تسهیلات مربوط به رزمندگان

آخرین بروزرسانی: 09 آذر ، 1398

تسهیلات مربوط به رزمندگان

 

در طول 8 سال دفاع مقدس، رزمندگان اسلام (اعم از مردم عادی، بسیجی، سپاهی، ارتشی و سرباز) زحمات زیادی، دور از خانواده های خود در طول شبانه روز در خط مقدم جبهه متحمل گردیده اند

تسهیلات مربوط به رزمندگان

ودر راه دفاع از کشور عزیزمان ایران تعداد زیادی از آنانی که زنده مانده اند، و به درجه بالای آزاده گی و یا جانبازی نائل نشدند، این افراد رزمنده شناخته میشوند.
برای این افراد کارت ایثار با ذکر سوابق حضور در جبهه توسط 2 مرکز واحد ایثارگران ارتش یا سپاه صادر گردیده است. در این بخش به دلیل عدم اطلاع رسانی کافی در فضای مجازی در خصوص رزمندگان دفاع مقدس و سئوالات پی در پی این عزیزان ما تمامی قوانین، مقررات و بخشنامه های مربوط به رزمندگان 8 سال جنگ تحمیلی را به اطلاع شما کاربران فضای مجازی می رسانیم.

 مشاور هونام

چه امتيازات ويژه ای كارت ايثار سربازان وظيفه دوران دفاع مقدس دارد؟

معاون نيروي انساني ستاد كل ارتش اعلام كرد: براي كليه سربازان وظيفه ارتش جمهوري اسلامي ايران در دوران دفاع مقدس كه سابقه حضور در جبهه، جانبازي و يا آزادگي دارند، كارت ايثار صادر مي‌شود.
كارت ايثار به عنوان سند حضور رزمندگان در جبهه و تجليل از سربازان سرافراز ارتش جمهوري اسلامي ايران در دوران هشت سال دفاع مقدس صادر می شود.

دارندگان کارت ايثار که مجموع عدد درصد جانبازي و مدت حضور آنان در جبهه به 30 ماه برسد از امتيازاتي از جمله:
1- معافيت فرزند از خدمت سربازي
2- معافيت‌هاي مربوط به پرداخت حق بيمه و بازنشستگي برخوردار خواهند شد. وي ادامه:

سامانه رزمندگان اسلام تحت نظر اين ستاد و به همت معاونت‌هاي نيروي انساني و احتياط نيرو‌هاي تابعه آجا در دو مرحله نسبت به صدور كارت ايثار اقدام كرده است.

سامانه رزمندگان اسلام تحت نظر اين ستاد و به همت معاونت‌هاي نيروي انساني و احتياط نيرو‌هاي تابعه آجا در دو مرحله نسبت به صدور كارت ايثار اقدام كرده است.
مرحله اول: از ارديبهشت ماه 85 آغاز شد، مدارك 55 هزار نفر از كاركنان پايور كه سابقه حضور در جبهه، جانبازي و آزادگي دارند جمع‌آوري و ساماندهي شد و بر اساس آن تاكنون براي 25 هزار نفر از اين عزيزان كارت ايثار صادر شده است و با توجه به برآورد صورت گرفته اين تعداد به بيش از 200 هزار كارت افزايش خواهد يافت.
مرحله دوم: از فروردين ماه سال 87 آغاز شده است تاکنون اطلاعات و مدارك مربوط به يك ميليون و 400 هزار نفر از كاركنان وظيفه ارتش در دوران دفاع مقدس ساماندهي شده که در حال حاضر بيش از يك هزار كارت ايثار براي اين عزيزان صادر شده است.
مشخصات سربازان وظيفه ارتش جمهوري اسلامي ايران در دوران دفاع مقدس همرا با مدت زمان حضور آنها در جبهه‌هاي حق عليه باطل در پايگاه اطلاع رساني ارتش به آدرس www.aja.ir قرار دارد و اين عزيزان مي‌توانند با مراجعه به اين سايت و ارسال عكس و کد ملي خود به معاونت احتياط نيروهاي زميني، هوايي و دريايي، كارت ايثار خود را دريافت كنند.

سامانه جانبازان با همكاري ادارات بهداشت و درمان نيروهاي تابعه آجا به منظور رسيدگي بيشتر به وضعيت جانبازان به ويژه جانبازان شيميايي تشكيل شده است.

 مشاور هونام

شرایط و نحوه پرداخت حقوق به رزمندگان خدمت کرده در دوران دفاع مقدس چگونه است؟

به رزمندگان با سابقه حضور بیش از یک سال در جنگ تحمیلی حقوق ماهیانه پرداخت می گردد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از آغاز طرح پرداخت حقوق ماهیانه به تمامی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس با سابقه خدمت یک سال بیشتر که فاقد درآمد هستند، خبر داد این طرح در تمام استان های کشور به طور همزمان اجرایی شده است.
التزام اجرای این طرح مستند به ماده ۴۴ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه است. تمامی رزمنده‌های جنگ تحمیلی که سابقه خدمت بیش از یک سال دارند از حقوق ماهیانه برخوردار می‌شوند.

نماینده مردم قصر شیرین،‌ سر پل ذهاب و گیلان غرب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:
در نظر داریم معوقات ۶ ماهه اول این طرح را نیز از ابتدای سال جاری محاسبه و به حساب رزمندگان با سابقه یک سال بیشتر واریز کنیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:
جامعه آماری مشمولان طرح پرداخت حقوق ماهیانه به رزمندگان فاقد درآمد حدود ۴۰هزار نفر است البته رزمندگانی که با شرایط اعلام شده، مطابقت داشته اما نام شان در این طرح ثبت نشده، می‌توانند نسبت به تعیین وضعیت خود اقدام کنند.
عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی جزئیات بیشتری از قانون پرداخت حقوق به رزمندگان را بیان کرد.
(ایرج ندیمی) نماینده لاهیجان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درگفت وگو با خبرنگار فاش نیوز با اعلام این خبر اظهار داشت:
در لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ پیش بینی شده است که باید به رزمندگان معسر (فاقد درآمد) حقوق ماهیانه پرداخت شود و برای آن تعریف خاصی در نظر گرفته شده است .
وی گفت:بر مبنای توافق نمایندگان مجلس شورای اسلامی با این تعریف ، برای ایثارگران معسر که فاقد هر گونه درآمدی هستند ماهیانه ۲/۵ میلیون ریال (دویست و پنجاه هزار تومان) حقوق ماهیانه در نظر گرفته شده و از امروز (یکم آبان) در سراسر کشور پرداخت آن آغاز شده است .
نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه توضیحات خود خاطر نشان کرد:حقوق ماهیانه این رزمندگان از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه محاسبه و به صورت یکجا به این عزیزان پرداخت می شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مبنای تعیین مبلغ ۲۵۰ هزار تومان حقوق ماهیانه برای رزمندگان معسر فاقد شغل بر اساس توافقات صورت گرفته بین اعضای کمیسیون برنامه و بودجه است و امیدواریم این مبلغ بتواند کمک حال این عزیزان باشد .
وی با اشاره به وجود تعدادی از این رزمندگان معسر در حوزه انتخاباتی خود در شهرستان لاهیجان اظهار امیدواری کرد: مجلس شورای اسلامی گام های موثر و بیشتری را در تامین خواسته های رزمندگان دوران هشت سال جنگ تحمیلی بردارد.

 مشاور هونام

چه مراحلی را پرسنل ارتش برای واریز حقوق ایثارگری به فیش حقوق خود باید انجام دهند؟

پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران می بایست برای دریافت حقوق ایثارگری مراحل زیر را انجام دهند

1- مراجعه به اداره احتیاط نزاجا واقع در اتوبان ارتش بعد از چهارراه مینی سیتی: سوله آبی رنگ اداره احتیاط و گرفتن نامه درخواست تایید مدت حضور در جبهه از یگان خدمتی (معمولا اجودانی لشگری که در آن خدمت کرده اید) با ارایه کارت ملی
2- نوشتن آدرس و تلفن یگان خدمتی برای تماس و اطلاع یافتن از محل اکنونی یگان
3- رفتن به محل یگان در شهر مربوطه و دریافت جواب نامه
4- آوردن جواب نامه به یگان احتیاط به همراه کارت اتمام خدمت و عکس برای دریافت فوری کارت ایثار
5- بردن کارت ایثار به طبقه دوم ایثارگران نزاجا واحد “رایانه” برای ثبت مدت حضور در جبهه در رایانه
6- بعد از دو ماه کاری حقوق ایثارگری در فیش حقوقی اتان واریز میشود

پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران می بایست برای دریافت حقوق ایثارگری مراحل زیر را انجام دهند

نکته: آزادگان شهرستانی از ساتای محل شهر خود اقدام نمایند.

 مشاور هونام

سربازانی که در دوران دفاع مقدس در ارتش جمهوری اسلامی خدمت کرده اند چگونه کارت ایثار دریافت کنند؟

معاون احتياط نيروي زميني ارتش گفت: سربازان دفاع مقدس براي دريافت کارت ايثار به باجه هاي پستي سراسر کشور مراجعه کنند.
به گزارش گروه دفاع و امنيت مشرق، امير عباس دهگاني روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دفاعي ايرنا با اشاره به قرارداد همکاري مشترک نيروي زميني ارتش و شرکت پست در راستاي تسهيل صدور کارت ايثار ويژه سربازان دوران دفاع مقدس افزود: با تمهيدات اتخاذ شده، انتظار مي رود که صدور کارتهاي ايثار براي سربازان دوران دفاع مقدس با يک روند افزايشي روبرو شود.
وي خاطرنشان کرد: از زمان آغاز صدور کارت ايثار براي سربازان دوران دفاع مقدس در دو سال قبل تاکنون بيش از 400 هزار کارت ايثار صادر شده است.
معاون احتياط نيروي زميني ارتش گفت: نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران روند صدور کارت ايثار براي سربازان دفاع مقدس را تا دستيابي به آمار 2.5 ميليون نفر سربازي که از اين نيرو به مناطق عملياتي اعزام شده اند را ادامه مي دهد.

– براي دريافت کارت ايثار نيازي به مراجعه به يگان اعزام کننده نيست
آزادگان شهرستانی از ساتای محل شهر خود اقدام نمایند.
امير دهگاني در ادامه تاکيد کرد: سربازان دوران دفاع مقدس براي دريافت کارت ايثار نيازي به مراجعه به يگانهايي که از آنجا به مناطق عملياتي اعزام شده اند، ندارند.
وي با بيان اين که کارت ايثار مزاياي متعددي از جمله کسر خدمت سربازي براي فرزندان سربازان دوران دفاع مقدس و نقل و انتقالات فرزندان آنان در دانشگاهها به دنبال خواهد داشت افزود: نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران به دنبال آن است که در کنار اين مزايا از جمله به آماري در اين زمينه دست يابد که براي آيندگان آن را ثبت و ضبط نمايد.
معاون احتياط نيروي زميني ارتش خاطرنشان کرد: صدور کارتهاي ايثار ويژه سربازان دوران دفاع مقدس تا زماني که همه اين سربازان براي دريافت کارت خود مراجعه کنند ادامه مي يابد.
وي تصريح کرد: بزرگترين و اصلي ترين دليلي که سربازان دوران دفاع مقدس بايد براي دريافت کارت ايثار خود مراجعه کنند، افتخاري است که نصيب آنها شده است.

– سربازان دفاع مقدس، افتخار کشور و نسلهاي آينده
امير دهگاني همچنين از سربازان دوران دفاع مقدس به عنوان افتخاراتي براي خانواده هاي اين افراد و سند افتخاري براي کشور و نسلهاي آينده ياد کرد و گفت: آيندگان حق دارند که بتوانند به آمار مربوط به سربازان دوران دفاع مقدس دست يابند.
وي افزود: آيندگان بايد بدانند در زماني که کشور ما با تهاجم دشمنان انقلاب روبرو شده بود جوانان اين مرز و بوم در دوران دفاع مقدس لباش مقدس سربازي را به تن کردن و در کنار ساير رزمندگان، بسيجيان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به جبهه هاي جنگ شتافتند و از کشور دفاع کردند که اين موضوع بايد در تاريخ و آينده کشور باقي بماند.

– تجليل از سربازان حماسه آفرين دفاع مقدس
معاون احتياط نيروي زميني ارتش در ادامه با اشاره به مراسم‌هاي برگزار شده در تجليل از سربازان حماسه آفرين در سالهاي گذشته، خبر داد که برنامه ريزيهاي لازم براي برگزاري مراسم ديگري در خصوص تجليل از سربازان دفاع مقدس در 31 شهريور و همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در دست انجام است.
وي ياد آور شد: علاوه بر اين در يگانهاي نيروي زميني در سراسر کشور هر ماه يکبار سربازان دوران دفاع مقدس به صبحگاههاي عمومي دعوت مي شوند و با شدت و حدت بيشتري کار دنبال مي شود.
به گفته امير دهگاني، اين اقدام با هدف تقويت روحيه خدمت به کشور و ترويج روحيه ايثار و شهادت براي نسلهاي آينده و الگوسازي براي آيندگان انجام مي شود.

 مشاور هونام

همه چیز درباره کارت ایثار سربازان جبهه رفته

1- فلسفه کارت ایثار چه بوده است؟
دلیل اصلی این بود که به علت جابه جایی‌‌هایی که در زمان جنگ در یگان ها صورت می گرفت مدارک از بین رفته است. یعنی جز اطلاعات جزئی که در دفتر اساس موجود است، اطلاعات دقیق تری نداشتیم. بنابراین قسمت بزرگی از تاریخ جنگ کشورمان در ابهام قرار داشت. یعنی اگر فرضا” در آینده بخواهند تحقیقی انجام دهند اطلاعات موثقی موجود نیست. به عنوان مثال ما در جنگ هایی که با روسیه داشتیم 150 هزار شهید دادیم اما مردم ما درباره این جنگ و ظلم هایی که همین کشورهای غربی علیه کشور ما کردند و باعث شکست ما در آن زمان شد اطلاعات چندانی ندارند. فقط این را می دانند که عهدنامه ای به نام ترکمن چای و گلستان نوشته شد. اما این را که دلیلش چه بود، آیا مردم هیچ مقاومتی نکردند یا اینکه نه، مقاومت کردیم اما به خاطر خیانت هایی که این کشورها کردند شکست خوردیم، نمی دانند. بنابراین برای اینکه این اتفاق تکرار نشود اقدام به موثق تر کردن این اطلاعات کردیم

2- اطلاعات در حد صفر که نیست؟
اطلاعات را داریم اما عکس شخص یا شماره ملی اش را نداریم، یا اینکه از چه تاریخی تا چه تاریخی در منطقه بوده ما داریم ولیکن خود فرد ندارد. لذا تصمیم گرفتیم برای این افراد کارت ایثار صادر کنیم تا در این فرایند این اطلاعات به روز و دقیق تر شود.

3- همکاری سربازان دوران جنگ به چه شکل بوده است؟
در این مدت سربازان دوران جنگ هم خوب همکاری کردند که البته این آمار تا به حال که 525487 کارت صادر کرده ایم یک پنجم کل است. از این آمار 106 هزار نفر از یک ماه تا ده ماه، 124 هزار نفر از ده ماه تا بیست ماه، 294 هزار نفر هم از بیست ماه تا سی ماه سابقه دارند.

4- کل آماربیشتر از 2/5 میلیون نفر است، بقیه چطور؟
بقیه خودشان اقدام نکرده اند. از طرفی بایستی تسهیلات بیشتری را فراهم کنیم ، از طرف دیگر هم وظیفه رسانه هاست که اطلاع رسانی کنند که در تمام د فاتر پستی سراسر کشور می توان برای ثبت نام و دریافت کارت ایثار مراجعه کرد.

5- همین جا سوالی مطرح می شود؛ خیلی از افراد هستند که مدت هاست که مدارکشان را ارسال کرده اند اما هنوز از کارتشان خبری نیست؟
این افراد می توانند وارد سایت aja.irشوند و پیام بگذارند. این پیام ها به دست ما می رسد و همه را پیگیری می کنیم.

6- افرادی هم به اداره پست رفته اند، پرسنل آنجا اظهار بی اطلاعی کرده اند؟
ما با اداره پست یک قرارداد رسمی داریم که باید در سراسر کشور اعلام کنند.

7- حالا اگر شعبه ای کم کاری کند پیگیری می کنید؟
ما فرضا به پرسنل معاونت خودمان گفته ایم به هر شهری که می روید به باجه های پستی سری بزنید ببینید توجیه هستند یا نه. این چیزی است که از دست ما بر می آید. افراد می توانند همین موارد را هم در سایت به اطلاع ما برسانند تا سریعا ابلاغ کنیم. البته پست مرکزی خیلی به مواردی که می گوییم حساس هستند چون یک منبع درآمدی خوبی برایشان است و چون سیستمشان در سراسر کشور آنلاین است موارد را سریع پیگیری می کنند.

8- مواردی نیز وجود دارد که مدتی است مدارکشان را فرستاده اند اما نتیجه نگرفته اند اصلی ترین ایراد را چه می دانید؟
ایراد اصلی این است که برخی آدرس خود را اشتباه می نویسند. به همین علت نامه عودت می خورد. مثلا می نویسند روستای فلان و بعد اسم خودشان را می نویسند. تقریبا هفتاد- هشتاد درصد آدرس را ناقص می نویسند. یا اینکه آدرس درست نوشته شده است اما جا به جایی منزل صورت گرفته است. کسانی که در سایت aja.ir مشکلشان را مطرح می کنند جانشین فرمانده کل ارتش خودشان می خوانند و به ما ابلاغ می کنند، بعد از مدتی هم نیتجه کار را پیگیری می کنند. معمولا هر روز چند مورد از این گزارشات داریم.

9- سایت که هیچ مشکلی ندارد یعنی به راحتی قابل استفاده است؟
سایت ارتش است. مگر می شود مشکل داشته باشد؟!

10- خوب در بیشتر موارد به این شکل است که آدرس را اشتباه می نویسند و یا جا به جایی منزل صورت گرفته است. باقی موارد چطور؟
موارد دیگر به این صورت است که فرضا” نفر در یگان لشکر 64 ارومیه خدمت کرده است. اداره پست مدارک را به لشکر 64 می فرستد. اگر لشکر اطلاعات نداشته باشد باید از آن یگان که شخص خدمت کرده است سوال کند. یگان های لشکر پخش هستند مثلا یکی از آنها در مهاباد است. لشکر باید نامه بنویسد به مهاباد تا برایش بفرستند. در آنجا خود تیپ آن اطلاعات را ندارد بلکه اطلاعات در گردان است بنابراین یگان هایی که پخش هستند مثل لشکر 64 کار به این شکل طول می کشد.

11- انجام می شود ولی طول می کشد؟
بله چون اینها را داخل یک سی دی برای ما می آورند کارت چاپ شود و داخل پاکت قرار گیرد 24 ساعت بیشترطول نمی کشد. اداره پست در سوله ای که این کار را انجام می دهیم مستقر شده است و این موارد را تحویل باجه پست مستقر در همین جا می دهیم.

12- مورد دیگری هم هست؟
مواردی هم هست که نفر خودش فکر می کند در منطقه بوده است ولی آنجا منطقه عملیاتی محسوب نمی شده است. یا تاریخ حضور در منطقه عملیاتی را لغایت 27/5/1367 قرار داده ایم لذا نفر فکر می کند شامل این قانون می شود، در منطقه هم خدمت کرده است ولی چون بعد از قطعنامه بوده است دیگر منطقه عملیاتی محسوب نمی شود.

13- در زمینه مدارکی که در بمباران از بین رفته است گفته بودید که در حال جمع آوری مدارک هستیم. الان در چه مرحله ای است و چقدر موفق بوده اید؟
ما به این نتیجه رسیدیم که این پروسه طولانی است. با ناجا یک هماهنگی و کار مشترکی را شروع کردیم.اطلاعات سربازان از تاریخ 1367 به بعد را که در رایانه داشتیم به ناجا که در حال هوشمند کردن کارتهای پایان خدمت است دادیم اما چون اطلاعات سالهای 67-68 به قبل همه به صورت دستی بوده است این اطلاعات را نداریم. اگر شخص مثلا بخواهد به خارج از کشور برود نیروی انتظامی برای اینکه صحت و سقم کارت را چک کند باید دوباره از ما استعلام کند ما هم مجددا باید از یگان بخواهیم. برای اینکه فرد معطل نشود، تصمیم گرفتیم اطلاعات جزئی کلیه سربازان بعد از انقلاب تا به حال را – چون بین سالهای 67-68 به بعد را هم در بعضی موارد خالی داریم- که در دفاتر اساس داریم، از یگان بخواهیم و به ناجا بدهیم تا به مرور که این ها برای کارهایی مثل خروج از کشور و … مراجعه می کنند آن ها شروع کنند و آن را کامل کنند. یعنی در واقع ما اطلاعات خام را به آن ها بدهیم و آن ها زمان مراجعه شخص اطلاعات را کامل می کنند و چون ما به سایت آن ها وصل هستیم از همین طریق اطلاعات نفر را می توانیم بگیریم. این در واقع یک راه کار است. راه کار اصلی این است که اطلاع رسانی شود تا سربازان دوران جنگ مراجعه کنند و اطلاعات خودشان را در اختیار ما قرار دهند.

14- درباره اطلاعاتی که در بمباران از بین رفته است پاسخ دادید؟
کسی که اطلاعاتش در بمباران از بین رفته است در اصل کارت پایان خدمت را دارد اما پرونده گردانی اش از بین رفته است. وقتی می خواهد کارت پایان خدمتش را بگیرد باید اطلاعاتش را بدهد تا کارت را دریافت کند بنابراین اطلاعاتش در جایی حتما” وجود دارد.

15- هیچ موردی نیست که اطلاعات شخص در هیچ جایی وجود نداشته باشد؟
ممکن نیست. اطلاعات در یگان وجود دارد اما در رده فرق می کند.

16- این موارد را خود شما پیگیری می کنید؟ یعنی وقتی فرد در اداره پست ثبت نام می کند دیگر نیاز به اقدام دیگری نیست؟
اگر یک ضرورتی وجود داشته باشد و عجله داشته باشند مثلا” برای معافیت فرزند یا شرکت در دانشگاه که از امسال سربازان دوران جنگ می توانند برای شرکت در کنکور استفاده کنند، به سایت aja.ir که مراجعه کنند واطلاعات خوشان را بدهند زودتر پیگیری می شود.

17- تاثیرش در کنکور به چه شکل است؟
می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.

18- فرقی هم می کند که دانشگاه آزاد باشد یا دولتی و غیره؟
بیشتر برای دانشگاه آزاد است. سراسری را نمی دانم چطور عمل می کنند ولیکن می آیند و از ما می گیرند.

19- مگر شما مشخص نکرده اید که همه دانشگاه ها باشد یا خیر؟
در همه موارد ثبت نام اطلاعات شخص گرفته می شود که آیا شما ایثارگر هستید یا نه، ولی دانشگاه آزاد بیشتر فعال است. یعنی مراجعین ما بیشتر دانشگاه آزادی هستند.

20- بالاخره شخصی که می خواهد سراسری شرکت کند این سهمیه برایش اعمال می شود یا نه؟
بله – اینکه آن ها چطور عمل می کنند را کار ندارم اما بیشتر مراجعین ما دانشگاه آزادی هستند چون سن این ها معمولا بالاست و بیشتر فوق لیسانس و دکترا شرکت می کنند. یعنی تقریبا هشتاد درصد آن ها متقاضی شرکت در کنکور دانشگاه آزاد هستند. حالا فردی که می خواهد در کنکور شرکت کند و یک ماه بیشتر فرصت ندارد، نباید از طریق پست اقدام کند چون زمانبر است. این فرد باید مستقیما” به یگانش مراجعه کند. ساز و کاری را گذاشته ایم که معمولا در عرض 24 ساعت برای فرد کارت صادر می شود.

21- اگر فرد به یگانش مراجعه کند به او نمی گویند باید از طریق پست اقدام کنید؟
خیر- کسی که عجله دارد می تواند به صو رت حضوری اقدام کند و در غیر این صورت از طریق پست.

22- از تسهیلات بیشتر گفتید منظورتان چیست؟
برای اینکه انگیزه سربازان دوران جنگ بیشتر شود بحث مسکن را هم شروع کرده ایم. تعدادی سهمیه از مسکن مهر گرفته ایم. در شهریار و کرج واگذار کردیم، در ورامین هم همین طور. الان جایی که فعال است کرمانشاه است.

23- این واگذاری به چه شکلی است؟
به شکل رندومی تعدادی شماره را انتخاب کردیم. در شهرهایی که تعداد جمعیتشان کم است به تمامشان اعلام کردیم اما در کرمانشاه که تعداد زیاد بود 70-60 هزار شماره را انتخاب کردیم. در صفحه اول چند روزنامه هم آگهی دادیم. آن چیزی که از دست ما بر می آمد همین بود.

24- اگر شخصی خواست برای مسکن ثبت نام کند چطور باید اقدام کند؟
ما برای این مورد آدرس پروژه را مشخص کرده ایم. مثلا” گفته ایم کرمانشاه شهرک پردیس. در آنجا راهنما گذاشته ایم پس از بازدید می توانند درخواست دهند. شماره کارت را چک می کنیم اگر درست بود مجوز ثبت نام صادر می شود.

25- الان همه مردم می توانند برای مسکن مهر ثبت نام کنند. تفاوتش در چیست؟
این پروژه به مسکن مهر عمومی ارتباطی ندارد.

26- این پروژه در حال تکمیل است به این شکل که در آینده به همه سربازان دوران جنگ تعلق گیرد؟
بیشتر خو استه ایم ایجاد انگیزه کنیم تا کسانی که تا کنون برای دریافت کارت ایثار اقدام نکرده اند زودتر اقدام کنند و گرنه تعداد این افراد 5/2 میلیون نفر است. بحث مسکن به این آسانی نیست که بتوانیم همه را تحت پوشش قرار دهیم.

27- اگر شخصی از شما سوال کند که چرا تبعیض قائل می شوید چه پا سخی می دهید؟
درست می گوید. اما بضاعت ما همین است.

28- ایثارگری سوال کرده است که در اداره ما کسی که به صورت داوطلب به جبهه رفته کارت ایثار به دردش می خورد اما من که به صورت داوطلب نرفته ام، کارت ایثارگر به دردم نمی خورد.
تاثیر دارد، ایشان اطلاع ندارند. ستاد کل به ما گفته است که اگر شخص خواست یک سال از خدمت شخص را کم کنید و کارت داوطلب برایش صادر کنید. همین افراد می توانند بیایند از ما تاییدیه بگیرند که در اداره یک پایه حقوقی به او بدهند.

29- رسیدگی هم می شود؟
بله روزانه دهها نامه را به ادارات جواب می دهیم.

30- درباره امتیاز داوطلب از غیر آن بیشتر توضیح دهید؟
در ارتش سرباز زیر 24 نداریم، معمولا دوازده ماه را کم می کنیم و دوازده ماه را برایش می فرستیم که در اصل به نفع سربازان می شود چون بسیجیان امکان دارد فرضا شش ماه یا دوازده ماه سابقه داشته باشند اما سرباز زیر 24 ماه نداریم. وقتی داوطلب محسوب می شود یک پایه حقوق برایش در نظر گرفته می شود.

31- بنابر صحبت های شما اگر داوطلب محسوب نشود کارتش در اداره بی تاثیر است؟
سربازان دوران جنگ ما همه داوطلب بوده اند. کسی را به اجبار به جبهه نبرده اند. یقه کسی را نگرفته اند و به اجبار به جبهه ببرند. وقتی در منطقه بازی دراز یک قسمتی را گرفتیم تعدادی قبر مشاهده کردیم. از اسرا سوال کردیم این قبرستان چیست گفتند سربازانی که از جبهه فرار می کردند در اینجا اعدام می کردند تا برای دیگران عبرت شود. در ایران به این شکل نبوده است.

32- برخی هم کارت ایثار دارند اما برای مجروحیتشان مدرک ندارند؟
بحث مجروحیت ساختارش متفاوت است و مربوط به حوزه کاری من نیست، اما در کل الان بیست سال از زمان جنگ گذشته است. وقتی ما می خواهیم بحث جانبازی را بررسی کنیم یک چیز را مسلم می دانیم و آن اینکه فرد حتما باید در بیمارستان بستری شده باشد والا خیلی از بیماری های جسمی به علت کهولت سن به وجود می آید. زمانی هست که نفر می گوید من شیمیایی شده ام از طریق آزمایش صحت و سقم آن تشخیص داده می شود چون در جای دیگری شخص شیمیایی نمی شود. این مورد را بدون نیاز به مدرک بستری شدن در بیمارستان قبول می کنند ولی در سایر موارد فرد حتما” باید بستری شده و سوابق بیمارستانی داشته باشد.

33- از آقای کفاش رئیس کمیسیون تعیین درصد بنیاد شهید که پرسیدم طور دیگری جواب دادند!
در ارتش به این شکل است.

34- مگر همه جانبازان نباید به بنیاد شهید مراجعه کنند؟
خیر- کسی که در ارتش خدمت کرده است باید در سیستم ارتش پیگیر کارش باشد. وقتی به مرحله آخر می رسد یک درصدی را برایش در نظر می گیرند. اگرجزو نیروی کادر ارتش بود وقتی خواستند رتبه حقوقی و سایر مزایا به او بدهند خود سازمان ارتش این کار را می کند، اما کسی که سرباز بوده و جزو نیروی کادر ارتش نیست وقتی کارهای مربوط به کمیسیون پزشکی اش انجام شد به بنیاد شهید ارجاع داده می شود.

نظر شمانظرات شما

۶۳ دیدگاه برای “تسهیلات مربوط به رزمندگان”

  1. با سلام،وام ایثارگران من به بانک معرفی شده و بانک هم برای ضمانت وام از من سند ملکی و پایان کار خواسته است ،بنده در حال حاضر سند ملکی دارا هستم ولی پایان کار نه،آیا میتوان کاری کرد؟،متشکرم.

  2. متاسفم واسه کشوری که کسایی که رفتن چند ماه جنگیدن و سالم موندن و دفاع کردن از کشور از اون هزیزایی که معلوم نیست یک هفته دو هفته یک سال جبهه بودن و مجروح شدن ارزششون کمتره بقرآن اینا نرفتن قایم بشن اینا رفتن جنگیدن به قرآن پدر من 21 ماه منطقه جنگی بوده جنگیده جنگیده جنگیده ولی بد شانسیش اینکه سالم مونده

  3. کارت ایثارگری فقط یه کاغذ پرس شده هست و همین و بس… هیچ امتیازی نداره هیچی!!!!! هرچقدر هم در موردش خبری خوندید اصلا باور نکنید… واقعا متاسفام برای دولتی که پدرم 86 ماه حضور در جبهه داره اما با ماهی 1500 می گذرانیم و مشاهده می شود کارمندان امروزی سازمان های دولتی بدون هیچ چیز قابل توجهی و نداشتن هیچ سابقه جبهه از پدراشون با بهترین امکانات سازمانی روبرو هستن بن و هدایا و سکه های رنگی… اما برای ارتش و کسانی که کل عمر رو در مناطق عملیاتی بودن هیچ چیزی به غیراز یک حقوق 1500 در نظر نگرفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *