اعتبار اسنادی (ارزی)

آخرین بروزرسانی: 09 آذر ، 1398
اعتبار اسنادی (ارزی)

اعتبار اسنادی (ارزی) چیست؟

شرايط متغير اقتصادي با جهت‌گيري به سمت جهاني شدن، موجبات عدم ثبات در قيمت‌ها و عدم تعادل در بازار كالاها و خدمات را به‌وجود آورده است. نتيجه اين تغييرات و تحولات سريع و تأثيري كه بر بازارهاي داخلي و بين‌المللي مي‌گذارد، علاوه بر اينكه عدم اعتماد و اطمينان را بر تصميمات اقتصادي به‌وجود آورده است، بر تعهدات اشخاص و مؤسسات نسبت به يكديگر شديداً تاثير گذاشته و لاجرم ركود ناشي از نگراني‌ها و انتظارات رواني را موجب گرديده است. در چنين شرايطي، یکی از روشهایی که باعث ایجاد اعتماد و اطمینان اشخاص در ارائه خدمات به یکدیگر می‌شود، اعتبارات اسنادی است که سیستم‌های بانکی مجری آن هستند. اعتبارات اسنادي داخلي(ريالي)نوعي شيوه پرداخت و يكي از خدماتي است كه بانك یا موسسات مالی به درخواست يك متقاضي(خريدار- پيمانكار)، به منظور خريد يا سفارش كالا يا خدمات از يك ذينفع (فروشنده- کارفرما)داخلي و به نفع وي برقرارمي‌نمايد. اعتبارات اسنادي مزبور مي‌تواند، به‌صورت نقد (ديداري) يا مدت‌دار (نسيه) انجام شود. نکته قابل توجه در اعتبار اسنادی داخلی(ريالی) این است که بصورت (غيرقابل برگشت) افتتاح مي‌گردد، به این معنا که هرگونه تغيير در شرايط اعتبار از جانب متقاضي(خريدار)، يا بانک گشايش‌کننده اعتبار، موکول به موافقت و رضايت ذينفع(فروشنده) است. مهمترين مشخصه LC داخلي اين است كه (خريدار و فروشنده) و يا (كارفرما و پيمانكار)، هر دو در داخل مرزهاي جغرافيايي كشور بوده و بنابراين تابع مقررات داخلي بوده و در صورت عدم وجود مقررات و قوانین کافی در داخل کشور از مقررات بین‌المللی UCP600 استفاده خواهد شد. دومين مشخصه مهم LC داخلي، ريالي بودن آن است.
انواع اعتبار اسنادی داخلی (ریالی):
اعتبار اسنادي داخلي ديداري:

در اين نوع اعتبار بانك كارگزار موظف است وجه تضمين شده اعتبار را به محض ارائه اسناد تعيين شده توسط فروشنده، بعد از بررسي و در صورت انطباق با شرايط اعتبار اسنادي داخلي در وجه فروشنده پرداخت نمايد.چنانچه متقاضي(خريدار- پيمانكار) هنگام تسليم تقاضاي گشايش اعتبار درخواست استفاده از تسهيلات جهت تأمين وجه اعتبار اسنادي را داشته باشد بانك ميتواند طبق ضوابط و مقررات و در صورت واجد شرايط بودن متقاضي از طريق پرداخت تسهيلات نسبت به پرداخت وجه اعتبار اسنادي طبق ضوابط و مقررات مربوطه به فروشنده اقدام نمايد.

اعتبار اسنادي داخلي مدت دار:
در اين نوع اعتبار طبق قرارداد اوليه، بهاي كالا و يا خدمت، طبق توافق طرفين در سررسيد معين بعد از انجام تعهد توسط فروشنده، از طرف بانك پرداخت مي‌گردد. در اعتبار مدت‌دار، معمولاً فروشنده نياز فوري به وجه اعتبار ندارد و در واقع مهلتي را براي دريافت وجه در نظر مي‌گيرد. ليكن بنا به اعتبار و تعهد گشايش‌كننده، از پرداخت وجه اعتبار در سررسيد، مطمئن مي‌باشد.در مواردي كه فروشنده نياز فوري به وجه داشته باشد مي‌تواند وجه اعتبار را بلافاصله پس از تحويل اسناد از بانك خود دريافت نمايد و بانك فروشنده با خريد دين و يا با اعطاء تسهيلات ديگر فروشنده را تامين مالي مي‌نمايد.
شرايط و مشخصات قرارداد اوليه يا پيش فاكتور:

وام خود اشتغالی

قرارداد اوليه يا پيش فاكتور صادره توسط فروشنده بايد كامل و جامع بوده و تعهدات طرفين قرارداد، مانند اندازه ها، وزن واحد، وزن كل، نوع مواد، آلياژ، رنگ، مارك، مشخصه هاي تجاري، مشخصات فني، مبدأ، مقصد و غيره دقيقاً مشخص شده باشد. همچنين اسناد و مداركي كه قرار است شرط پرداخت مبلغ اعتبار باشد حائز اهميت مي باشد، ضمناً بايد نحوه حمل كالا ( توسط خريدار يا فروشنده) تعيين شده باشد، محل تحويل كالا يا ارائه خدمت، مهلت تحويل كالا يا انجام تعهد توسط فروشنده يا سازنده تعيين و مشخص گشته، هيچگونه ابهامي در مفاد قرارداد اوليه يا پيش فاكتور صادره وجود نداشته باشد.

نظر شمانظرات شما

یک دیدگاه دربارهٔ «اعتبار اسنادی (ارزی)»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.