وام مشارکت مدنی بازرگانی

آخرین بروزرسانی: 09 آذر ، 1398
 مشاور هونام

وام مشارکت مدنی بازرگانی چیست؟

مشارکت مدنی، يكي از عقود معين قانون مدني است كه بموجب آن تسهيلات لازم در اختيار اشخاصي كه در امر تجارت و بازرگاني اشتغال دارند قرار مي‌گيرد. بانک یا موسسه مالی موظف است قبل از اقدام به عقد قرارداد ، عملیات موضوع مشارکت مدنی را در حد نیاز بررسی و اطمینان حاصل کند که اصل سرمایه و سود مورد انتظار در طول مشارکت مدنی قابل برگشت باشد. عقد مشارکت مدنی عبارت است از در آميختن سرمايه نقدي بانك یا موسسه مالی و سرمايه نقدي و يا غير نقدي متقاضي با سهم مشخص و مشاع در يك فعاليت اقتصادي معين در زمينه بازرگاني (صادرات- واردات)به مدت معين و با قصد انتفاع طرفين، اين سرمايه مي‌تواند بصورت يكجا و يا برحسب نياز بتدريج در اختيار استفاده كننده از تسهيلات قرار گيرد. وام مشارکت مدنی بر اساس اعتبار مشتری معادل 80 درصد پیش فاکتور ارائه شده تا سقف 70درصد ارزش کارشناسی ملک مسکونی، 60 درصد ملک اداری، 50 درصد ملک تجاری مورد وثیقه پرداخت می گردد. لازم به توضیح است که در زمان پرداخت وام متقاضی می بایست 20 درصد مبلغ سهم خود را در حساب مشترک خود و بانک تامین نماید.

توضیح بسیار مهم: در حال حاضر نرخ سود بانکها برای انواع تهسیلات (وام) پرداختی 21 الی 24 در صد سالیانه می باشد.
با توجه به سیاست جدید بانک مرکزی و بانکهای پرداخت کننده تسهیلات (وام) در سال 1394 بسته به نوع مشتری جدید یا قدیمی بودن و معدل موجودی و کارکرد

mozarebbe

حساب مشتری نزد شعبه وام دهنده چند روز قبل از پرداخت وام ، متقاضی می بایست مبلغ 5 الی 30 درصد کل وام را در یک حساب جاری قرض الحسنه غیر قابل برداشت تا پایان مدت تسهیلات سپرده گذاری نماید.
لام به ذکر است که در ظاهر نرخ سود وامها در سال جدید کاهش د اشته اما با توجه به مبلغ سپرده گذاری قرض الحسنه بلوکه شده نزد بانک وام دهنده، نرخ سود تسهیلات دریافتی حداقل 28 درصد می باشد.
در ضمن با توجه به اوضاع مالی هر بانک سیاست سپرده گذاری و زمان سپرده گذاری قبل از دریافت تسهیلات و یا حتی قبل از تشکیل پرونده نزد شعبه بانک (وام دهنده) متفاوت می باشد.

نظر شمانظرات شما

۱۰ دیدگاه دربارهٔ «وام مشارکت مدنی بازرگانی»

  1. حساب مشترک تاچه زمانی باید باز باشد؟و روی سند کارخونه تا چه سقفی میشه وام گرفت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.