شرایط دریافت وام 5 میلیونی یارانه

وام 5 میلیونی یارانه: برای دریافت وام 5 میلیون تومانی با پشتوانه حساب یارانه ی خانوارها ضامن هم لازم است

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، اگرچه اعطای وام به پشتوانه یارانه از طریق کارت اعتباری انجام می شود، بانکها می توانند برای به حداقل رساندن ریسک قطع یارانه به دریافت سفته یا تضامین دیگر اقدام نمایند.

رئیس بانک مرکزی از عملیاتی شدن وام 5 میلیونی یارانه به ضمانت حساب یارانه سرپرست خانوار خبر داد، ولی بانکها می گفتند که بخشنامه ای دریافت نکرده و صراحتاً از پرداخت این وام سرباز زدند.

در بخشنامه بانک مرکزی که در اواخر اردیبهشت ماه ابلاغ شده است، آمده با عنایت به لزوم پوشش کارتهای اعتباری در سطح کشور و سهولت دسترسی اقشار و آحاد مختلف جامعه  مخصوصا طبقاتی که از خدمات اعتباری نظام بانکی کمتر برخوردار می شوند، بانک مرکزی در نظر دارد امکان صدور کارتهای اعتباری به‌ پشتوانه یارانه واریزی به حساب خانوارها را مقرر سازد. کارتهای اعتباری موسوم به “یارا کارت اعتباری” در نهایت می‌ توانند منتج به افزایش قدرت خرید خانوار و ارتقای رضایتمندی جامعه از نظام بانکی و حمایت از تولید و اشتغال داخلی باشد.

بر این اساس تمامی سرپرستان خانوار مشمول دریافت یارانه می‌توانند با ارائه درخواست برای اخذ یارا کارت اعتباری به بانکها مراجعه کنند. این کارتهای اعتباری جدید در قالب عقد مرابحه صادر شده و تسهیلات به‌ صورت نسیه اقساطی به اشخاص داده می‌شود. بازپرداخت اقساط نیز به‌صورت مستقیم از حساب یارانه افراد صورت خواهد گرفت. در مرحله اول سقف تسهیلات اعطایی از طریق این سازوکار 50 میلیون ریال خواهد بود. مهلت بازپرداخت تسهیلات حداقل 36 و حداکثر 60 ماه خواهد بود. بجز برداشت وام از یارا کارتهای اعتباری سایر عملیاتهای بانکی از قبیل برداشت وجه، انتقال وجه و برداشت کارمزد از طریق کارتهای مذکور امکان‌پذیر نخواهد بود.

در این بین یکی از نکات چالش‌ برانگیز بخشنامه بانک مرکزی بند 16 آن است که بر این اساس بانکها مجاز شده‌اند، بنا به‌ تشخیص خود برای پوشش ریسک قطع یارانه خانوار نسبت به اخذ سفته و یا سایر تضامین متعارف از وام‌ گیرنده اقدام نمایند.

نظر شمانظرات شما

یک دیدگاه برای “شرایط دریافت وام 5 میلیونی یارانه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =