‌های دولتی و پیگیـری تا حصول نتیجه که این معرفی با ارائه گواهی معلولیت از سوی شهرستان تحت پوشش انجام می‌پذیرد.
  وی درباره معرفی افراد جویای کار جهت اشتغال نیــــز اعلام کرد: پس از گذراندن دوره های آماده سازی شغلی و به تناسب توانایی‌های جسمی و روحی ایشان به کارفرمایانی که تقاضای نیروی کار از سازمان را دارند که بعضاً از افراد توانمند شـــده تحت پوشش همین سازمان می‌باشند.
  وی به اجرای طرح دانشکار در سازمان بهزیستی اشاره کرد و افزود به موجب این طرح افراد تحت پوشش توسط کارفرمایان دارای مجوز تولیدی ابتدا آموزش لازم در زمینه مذکور را طی نموده و پس از آن اشتغال ایشان توسط کارفرمای آموزش دهنده تضمین می‌گردد. فرد شاغل شده از این مسیر بیمه شده و بر اساس قانون کار دستمزد دریافت می‌نماید.
  پرداخت بیمه سهم کارفرما و خویش فرما
  این کارشناس بهزیستی استان تهران در ادامه به پرداخت بیمه سهم کارفرما و خویش فرما اشاره کرد و افزود: کارفرمایانی که افراد تحت پوشش سازمان را بکار گرفته و حق بیمه آنان را به صورت کامل پرداخت نمایند 23 درصد حق بیمه از سوی سازمان بهزیستی تأمین گردیده و به صورت سه ماه یک‌بار پرداخت می‌گردد.
  مددجویانی که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی به‌صورت خویش فرما باشند نیز می‌توانند سهم پرداختی خود را از طریق ساز مان بهزیستی دریافت نمایند.
  وی به ارائه تسهیلات به کارفرمایان اشاره کرد و افـــــزود: هر کارفرما به ازاء هر یک نفر استخدام و به‌کارگیری نیرو می‌تواند ده‌میلیون تسهیلات از طریق بهزیستی دریافت نماید.
  میترا ترکمان به پرداخت تسهیلات بانکی کار فرمایی و خود اشتغالی اشاره کرد و افزود: افراد تحت پوششی که دارای طرح کسب و کار باشند و مجوز های مربوطه را داشته باشند می‌توانند از تسهیلات خود اشتغالی تا سقف مبلغ 150 میلیون ریال استفاده نموده و ایجاد شغل پایدار نمایند به نحوی که توانایی استقلال و اداره زندگی خویش را داشته و پس از آن از چرخه حمایت خارج شوند.
  کارفرمایانی که مددجویان تحت پوشش این سازمان را به‌ کار گرفته و بیمه نموده و طبق قانون کار دستمزد پرداخت کنند در واقع می‌توانند به ازای هر فرد بکار گمارده یکصد میلیون ریال تسهیلات بانکی دریافت نمایند.
  وی افزود: همه کارفرمایان در صورت استفاده از نیروهای بهزیستی می‌توانند از تسهیلات اشتغال بهزیستی استفاده نمایند.
  وام 15 میلیون تومانی بهزیستی مصوبه وزارت کار است
  این کارشناس بهزیستی درباره اینکه چگونه می‌تــــــوان با 15 میلیون تومان کارآفرینی کرد و در حالی که هزینه‌های مختلف برای ایجاد کارآفرینی بسیار بالاست گفت: وام 15 میلیون تومانی بهزیستی مصوبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و مددجویان متقاضی این تسهیلات باید در نظر داشته باشند که در صورت افزایش این تسهیلات بازپرداخت اقساط برگشـــــتی به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود.
  ترکمان افزود: همواره تاکید ما این است که این وام بتواند برای افراد مددجو خوداشتغالی ایجاد نماید وگرنه افراد برای کار های بزرگ‌ تر باید آورده داشته باشند و در همه بانک‌ ها نیز آورده بانکی بحث مهمی است.
  1700مددجو متقاضی وام اشتغال در استان تهران
  مسئول وام اداره کل بهزیستی استان تهران از ثبـــت نام 1700 مددجو متقاضی وام اشتغال در استان تهران خبر داد و افزود: برای سال جاری بودجه خوبی در راستای ارائه تسهیلات اشتغال به بهزیستی استان تهران اختصاص یافته است.
  مددجویان می‌توانند در مرکز آموزش بازارکار آموزش‌های شغلی ببینند
  ترکمان به نیاز های آموزشی استفاده کنندگان از تسهیلات اشاره کرد و افزود: برای این منظور آماده همکاری با مرکز اطلاع رسانی بازارکار و مرکز آموزش‌های تخصصی بازارکـــــــار جهاد دانشگاهی هستیم.


 • صندوق مهر امام رضا ۵۰ هزار شغل جدید ایجاد میکند

  گچساران – ایرنا – معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق مهر امام رضا(ع) گفت: این صندوق تا پایان امسال ۵۰ هزار شغل از طریق پرداخت تسهیلات ارزان قیمت در کشور ایجاد می کند.
  علی اصحابی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شرایط اشتغال پایدار برای این افراد با پرداخت شش هزار میلیارد ریال تسهیلات ایجاد می شود.
  وی بیان کرد: تسهیلات این صندوق با سود چهار درصد پرداخت و برای ایجاد هر شغل در این صندوق حداقل ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات به متقاضیان اعطا می شود.
  اصحابی ابراز داشت: این تسهیلات در هفت سرفصل از جمله در بخش های صنایع دستی، سنگ های قیمتی، محصولات فکری، رباتیک و پوشاک به متقاضیان پرداخت می شود.
  وی همچنین از برگزاری نمایشگاه بزرگ بسته بندی کارگاه های مورد حمایت این صندوق در روزهای نهم تا پانزدهم اسفند ماه جاری در تهران خبر داد.


 • خبر ۳۰ تیر ۹۳: مددجویان استان ۳۴ میلیارد ریال وام اشتغال دریافت کردند

  معاون اشتغال، مسکن و مراکز غیردولتی اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویر احمد گفت: پارسال ۳۴ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در دو بخش مشاغل خرد و خانگی به مددجویان زیر پوشش بهزیستی این استان پرداخت شد.
  مددجویان استان ۳۴ میلیارد ریال وام اشتغال دریافت کردند.
  محمدکریم آریا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان تسهیلات اشتغال به ۴۰۰ مددجوی دارای شرایط بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شده است.
  وی بیان کرد: سقف پرداخت تسهیلات اشتغال به مددجویان زیر پوشش اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد در بخش مشاغل خرد ۱۵۰ میلیون ریال و در بخش مشاغل خانگی نیز ۵۰ میلیون ریال است.
  آریا اظهار کرد: برخی از بانک های عامل کهگیلویه و بویراحمد همکاری محدودی در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال به مددجویان بهزیستی این استان دارند.
  وی عنوان کرد: در سال گذشته هشت میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال کمک هزینه تعمیر مسکن شهری و روستایی به ۳۱۶ مددجوی زیر پوشش اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شد.
  آریا بدون اشاره به آمار، ابراز داشت: سالانه معافیت هایی شامل کاهش هزینه های صدور پروانه ساخت و انشعاب های آب، برق و گاز نیز برای مددجویان بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد در نظر گرفته می شود.
  ۱۸ هزار و ۶۱ معلول زیر پوشش اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد هستند و خدمات لازم را دریافت می کنند.
  نرخ معلولیت در کهگیلویه و بویراحمد ۲/۷ درصد و در کشور نیز ۲/۳ درصد است.


 • وام ۲۰ میلیونی خود اشتغالی به ایثارگران

  مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور گفت: ۲۰ میلیون تومان وام خود اشتغالی به ایثارگران پرداخت می‌شود.
  به گزارش فارس، علی‌حیدر شیرآوند عصر امروز در جلسه توسعه کارآفرینی ایثارگران کوثر(تکاک) در اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه اظهار داشت: در حال حاضر مشکل اشتغال مهمترین دغدغه ایثارگران در کشور است. وی با بیان اینکه ۶۰ هزار نفر از ایثارگران در کشور بیکار هستند، افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌ های انجام شده امسال کار استخدام ۱۰ هزار نفر از ایثارگران انجام می‌شود و برای ۵۰ هزار ایثارگر دیگر در کشور زمینه‌های ایجاد کارآفرینی به وجود می‌آید.
  شیرآوند تصریح کرد: با توجه به رویکرد کنونی دولت و کاهش استخدام ایثارگران در دستگاه‌ های دولتی اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران برای توسعه کارآفرینی بین این قشر از جامعه تدابیری خوبی را اندیشیده است. به گفته مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور، سه هزار و ۶۰۰ ایثارگر در استان کرمانشاه بیکار هستند و این امر نیازمند نگاه ویژه‌ای از سوی مسئولان است.
  وی با اشاره به دستورالعمل ابلاغی و سیاست اجرایی اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص اشتغال این افراد، گفت: این دستورالعمل در قالب دو طرح به ادارات کل سراسر کشور اعلام می‌شود. شیرآوند با بیان اینکه هیچ دستگاه دولتی افراد را با مدرک دیپلم و زیر دیپلم استخدام نمی‌کنند، گفت: باید ایثارگران و فرزندان آنان که بیکار هستند از طریق مشاوره‌ها و کارشناسان اشتغال بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌ها استعدادیابی شوند و زمینه‌ های کارآفرینی آنان به وجود آید.
  مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور مهمترین مشکل ایثارگران بیکار را عدم مهارت آنان عنوان کرد و یادآور شد: چنانچه سرمایه‌گذاری‌ های لازم برای این افراد در خصوص کارآفرینی آنان انجام شود یقینا مشکلات اشتغال برطرف خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: طبق دستورالعمل بنیاد شهید و امور ایثارگران، این اداره‌کل در راستای تعامل با کارفرمایان در زمینه کارآفرینی ایثارگران مؤظف شده تا پنج سال حق بیمه ایثارگرانی که شاغل شده‌اند را بپردازد.
  شیرآوند یادآور شد: با اعمال دستورالعمل مذکور اکثر ایثارگران و فرزندان آنان که از مشکل اشتغال رنج می‌برند می‌توانند به شغل مورد نظر خود دست پیدا کنند. این مسئول از اعطای وام خوداشتغالی به ایثارگران فاقد شغل خبر داد و گفت: اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران در این زمینه ۲۰ میلیون تومان به متقاضیان تسهیلات اعطا می‌کند.


 • وام ۱۰۰ میلیونی اشتغال به روستائیان

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از پرداخت وام اشتغال برای سرمایه گذاری در روستاها تا سقف ۱۰۰ میایون تومان با سود ۴ تا ۱۲ درصد خبر داد.
  سید ابوالفضل رضوی در حاشیه مراسم بازید از بنیاد توسعه کارآفرینی گفت: معاونت توسعه روستایی به افرادی که برای برپایی کارگاه های آموزشی در روستاها اقدام کنند وام با بهره حداکثر ۱۲ درصد می دهد به شرط آن که این کارگاه ها در روستاها باقی بماند.
  رضوی با بیان اینکه تا دو ماه آینده ، به این افراد تا صد میلیون تومان از محل صندوق قرض الحسنه مهر امام رضا (ع) پرداخت می شود گفت این وام به هر نوع اشتغال در روستاها به صورت فردی یا شرکت های سهامی خاص چند نفره تعلق می گیرد.
  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور افزود: اگر مردم با مشارکت هم، شرکت سهامی خاص یا تعاونی تشکیل دهند و شغل پایداری را تعریف کنند به آنان وام با کارمزد چهار درصد داده و کارت یارانه آنان به عنوان وثیقه محسوب می شود.
  رضوی درباره مناطق روستایی مرزی گفت: دولت پنج برابر آورده روستائیان در مناطق مرزی وام می دهد.
  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور افزود : افراد متقاضی باید طرحی را مصوب کنند و به تأیید کمیته برنامه ریزی شهرستان برسانند و در ادامه پس از تأیید شورای برنامه ریزی استان، کمتر از دو هفته موفق به دریافت وام می شوند.
  رضوی درباره سقف تسهیلات گفت: سقفی وجود ندارد اگر به صورت مشارکت باشد به اندازه سه برابر وام داده می شود به شرط آن که حداقل ۵۰۰ خانوار در آن روستا ساکن باشند اما اگر به صورت فردی باشد تا سقف صد میلیون تومان وام داده می شود.
  رضوی افزود اگر به صورت مشارکت چند نفره باشد سی درصد را افراد تأمین می کنند و ۷۰ درصد نیز دولت وام می دهد.
  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در بخش دیگری از سخنان خود درباره مشکل آب کشاورزی و شرب در روستاها گفت: این مشکل جدی است و امسال شش هزار روستا مشکل آب شرب و کشاورزی داشتند.
  رضوی افزود: بودجه دولت برای رفع این مشکل در سال آینده در مقایسه با امسال صد درصد رشد داشته است یعنی از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

نظر شمانظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 10 =